Garderoba: jak ją zaplanować i urządzić? Jak samodzielnie zrobić garderobę? Szafy i inne meble
Garderoba to oddzielne pomieszczenie przeznaczone do przechowywania ubrań. Dziś jest atutem większości domów. Aby spełniała swoją funkcję, powinna być właściwie wyposażona i mieć odpowiednie wymiary. Garderoba może jednak występować również w nieco innych odsłonach - szczególnie, kiedy nie mamy w mieszkaniu lub domu wystarczająco dużo miejsca. Kolejną opcją jest garderoba wykonana samodzielnie - co trzeba wiedzieć, aby ją zaprojektować i wykonać?
Garderoba: gdzie ją zaplanować?
Najwygodniej, gdy garderoba znajduje się w części prywatnej domu – blisko sypialni i łazienek, a zarazem z dala od wzroku osób przebywających w przestrzeni dziennej. Warto ją sytuować tak, by spełniała też zadanie bufora izolującego wnętrza przed utratą ciepła (przy ścianie zewnętrznej) lub rozdzielała pokoje sypialne, stanowiąc barierę akustyczną pomiędzy nimi. Na garderobę można też wydzielić część innego wnętrza, np. pralni, przedsionka, sypialni czy łazienki. Pamiętajmy jednak, że garderoba to nie tylko miejsce do przechowywania ubrań, powinna także dać nam możliwość swobodnego wybrania i przymierzenia rzeczy.
Garderoba na poddaszu. Meble na wymiar
Duży potencjał aranżacyjny może skrywać również poddasze - a co za tym idzie, również garderoba na poddaszu. Przy odpowiednim zagospodarowaniu nieustawnych miejsc pod skosami może przeistoczyć się w funkcjonalne pomieszczenie, gdzie znajdzie się także miejsce na przechowywanie ubrań. W stworzeniu zabudowy trudno dostępnych zakamarków pomogą projektowane na wymiar systemy przesuwne i systemy modułowe. W zależności od potrzeb można je idealnie dopasować do własnych wymagań nie tylko pod względem wymiarów, ale także kształtu, liczby skrzydeł czy organizacji półek. Dzięki nim garderoba na poddaszu będzie w pełni funkcjonalna i komfortowa.
Zobacz także: Projektowanie domu: garderoba kontra szafa >>
Garderoba do przedpokoju
Kiedy planujemy umiejscowienie garderoby, zwykle wybór pada na sypialnię, bądź jej okolice. Tymczasem nie zawsze jest taka możliwość - i jesteśmy zmuszeni wykorzystać inne miejsce. Garderoba do przedpokoju to specyficzna forma przechowywania odzieży i obuwia, ponieważ często musimy w projekcie uwzględnić również miejsce na odkurzacz, mopa, walizki czy sprzęty sportowe. Chowamy tam parasole, kurtki, płaszcze, obuwie, które akurat jest w użyciu. Podłoga oraz ściany garderoby znajdującej się tuż przy wyjściu z mieszkania czy domu powinny być w związku z tym zabezpieczone na wypadek kontaktu z wodą i brudem. Ponadto, aby garderoba do przedpokoju była wygodna w użytkowaniu, warto umieścić w niej specjalne uchwyty i systemy pomocnicze, które pomogą w utrzymaniu porządku. W takiej garderobie nie ma potrzeby pamiętania o lustrze, ponieważ zwykle znajduje się ono tuż obok, na ścianie przedpokoju.
Zobacz także: Meble do przedpokoju - jakie wybrać? >>
Garderoba w sypialni
Jeśli mamy możliwość przeznaczenia na sypialnię oddzielnego, zamykanego pomieszczenia w mieszkaniu lub domu, garderoba w sypialni często jest kolejnym krokiem. Wygodnie jest mieć ubrania w zasięgu ręki, kiedy budzimy się rano - i móc wykorzystywać sypialnię jako przymierzalnię - w końcu to pomieszczenie i tak należy do prywatnej części domu. Jak zaaranżować garderobę w sypialni, jeśli nie została wydzielona na etapie budowy? Ciekawym pomysłem jest postawienie ścianki działowej naprzeciwko łóżka, na której można umieścić telewizor, a za nią zorganizować przechowywanie odzieży. "Wejście" do garderoby może być jedno lub dwa, po obu stronach ścianki. Taka garderoba w sypialni nie wymaga wstawiania skrzydeł drzwiowych - wystarczy wykorzystać w tym celu zasłony, które przy okazji sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne.
Garderoba: ważna wentylacja
Przy planowaniu garderoby trzeba zwrócić uwagę na jej wentylację - rzadko kiedy przeznaczamy na nią pomieszczenie z oknem. Co zrobić, by pomimo jego braku wentylacja przebiegała bez problemu? Przede wszystkim należy podciąć drzwi i zastosować we wnętrzu kratkę wentylacyjną oraz osobny kanał wywiewny. Ten ostatni jest niezbędny do właściwej cyrkulacji powietrza. W przeciwnym razie w garderobie może pojawić się pleśń i nieprzyjemny zapach stęchlizny.
Jak zagospodarować wnętrze garderoby?
W zasięgu wzroku powinny znajdować się ubrania przeznaczone do codziennego noszenia. Oddzielmy je wizualnie od tych przeznaczonych na specjalne okazje i chwilowo nienoszonych. Warto też grupować podobne sztuki odzieży blisko siebie. Ułatwi to zarówno dobór strojów, jak i planowanie zakupów kolejnych – będziemy widzieć, czego brakuje, a czego mamy za dużo. Przestrzeń garderoby zagospodarujmy systemami do przechowywania. Systemami można zabudować całą garderobę, ale też wykorzystać je przy organizowaniu sypialni, kuchni, łazienki, a nawet garażu. Ważne jest wyposażenie wnętrza – półki, drążki, szuflady, kosze, pojemniki, przegródki, wieszaki itd. Co nam będzie potrzebne, zależy od tego, jakie rzeczy będziemy tu trzymać. Na żakiety i marynarki konieczne będą drążki, na swetry – półki lub kosze, bieliznę najwygodniej trzymać w koszach lub szufladach. Do przechowywania drobnych rzeczy, bądź takich, po które sięgamy bardzo często, warto zagospodarować drzwi. Umieszczenie w najbliższym sąsiedztwie garderoby lustra skróci czas potrzebny na poranny wybór odpowiedniego stroju. Jeśli nasza garderoba jest niewielkich rozmiarów i nie ma w niej miejsca na lustro, dobrze będzie wybrać na nie miejsce sąsiadujące z ubraniami. Ważne, by było dobrze oświetlone lub miało możliwość doświetlenia.
Zobacz także: Garderoba w stylu Carrie Bradshaw >>
Jakie wymiary powinna mieć garderoba?
Minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić 3,5-4 m kw. Odległość pomiędzy dwiema szafami, mającymi głębokość ok. 60-70 cm i usytuowanymi przy dwóch równoległych ścianach, musi wynosić od 100 do 150 cm. Jeśli jest to mniejsza garderoba i szafa znajduje się po jednej stronie, odległość między szafą a ścianą również powinna wynosić 100-150 cm. Dzięki temu bez problemu będzie można korzystać z mebla. Do mniejszej garderoby polecane są szafy z drzwiami przesuwnymi. Odpowiednia szerokość wejścia do garderoby to 80 cm. Jeśli chodzi o wysokość szaf, powinna wynosić ona 150-180 cm, ponieważ przechowujemy tu także długie sukienki, kurtki i płaszcze. Koszule, marynarki i spódnice będą wieszane przy wysokości 110 cm. Zdarza się, że garderoby aranżuje się na poddaszach. W takim wypadku najniższe miejsce przeznacza się na przechowywanie krótszych ubrań. W garderobie sprawdzą się półki o głębokości ok. 35-40 cm.
Garderoba IKEA
Meble pochodzące z tej szwedzkiej sieciówki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, między innymi z powodu łatwość w komponowaniu całych aranżacji z ich udziałem. Większość oferowanych produktów jest cały czas dostępna w sprzedaży, zatem można w razie potrzeby dokupić element, który na przykład ulegnie zniszczeniu. Garderoba IKEA jest tym łatwiejsza w zaplanowaniu, że możemy skorzystać z pomocy projektantów, odwiedzając jeden ze sklepów marki - lub posłużyć się narzędziem IKEA Home Planner, dostępnym na stronie internetowej. Jest ono wyjątkowo proste w obsłudze i pomaga szybko zaprojektować aranżację wnętrza z użyciem mebli tego producenta. Garderoba IKEA ma dodatkową zaletę - pojawi się w naszym mieszkaniu o wiele szybciej niż zabudowa na wymiar od stolarza, na którą zwykle przychodzi nam czekać od kilku do kilkunastu tygodni.
Garderoba: zrób to sam
Garderobę możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy trochę czasu, chęci i kreatywności. Na początku trzeba mieć wszystkie wymiary pomieszczenia. W starszym domu trzeba wziąć pod uwagę, że wysokość pokoju w jednym końcu może różnić się od wysokości w drugim końcu. W takim wypadku konieczne będzie dodatkowo wykonanie podwieszanego sufitu. Wyrówna spadki, a jednocześnie posłuży do zamontowania halogenów. Jeśli chodzi o drzwi – najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne z aluminium lub stali. Aluminiowe będą idealne w pomieszczeniach wyższych niż standardowe. Zaś stalowe są od nich znacznie tańsze. Można zastosować drzwi podwieszane – nie zapominajmy jednak, że będą mniej stabilne. Niektórzy decydują się także na tradycyjne drzwi, lecz takie potrzebują więcej przestrzeni do otwarcia. Półki i szuflady w garderobie mogą być wykonane z płyty meblowej, litego drewna lub stali. Montujemy stelaże i wsporniki, a jeśli mamy taką możliwość – wykorzystujemy stare meble, które wcześniej poddajemy renowacji lub liftingowi.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach