Fundacja Centrum Architektury potrzebuje pomocy. Jak można ją wesprzeć?
Kryzys spowodownay pandemią koronawirusa dotknął również branżę wydawniczą. O wsparcie apeluje Fundacja Centrum Architektury, od lat popularyzująca wiedzę o architekturze XX i XXI wieku.
Fundacja Centrum Architektury powstała w 2011. Od samego początku jej celem była popularyzacja wiedzy o architekturze XX i XXI wieku, poprzez wydawanie publikacji, organizacje wystaw, wykładów, spacerów i targów.
Z biegiem czasu głównym nurtem działalności Centrum Architektury stało się wydawanie książek. Fundacja wydała serię Fundamenty - książki klasyków współczesnej architektury m.in. Kiedy katedry były białe.Podróż do kraju ludzi nieśmiałychLe Corbusiera, Ornament i zbrodnia. Eseje wybrane Adolfa Loosa czy Wielkie małe plany Jane Jacobs. Centrum Architektury zawdzięczamy też pięknie wydane ilustrowane atlasy architektury warszawskich dzielnic (SAS, OCH, ŻOL, MOK itd.).
Jak możemy przeczytać na oficjalnym facebookowym profilu Centrum Architektury, w 2020 rokuu mają/mieli/mieć będą w planach:
- kolejną edycję Festiwalu Budynków
- premierowe słuchowisko architektoniczne realizowane na żywo
- wydanie komiksu o Robercie Mosesie i Jane Jacobs w przekładzie Tomasza Swobody
- wydanie wspomnień Jerzego Sołtana w przekładzie Grzegorza Piątka
- wydanie „PRA. Ilustrowanego atlasu architektury Pragi" Magdy Piwowar z tekstem Macieja Czeredysa i Ewy Ziajkowskiej + wykład, spacery z autorami
- serię spotkań pod hasłem „Płeć architekta", w tym wizytę i wykład autorki książki „Gdzie są architektki?" Despiny Stratigakos
- nowe, uzupełnione wydanie „SAS. Ilustrowanego atlasu architektury Saskiej Kępy" Magdy Piwowar z tekstami Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia + spacer z autorami
- seminarium + wydanie „Zasad społecznych projektowania osiedli mieszkaniowych" Barbary Brukalskiej
- rozwijanie projektu dźwiękowego – architektura do słuchania
To tylko niektóre plany, a jest jeszcze całe mnóstwo innych projektów. Niestety, kryzys spowodowany pandemią koronawirusa dopadł również branżę wydawniczą - Fundacja w dużej mierze działa dzięki sprzedaży książek. Wiele z powyższych przedsięwzięć nie będzie miało szansy powstać.
Jak możemy pomóc Centrum Architektury? Przede wszystkim kupować książki i e-booki bezpośrednio od Fundacji lub wpłacić pieniądze na konto Centrum Architektury (numer można znaleźć na stronie internetowej). Zachęcamy do śledzenia profilu Fundacji na FB.
- Więcej o:
Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 - książka Grzegorza Piątka [BRYŁA CZYTA]
Całe morze budowania - książka o wrocławskiej architekturze lat 1956-70 [BRYŁA CZYTA]
Nowohucka telenowela - reportaże Renaty Radłowskiej o mieście i ludziach [BRYŁA CZYTA]
Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe - książka Mikaelea Colville-Andersena o rowerach i urbanizmie [BRYŁA CZYTA]
Eastern Blocks - nowa książka od Zupagrafika. Podróż za betonową kurtynę [BRYŁA CZYTA]
Polska książka wśród najlepiej zaprojektowanych publikacji na świecie
"Adrichalim. Architekci": pionierzy, budowniczowie, wizjonerzy. [KSIĄŻKA]
Budynki, ludzie, historie. Podróż w czasie do międzywojennego Krakowa [KSIĄŻKA]