Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Fumihiko Maki nie żyje. W 1993 roku zdobył Nagrodę Pritzkera

WG
Fumihiko Maki - Fot. jeanbaptisteparisderivative work: aghith - flickr: Fumihiko Maki, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15699154

W wieku 95 lat zmarł Fumihiko Maki, japoński architekt, laureat nagrody Pritzkera z 1993 roku. Wśród jego realizacji warto wymienić chociażby Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Kioto, Centrum Kultury Spiral w Tokio czy wieżowiec World Trade Center 4 należący do kompleksu zbudowanego w Strefie Zero w Nowym Jorku.

6 czerwca 2024 roku w Tokio, w wieku 95 lat, zmarł japoński architekt Fumihiko Maki. Jego unikalne podejście do projektowania, łączące tradycję z nowoczesnością, sprawiło, że zdobył liczne nagrody i uznanie na całym świecie. W 1988 roku został laureatem Nagrody Wolfa w dziedzinie sztuki.  W1993 roku otrzymał najważniejszą nagrodę przyznawaną architektom za całokształt twórczości - nagrodę Pritzkera. W 2011 roku uhonorowano go Złotym Medalem AIA (American Institute of Architects), prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez amerykańskie środowisko architektoniczne.

Fumihiko Maki: japońska tradycja i nowoczesne techniki

Fumihiko Maki urodził się 6 września 1928 roku w Tokio. W 1952 roku ukończył studia na Uniwersytecie Tokijskim, gdzie zdobył solidne podstawy w zakresie architektury. Następnie kontynuował swoją edukację w Stanach Zjednoczonych, uzyskując tytuł magistra architektury na Cranbrook Academy of Art w 1953 roku oraz na Harvard University Graduate School of Design w 1954 roku, gdzie wykładał wtedy Walter Gropius.

Po zakończeniu studiów, Maki pracował w kilku firmach architektonicznych w Stanach Zjednoczonych (m.in. Skidmore, Owings and Merrill w Nowym Jorku i w biurze Sert Jackson and Associates w Cambridge). Od 1956 do 1965 był profesorem na Harvardzie. Po powrocie do Japonii działał w grupie Metabolism. W 1965 roku założył własną pracownię Maki and Associates.

Jego prace są znane z elegancji, minimalizmu i precyzyjnego użycia materiałów. Maki z powodzeniem łączy tradycyjne japońskie elementy z nowoczesnymi technikami i materiałami, co daje unikalne i innowacyjne projekty.

Hillside Terrace w Tokio. Proj. Fumihiko Maki - Fot. Wiiii, CC BY-SA 3.0
Spiral w Tokio - Fot. Chris 73 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Fumihiko Maki: wybrane projekty

Hillside Terrace - Jednym z najbardziej znanych projektów Makiego jest kompleks Hillside Terrace w Tokio, realizowany etapami od lat 60. XX wieku do początku XXI wieku. Projekt ten jest przykładem harmonijnego połączenia architektury z otoczeniem, gdzie budynki, ogrody i przestrzenie publiczne tworzą spójną całość.

Spiral w Tokio - Spiral, znany również jako Wacoal Art Center, to wielofunkcyjny budynek w Aoyama w Tokio. Otwarto go w 1985 roku. Znajdują się tu przestrzenie wystawowe, wielofunkcyjne sale, kawiarnie, restauracje i bary, salony kosmetyczne i sklepy. Znakiem rozpoznawczym jest spiralna rampa, która otacza przestrzeń tylnej galerii i wspina się na drugie piętro.

MIT Media Lab- W 2009 roku Maki ukończył projekt budynku MIT Media Lab w Cambridge, Massachusetts. Budynek ten jest uosobieniem nowoczesnej, transparentnej architektury, która sprzyja interakcji i wymianie idei w środowisku akademickim.

4 World Trade Center - Maki zaprojektował również otwarty w 2013 roku 72-piętrowy gmach World Trade Center 4. Stanął on terenie, gdzie znajdowały się wieżowce World Trade Center, zniszczone w atakach z 11 września 2001 r.

 

4 World Trade Center - Fot. Deepen03 - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Maki zawsze podkreślał znaczenie kontekstu w architekturze. Wierzył, że budynki powinny nie tylko spełniać funkcje użytkowe, ale również harmonijnie wpisywać się w swoje otoczenie i wpływać na poprawę jakości życia ich użytkowników. Jego projekty często charakteryzują się prostotą formy, ale są pełne subtelnych detali, które nadają im wyjątkowy charakter.

Fumihiko Maki to postać, która wywarła ogromny wpływ na współczesną architekturę. Jego prace, łączące tradycyjne japońskie wartości z nowoczesną myślą projektową, stanowią inspirację dla wielu młodych architektów na całym świecie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Azabudai Hills - nowa dzielnica Tokio od Heatherwick Studio jest już otwarta
Nagroda dla wieżowca z wykuszami w Shibuya w Tokio
Tokio, czyli las - wywiad z japońskim architektem Sou Fujimoto

Skomentuj:

Fumihiko Maki nie żyje. W 1993 roku zdobył Nagrodę Pritzkera

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej