Foksal 13/15 - najpiękniejsze kamienice Warszawy odzyskały dawny blask. Ta inwestycja jest jak prezent dla miasta
Ghelamco Poland - deweloper kojarzony z nowoczesnymi obiektami jak warszawskie wieżowce Warsaw Spire czy The Warsaw Hub, kończy właśnie swoją kolejną inwestycję - Foksal 13/15. Spektakularna renowacja dwóch pięknych, zabytkowych kamienic z 1895 roku to ogromne nakłady finansowe, współpraca z najlepszymi specjalistami i szacunek dla zabytkowych obiektów. Jak powstawała ta jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji mieszkalnych w Polsce?
Ulica Foksal w Warszawie od samego początku była jednym z najlepszych adresów stolicy. Powstałe tu pod koniec XIX wieku okazałe kamienice miały status miejskich rezydencji. Kamienice przy Foksal 13 i 15, zaprojektowane przez Artura Ottona Spitzbartha, uchodziły za perły architektury - miały bogato zdobione elewacje i wnętrza pełne fresków i sztukaterii. Szczęśliwie oba budynki przetrwały wojnę. Niszczejące kamienice w 2005 roku kupiła firma Ghelamco Poland. Inwestor podjął się ambitnego zadania zrewitalizowania zabytkowych kamienic i przystosowania ich do najwyższych współczesnych standardów.
Aż 10 lat walczyliśmy o pozwolenie, aby móc pokazać Warszawiakom jak piękna była kiedyś Warszawa. Chcieliśmy odtworzyć pierwotny kształt fasady. Kiedy tworzy się dzieło sztuki nie patrzy się na koszty
To nie była łatwa inwestycja. Pomysł przywrócenia pierwotnego wyglądu kamienicy przy Foksal 13, zgodnego z projektem Artura Spitzbartha, wywołał burzę w środowisku konserwatorskim. Budynek ten (początkowo z bardzo zdobną elewacją), w latach 30. kupił "król czekolady" Jan Wedel. Przebudował on kamienicę, nadając jej modny wówczas modernistyczny styl. Zniknęły ozdobne dekoracje i fantazyjne detale architektoniczne.
Na początku urząd konserwatorski nie zgadzał się na odtworzenie elewacji. Argumentowano, że "Wedlowska" kamienica również ma sporą wartość. Determinacja inwestora była jednak ogromna. Odbyło się głosowanie komisji konserwatorskiej - jednym głosem wygrała opcja inwestora. Dzięki temu miasto zyskało wyjątkowy obiekt, który jest takim "prezentem dla Warszawy"
Przygotowanie projektu rewitalizacji kamienic na Foksal powierzono wybitnej specjalistce od architektury historycznej Annie Rostkowskiej. Jej zespół był zaangażowany w renowację wielu prestiżowych i cennych dla polskiej kultury budynków, między innymi Belwederu i Pałacu Prezydenckiego. W adaptację inwestycji Foksal 13/15 do współczesnych wymagań była zaangażowana także renomowana pracownia – Sud Architectes, mająca na koncie między innymi takie realizacje jak przebudowa Hotelu Europejskiego w Warszawie czy rewitalizacja łódzkiej Manufaktury.
O ile kamienicy przy Foksal 15 nie stanowiła problemu, budynek przy Foksal 13 był ogromnym wyzwaniem - wyglądał zupełnie inaczej niż na początku. Rekonstrukcja fasady była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu znakomitych specjalistów, m.in. prof. Jadwigi Roguskiej, autorki licznych opracowań dotyczących XIX-wiecznej architektury Warszawy. Zaczęły się poszukiwania starych fotografii. Odnaleziono jedno zdjęcie i to właśnie ono stanowiło bazę do stworzenia projektu fasady. Na podstawie zgromadzonych materiałów został opracowany projekt około 200 trójwymiarowych elementów wystroju elewacji, tak by tworzyły spójną kompozycję. Do wykonania dekoracji fasady zatrudniono wybitnych artystów rzeźbiarzy i konserwatorów. Nad wejściem do "trzynastki" pojawiły się postaci umięśnionych atlantów. Boczne pseudoryzality zwieńczyły orły. Kowale rzemieślnicy, wykorzystując tradycyjne techniki, zrekonstruowali bramę i kształty balkonowych balustrad.
Również i wnętrza obu kamienic zostały bardzo starannie zrekonstruowane. Na klatkach schodowych i w mieszkaniach odsłonięto oryginalne malowidła (w tym kilkanaście postaci amorków), zrekonstruowano piękne, bardzo dekoracyjne sztukaterie, supraporty i podłogi.
Przy tej inwestycji pracowali chyba wszyscy sztukatorzy z Warszawy i okolic
O skali przedsięwzięcia opowiada Małgorzata Paździora-Sattler, właścicielka pracowni Art Studio odpowiedzialnej między innymi za prace konserwatorskie w Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Chopina w Zamku Ostrogskich na Tamce. W inwestycji Foksal 13/15 specjalistka zajmuje się konserwacją malowideł na ścianach, sufitach i podniebieniach schodów w przestrzeni klatek schodowych kamienic.
W pierwszej kolejności ręcznie usuwamy nagromadzone przez dekady warstwy farby i wtórnych tynków, używając do tego narzędzi przypominających sprzęt chirurgiczny – skalpeli, specjalnych nożyków – aż dotrzemy do oryginalnej warstwy malarskiej. Następnym etapem jest konserwacja techniczna, czyli podklejanie delikatnej warstwy malarskiej i iniekcje w celu wzmocnienia struktury tynku. Tu w ruch wchodzą prawdziwe medyczne kroplówki z igłami wbitymi w tynk wypełnione specjalistycznymi preparatami konserwatorskimi. W końcu przychodzi czas na retusz ubytków warstwy malarskiej. Używamy do tego specjalnych małych pędzli, którymi punktowo, milimetr po milimetrze, uzupełniamy brakujące fragmenty malowideł
To również szkoła cierpliwości. Przykładowo, prace konserwatorskie w trzech klatkach schodowych obu budynków trwają już od roku, a w samo odtwarzanie malowideł ściennych było zaangażowanych nawet do 17 specjalistów. Te liczby doskonale odwzorowują skalę i stopień trudności przedsięwzięcia.
Dziś prace przy inwestycji Foksal 13/15 dobiegają końca. W obu kamienicach znajduje się w sumie 55 apartamentów o powierzchni od 47 do 260 mkw. Powstały tu także dwa pokoje gościnne (w których mieszkańcy będą mogli przenocować bliskich lub partnerów biznesowych), zadaszone patio, strefa rekreacyjna i fitness, przestronne tarasy z widokiem na panoramę miasta i garaż mogący pomieścić łącznie 60 samochodów. Aranżację wnętrz części wspólnych, m.in. strefy SPA i pokoi gościnnych, a także projekt aranżacji apartamentów, powierzono holenderskiemu projektantowi Ericowi Kusterowi.
A ceny mieszkań? Za metr kwadratowy w tej jednej z najbardziej prestiżowych inwestycji w Polsce trzeba zapłacić od 25 tys. do 40 tys. zł. Kamienice Foksal 13/15 mają być oddane do użytku pod koniec tego roku.
Warszawa odzyskała swoje perły architektury belle epoqe. Jesteśmy pod wrażeniem tej inwestycji!
Skomentuj:
Foksal 13/15 - najpiękniejsze kamienice Warszawy odzyskały dawny blask. Ta inwestycja jest jak prezent dla miasta