Festiwal Open House Gdynia 2023: architektura, ludzie, opowieści
Bananas – tak brzmi tytuł tegorocznej edycji festiwalu Open House Gdynia, który odbędzie się w ostatni weekend maja.
Już po raz 9. przyjrzymy się gdyńskiej architekturze, poznamy historie związane z miastem i tworzącymi je ludźmi. To wszystko będzie do odkrycia 26, 27 i 28 maja. W tym roku festiwalowi towarzyszy hasło Bananas, które łączy w sobie przynajmniej kilka znaczeń.
W nadchodzącej edycji opowiadamy Gdynię z perspektywy legend miejskich i zbudowanej wokół nich kultury codzienności. Przejdziemy też do szerzej rozumianej popkultury i kiczu, które w naturalny sposób wpływały i nadal wpływają na gdyńską rzeczywistość. Mam na myśli wszystkie historie o egzotycznych zwierzętach żyjących w Gdyni, legendy i mity gdyńskich przedmieść ery PRL-u, opowieści świąteczne, roztaczane wokół dostaw pomarańczy do portu, czy wreszcie sam magazyn służący do przechowywania owoców. To wszystko łączy wspólny symbol, czyli banan.
Program zdominowała różnorodność, dzięki czemu Open House Gdynia to nie tylko zwiedzanie obiektów, ale także spacery tematyczne, koncerty, wystawy, spotkania autorskie i inne wydarzenia towarzyszące.
Na program festiwalu będą składać się, zgodnie z naszą misją, wydarzenia kulturalne i edukacyjne, oprowadzania oraz spotkania z mieszkańcami, projektantami i artystami. Spośród kilkudziesięciu lokalizacji polecam przede wszystkim kluczowe dla rozwoju handlowej i morskiej Gdyni budynki Urzędu Morskiego, Izby Bawełny czy też biurowiec Bergenske, czyli obecny Komisariat Policji. Zachęcam też do odwiedzania udostępnionych w tym roku mieszkań. To oryginalne, inspirujące, skłaniające ku refleksji nad odpowiedzialnym projektowaniem przestrzenie do życia. Prywatne mieszkania to świetna okazja do nawiązania dialogu i szansa na poznanie tego, jak mieszkają inne gdynianki i gdynianie.
Nowości i powtórki najlepszych odcinków
Twórczynie i twórcy festiwalu wsłuchują się w głosy osób uczestniczących w wydarzeniach i odpowiadają na ich sugestie. Dzięki temu w tegorocznym programie przewidziano również obiekty, które cieszyły się największą popularnością w ubiegłym roku, podczas 8. edycji. Dlatego na liście miejsc do odwiedzenia ponownie znalazły się m.in.: Morski Instytut Rybacki (ul. Kołłątaja 1), hurtownia muszli i pamiątek morskich Madang (ul. Śledziowa), czy kamienica Delicje (ul. 10 lutego 27).
Nie oznacza to jednak, że w tym roku nie będzie nowości. Po raz pierwszy w ramach Open House swoje drzwi otworzy m.in. legendarny Dolarowiec (ul. I Armii Wojska Polskiego), który zaoferuje również wejście na swój dach i podziwianie stamtąd panoramy miasta. W festiwalu weźmie udział także policja, która pokaże wnętrza Komendy Miejskiej (ul. Portowa 15/6), a także społeczność szkolna II LO w Gdyni (ul. Wolności 22B), zachęci do zwiedzania placówki. Nowością w programie jest wreszcie sam port, wokół którego wyrosła Gdynia, jaką dziś znamy. Podczas wizyty w porcie, zwiedzający poznają historię przynajmniej kilku zabytkowych obiektów, w tym wspomnianego magazynu Bananas. Dużą atrakcją z pewnością będzie też KAZStudio, w którym powstają słynne animacje (m.in. “Rodzina Treflików”) oraz Muzeum Kart do Gry. Obie lokalizacje znajdują się przy ul. Gołębiej 9.
A jeśli już mowa o nowościach, należy dodać, że Open House Gdynia otwiera się też na zupełnie współczesną architekturę, powstającą z poszanowaniem układu tkanki miejskiej i istniejącego już od lat otoczenia. Do obejrzenia tego rodzaju obiektów zaprasza Invest Komfort – mecenas festiwalu. W związku z tym, już pierwszego dnia odbędzie się wydarzenie Piątek na Portovej, w czasie którego będzie można zwiedzić inwestycję Portova, znajdującą się przy ul. Węglowej 22-24. Odwiedzający poznają obiekt i ideę, jaka przyświecała jego twórcom, którzy zastosowali m.in. cały szereg nawiązań do tradycji gdyńskiego modernizmu. Będzie też okazja do zobaczenia panoramy Gdyni z 18. piętra budynku. Z kolei w niedzielę pojawi się możliwość ponownego odwiedzenia Nowych Kolibek, czyli osiedla znajdującego się przy ul. Bernadowskiej. Tu z kolei nadarzy się okazja do pokazania związku nowoczesnej architektury z lokalną przyrodą.
Każdego roku cieszę się, z kolejnych edycji Open House i jestem dumny, że mamy swój udział w tak ważnym wydarzeniu, które śmiało można nazwać świętem Gdyni. Festiwal stwarza okazję do poznawania miejsc, które na co dzień nie są dostępne albo tylko w bardzo wąskim zakresie. Dzięki temu można poznawać historię każdego z tych obiektów i zrozumieć ich rolę w życiu miasta. Poza tym Open House ma także walor edukacyjny, który uwrażliwia na piękno architektury, na sztukę i na drugiego człowieka. Dlatego to ważne, że festiwal współtworzą artyści, twórcy i osoby zakochane w swoim mieście. Bez tego nie da się zrozumieć dlaczego, i jak budujemy i rozwijamy miasta.
Spotkania, pokazy, wystawa i koncert
Bogaty program tegorocznej odsłony Open House Gdynia zawiera także cały szereg innych wydarzeń towarzyszących. Uczestnicy będą mogli zagrać m.in. w grę miejską, której celem będzie odwiedzanie konkretnych lokalizacji i pobieranie stamtąd informacji niezbędnych do ukończenia gry. Na trasie tej zabawy pojawi się m.in. Muzeum Emigracji, w którym w piątek będzie można wziąć udział w pokazie reklam z lat 80. i 90., zorganizowanym przez grupę VHS Hell. Z kolei w Muzeum Miasta Gdyni, w sobotni wieczór (godz. 18:00) odbędzie się koncert legendarnej, punkowej grupy Po Prostu. Tego samego dnia, godzinę przed koncertem odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Michała Algebry (Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25). Z kolei o godz. 15:00 odbędzie się rozmowa Krzysztofa Paciorka z Łukaszem Orbitowskim, którego ostatnia powieść nawiązuje do rzeczywistości PRL w Gdyni.
O legendach na spacerach
Na koniec warto wspomnieć o spacerach, które najsilniej nawiążą do legend miejskich Gdyni. W niedzielę, o godz. 12:00 spod III LO w Gdyni ruszy spacer pod tytułem “Bananowa Młodzież”. Tego samego dnia, w Orłowie, spacer “Superdzik i Kajman vs Piotr z Kacka” odsłoni kulisy legend o egzotycznych zwierzętach mieszkających w Gdyni.
Szczegóły programu dostępne pod adresem: openhousefestival.pl oraz w mediach społecznościowych festiwalu Open House Gdynia.
- Więcej o:
Bestseller "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" powraca w wersji cyfrowej!
ARCHITECTS@SAUNA. Architektoniczna sauna to pomysł Gosi i Tomka Rygalików. Chcesz dołączyć?
TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.
WARSZAWA Z NIEBA. Premiera albumu i wystawa zdjęć lotniczych Macieja Margasa i Aleksandry Łogusz na 32. piętrze Warsaw Trade Tower
Malwina Konopacka otwiera showroom w Warszawie
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European Prize for Urban Public Space 2024
Future Builders 2024 - międzynarodowa konferencja zakończona sukcesem. Uznani architekci i eksperci z Polski i zagranicy debatowali na temat przyszłości budownictwa
Siedziba NOSP w Katowicach ma 10 lat. Wystawa unikatowych zdjęć i rysunków hołdem dla niezwykłego miejsca