Farba kredowa do mebli
Farba kredowa raz na zawsze zmieniła podejście do malowania ścian, odnawiania starych mebli i wielu innych czynności. Popularność tego produktu nie słabnie z biegiem lat - wręcz przeciwnie, stosujemy go często i chętnie. Czym jest farba kredowa i jak jej używać?
Czym jest farba kredowa?
Farba kredowa nie jest produktem nowym - już w XIV-XVI wieku pokrywano nią rzeźby. Jest to farba powstała w wyniku połączenia wody i składników o stałym stanie skupienia (m.in. barwników) pochodzenia naturalnego w proporcji nawet 35:65. W dzisiejszych czasach ma ona nieco inny skład - zadbano bowiem o jej udoskonalenie technologiczne.
Dzięki wielu ulepszeniom w składzie - oraz sposobie produkcji - farba kredowa dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych, oferuje też różne wykończenia. Malując nią, uzyskamy efekt matowy, lekki połysk lub nawet metaliczną barwę. Farba kredowa z uwagi na wysoką odporność na wilgoć idealnie sprawdza się w kuchni oraz w łazience.
Farba kredowa - malowanie mebli
Czym jeszcze charakteryzuje się farba kredowa? Ma wielką zaletę, jaką jest możliwość malowania mebli - bez wcześniejszego szlifowania. Użycie tego produktu skraca zatem proces renowacji mebli i czyni go mniej uciążliwym. Farba kredowa idealnie sprawdzi się jako pokrycie starych mebli wykończonych woskiem, lakierem, fornirem czy też farbą (bez względu na rodzaj). Stale rosnąca popularność tego produktu sprawia, że coraz więcej marek wprowadza go do swojej oferty. Pamiętajmy, aby wybierać farby kredowe dobrej jakości, posiadające atesty. Tylko takie będą wydajne, dobrze kryjące, szybkoschnące i bezpieczne - również dla najmłodszych. Farba kredowa dostępna jest w opakowaniach o różnych pojemnościach - od 100 ml do 1 litra.
Zobacz także:
Jak malować farbą kredową?
Przed przystąpieniem do malowania starych mebli farbą kredową należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża, tj. umycie mebla i odtłuszczenie jego powierzchni. Nie jest konieczne szlifowanie, choć delikatne przetarcie z pewnością zwiększy przyczepność nakładanej potem farby. Z pomocą farby kredowej można uzyskać gładką powierzchnię, bądź też efekt przecierki, nazywany efektem postarzenia. Aby postarzyć mebel, trzeba na jego krawędziach nałożyć kolor, który będzie prześwitywał spod koloru głównego. W momencie zaschnięcia farby wystarczy pomalowane miejsce przetrzeć tradycyjną świecą i równomiernie pomalować mebel drugim, wierzchnim, kolorem. Przed nakładaniem farby zalecamy rozcieńczenie jej z wodą - farba kredowa należy do produktów niezwykle gęstych, dlatego przy malowaniu istnieje ryzyko nałożenia zbyt grubej warstwy, a co za tym idzie - powstawania pęcherzy. Najlepszym rozwiązaniem jest nakładanie farby kredowej za pomocą pędzla owalnego, wykonanego z naturalnego włosia.
Zobacz także:
Farba kredowa - narzędzia do malowania
Malując farbą kredową, możemy używać różnych narzędzi. Stosując przy malowaniu pędzel z włosia można uzyskać efekt z delikatną strukturą. Jeśli zależy nam na gładkiej powierzchni, powinniśmy użyć wałka bądź płaskiego pędzla z włosia syntetycznego.
Warto pamiętać, że farbą kredową należy malować szybko i nie poprawiać po malowanych już warstwach, gdyż dość szybko mogą pojawić się grudki. Kolejne warstwy farby najlepiej nakładać po wyschnięciu poprzedniej - już po upływie około godziny można ponownie działać. Im dłużej zaczekamy, tym większą będziemy mieli pewność, że w trakcie malowania nie powstaną nieestetycznie wyglądające smugi. Zaleca się również, by pomiędzy poszczególnymi warstwami farby kredowej przeprowadzić delikatnie szlifowanie powierzchni mebla papierem ściernym o ziarnistości powyżej 200. Z tego kroku można zrezygnować, jeśli mamy do czynienia z gładkimi powierzchniami. W zależności od rodzaju mebla może okazać się, że wystarczy nałożenie jednej warstwy farby kredowej - w innym przypadku może być potrzeba położenia kilku.
Zobacz także:
- Więcej o:
Jesień: praca plastyczna – inspiracje na kreatywne zajęcia dla dzieci i dorosłych
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Ozdoby z kasztanów – naturalne dekoracje do każdego domu
Bombki z nici
Skarpety na prezenty – jak wybrać najlepszą dekorację na świąteczne upominki?
Dekoracje z szyszek: naturalne ozdoby na każdą okazję
Dekoracje na Halloween: koszyk na słodycze
Dekoracje jesienne: kwiaty z liści klonu