Fabrica Ecclesiae - muzeum techniki i architektury. Ekspozycja w zabytkowym budynku Infułatki w Zamościu
Niedawno w zabytkowym budynku Infułatki w Zamościu otwarto wystawę Fabrica Ecclesiae - muzeum architektury i techniki. Autorami projektu wystawy i jej wykonawcami są projektanci z grupy twórczej Pattern Recognition.
Kilkanaście dni temu dla zwiedzających Zamość udostępniono wystawę stałą Fabrica Ecclesiae –muzeum architektury i techniki. Jej autorami są projektanci z grupy twórczej Pattern Recognition, nagrodzeni złotym medalem za wystawę EXPO 2017 w Astanie.
Wystawa mieści się w zabytkowym, renesansowym budynku Infułatki, zaprojektowanym pod koniec XVI wieku przez samego Bernarda Moranda - projektanta miasta.
Budynek stoi przy Katedrze Zamojskiej - pierwszym i do dziś najważniejszym kościele miasta. W tym wspaniałym otoczeniu powstała niezwykła ekspozycja opowiadająca o dziele wybitnym - procesie i efekcie współpracy dwóch osób: fundatora miasta Jana Zamoyskiego wielkiego hetmana i kanclerza Rzeczypospolitej oraz włoskiego architekta Bernardo Morando.
Projektowanie i budowa przedstawione są tu w aspekcie historycznym, artystycznym i technicznym. Według tradycji to właśnie w tym Infułatce mieszkał i pracował projektant Zamościa. Wystawa przybliża zjawisko określane łacińskim mianem Fabrica Ecclesiae. Obejmuje ono całokształt przedsięwzięć związanych z budową, wyposażeniem i funkcjonowaniem miasta oraz katedry. W zabytkowych wnętrzach wiedza przekazywana przy pomocy aplikacji, grafik, filmów i animacji angażujących widzów, umieszczonych w stołach o formie współgrającej ze stylistyką zabytkowych wnętrz.
Historyczny kontekst wydaje się być bardzo aktualny współcześnie. Dobra współpraca i myślenie nie o budynku, ale o mieście jako organizmie, który musi być dobrze zaprojektowany, aby był zdrowy. W Zamościu poszczególne budynki i place miasta odnosiły się do poszczególnych organów w ludzkim ciele, pałac fundatora to głowa, ratusz serce... Myślę, że każdy architekt, ale również samorządowiec, czy deweloper powinien poznać historię Zamoyskiego i Moranda i wyciągnąć wnioski. My pracowaliśmy nad ekspozycją z wielkim pietyzmem, tak aby nie odstawała od dzieła, o którym opowiada
Powstawanie Zamościa pokazane jest w bardzo szerokim kontekście – dowiemy się, gdzie i czego uczył się zarówno fundator, jak i architekt, poznamy inne miasta idealne, zarówno te renesansowe, jak i współczesne.
W sali warsztatowej zwiedzający mogą sprawdzić, jak działa moduł wyznaczony przez Bernarda do odmierzenia miasta, ułożyć katedrę z klocków, poznać tajniki pracy sztukatora, kamieniarza, sprawdzić skąd i jak transportowano materiały do budowy Zamościa. To duża dawka wiedzy praktycznej
Oprócz budowy miasta i katedry zwiedzający poznają historię wyposażania kościoła –wzbogacania wnętrza o kolejne elementy fundowane przez Zamoyskich, rektorów Akademii Zamojskiej oraz mieszczan. Wystawa zawiera również sale, w których prezentowane są cenne księgi ze zbiorów Biblioteki Kapituły Zamojskiej oraz zabytkowe szaty liturgiczne.
Za projekt oraz wykonanie wystawy odpowiada konsorcjum firm Pattern Recognition oraz Deko-Bau, specjalizujących się w projektowaniu oraz produkcji wystaw stałych i czasowych.
----
Fabrica Ecclesiae - muzeum techniki i architektury w budynku Infułatki w Zamościu
Godziny otwarcia muzeum:
- w sezonie wiosenno-letnim (od 1 maja do 30 września): wtorek -sobota: 10:00 –16:00; niedziele i święta: 13:00 –16:00.
- w sezonie jesienno-zimowym (od 1 października do 30 kwietnia): 10:00 –16:00 po wcześniejszym zgłoszeniu w Parafii Katedralnej w Zamościu, tel. 84 639 26 14 - w dni powszednie w godzinach 9:00 –11:00 i 16:00 –17:45.
- W poniedziałki i dni poświąteczne nieczynne.
Skomentuj:
Fabrica Ecclesiae - muzeum techniki i architektury. Ekspozycja w zabytkowym budynku Infułatki w Zamościu