Empire House w Londynie - przebudowa pofabrycznego budynku z lat. 30 według projektu Medusa Group
Empire House, w londyńskiej dzielnicy Whitechapel, powstał w 1935 roku. Budynek w stylu art déco zaprojektował Hume Victor Kerr. Architekci z pracowni Medusa Group zmodernizowali obiekt, tworząc nowoczesną przestrzeń biurową i co-workingową.
Whitechapel to tętniąca życiem, wielokulturowa dzielnica Londynu, położona 5,5 km od Charing Cross. W XIX wieku teren ten zajmowało mnóstwo zakładów przemysłowych i fabryk. Pięciokondygnacyjny budynek Empire House, o powierzchni użytkowej prawie 1,6 tys. m², powstał w 1935 roku dla fabryki odzieżowej. Elegancki gmach, z bardzo nowoczesną fasadą, znajduje się w zabudowie pierzejowej. Otoczony jest domami mieszkalnymi i obiektami handlowymi. Zaprojektował go londyński architekt Hume Victor Kerr. Obiekt, choć piękny, wymagał modernizacji. Podjęłi się tego architekci z pracowni Medusa Group – pod przewodnictwem Przemo Łukasika i Łukasza Zagały – we współpracy z londyńskim studiem Susan Walker Architects.
Empire House znajduje się w gminie London Borough of Tower Hamlets, w której obszarze wymagana jest realizacja przebudowy istniejących budynków w standardzie, co najmniej na poziomie bardzo dobrym, w systemie certyfikacji BREEAM. Wynika to ze stale zwiększającego się zanieczyszczenia środowiska, dlatego konieczne jest wprowadzanie nowych standardów. W przypadku budynków przebudowywanych lub restaurowanych jest to o tyle trudne, że wiąże się z dostosowaniem ich parametrów do współcześnie obowiązujących norm. Dlatego też architekci z Medusa Group przez cały proces projektowy skupiali się zarówno na komforcie i zdrowiu przyszłych użytkowników, kontekście historycznym, jak i na dbałości o środowisko.
W projekcie wykorzystano materiały pochodzące z rozbiórki wewnętrznych elementów budynku. Po konsultacjach z ekspertami w Empire House zostały wprowadzone nowe instalacje i technologie takie jak BMS, wymieniono również przegrody budynku: drzwi, okna i dach – w ten sposób uzyskano niższe współczynniki przenikania ciepła. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu (a także do procesu uzyskiwania certyfikatu BREEAM) systemu okiennego SlimLine 38 Cubic firmy Reynaers Aluminium o wąskich profilach, do złudzenia przypominających stalowe okna, gwarantującego również izolację termiczną na najwyższym poziomie, przy maksymalnym doświetleniu wnętrza. Nowe profile silnie nawiązują do pierwotnych, przemysłowych tzw. crittall windows.
Dodatkowo w budynku zastosowano zewnętrzne zielone ściany, pojawiły się też budki lęgowe dla ptaków. Projekt ten udowodnił, że wykonanie renowacji z szacunkiem do oryginalnej architektury i jednoczesne podniesienie parametrów budynku do restrykcyjnych norm współczesnego budownictwa jest jak możliwe.
Wszystkie instalacje, a także stalowe i betonowe słupy konstrukcyjne pozostały widoczne, nadając wnętrzu industrialny charakter. Efekt wzmocniono poprzez wyeksponowanie oryginalnych płytek oraz ceglanych ścian. Całość uzupełniło proste oświetlenie inspirowane tradycyjnymi lampami przemysłowymi. Przestrzeń ma układ otwartego planu, który sprzyja realizacji nowych, co-workingowych funkcji budynku.
Skomentuj:
Empire House w Londynie - przebudowa pofabrycznego budynku z lat. 30 według projektu Medusa Group