Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA CZYTA]

Mat. prasowe

Zupagrafika, czyli David Navarro i Martyna Sobecka, to duet, który "celebruje blokowiska". Autorzy "Eastern Blocks II" zabierają nas w kolejną fotograficzną podróż po "trudnej" architekturze Ukrainy, Gruzji, krajów bałtyckich i Bałkanów.

Eastern Blocks II
Eastern Blocks II
Fot. Zupagrafika

Zupagrafika to David Navarro i Martyna Sobecka - niezależne wydawnictwo z siedzibą w Poznaniu, oraz duet autorsko fotograficzny, w niebanalny sposób hołdujący architekturze powojennego modernizmu oraz socjalistycznemu wzornictwu przemysłowemu. Od lat "celebrują blokowiska". Ich wycinanki, plakaty i książki szybko zyskały spore grono fanów.

Teraz przyszła kolej na "Eastern Blocks II", będącej kontynuacją wydanej w 2019 roku książki "Eastern Blocks". Od Ukrainy po Gruzję i od Bałtyku po Bałkany, album pokazuje architekturę, która po II wojnie światowej ukształtowała miejski krajobraz Europy Środkowo-Wschodniej – modernistyczne wielkie projekty, brutalistyczne monolity, oraz osiedla mieszkaniowe z wielkiej płyty, i jej regionalne typologie.

Przeczytaj także: "Bloki to wasze ikony" [WYWIAD Z DAVIDEM NAVARRO]>>

Tibilisi. Zdjęcie z książki "Eastern Blocks II"
Osiedle Nutsubidze Plato IV w Saburtalo.Tbilisi, Gruzja, Zdjęcie z książki "Eastern Blocks II"
Fot. David Navarro & Martyna Sobecka (Zupagrafika)
Praga. Zdjęcie z książki "Eastern Blocks II"
Niedawno wyburzony gmach budynku telekomunikacji w Pradze, Czechy.
Fot. David Navarro & Martyna Sobecka (Zupagrafika)

Chociaż typologie kompleksów mieszkalnych były stosowane w całym bloku wschodnim, różniły się one znacząco między regionami, republikami, a nawet miastami. Czechy, Polska i Niemcy Wschodnie nakazały lokalnym instytucjom projektowym opracowywanie serii domów, a lokalne fabryki produkowały je i montowały na miejscu. Podobnie było w kilku republikach radzieckich: na Ukrainie, w Uzbekistanie, Gruzji i Rosji istniały duże instytuty projektowania domów, zwane strefowymi instytutami projektów naukowych i badawczych (np. Kijowski ZDNIEP)" - czytamy w prologu.

Tibilisi. Zdjęcie z książki "Eastern Blocks II"
Siedziba Narodowego Banku Gruzji (dawniej Ministerstwa Infrastruktury) w Tbilisi, wpisana na listę dziedzictwa kulturowego Gruzji w 2006 roku
Fot. David Navarro & Martyna Sobecka (Zupagrafika)

Książka zawiera ponad 180 fotografii autorstwa duetu Zupagrafika (Davida Navarro i Martyny Sobeckiej), przy współpracy z lokalnymi fotografami, oraz prolog napisany przez historyczkę architektury, Katerynę Malaię. Eastern Blocks II podzielony jest na 10 rozdziałów opowiadających o charakterystyce powojennej architektury następujących miast – Kiszyniowa, Królewca, Lwowa, Mińska, Pragi, Rygi, Sofii, Tallina, Tbilisi i Wilna.

Eastern Blocks II kupisz TU>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA CZYTA]