Dziesiąty MPavilion w Melbourne. Zaprojektował go Tadao Ando
Zaprojektowany przez Tadao Ando, dziesiąty MPavilion został otwarty 16 listopada. Stanął w Melbourne, w Królewskich Ogrodach Wiktorii.
Koncept MPavilion istnieje od 2014 roku. Każdego roku w Melbourne powstają nowe konstrukcje, które mają być miejscem spotkań i przestrzenią dla sztuki. Projekt sponsoruje Naomi Milgrom Foundation przy współpracy z władzami Melbourne oraz rządem stanu Victoria.
MPavilion: dziesiąty projektuje Tadao Ando
Dziesiąty MPavilion zaprojektował zdobywca nagrody Pritzkera z 1995 roku Japończyk Tadao Ando. Jest to pierwszy projekt tego architekta w Australii. Architekturę Ando cechuje konsekwentny puryzm. Rzuty i formy przestrzenne budynków składają się z prostych, wyrafinowanie przenikających się form, a materiałem często jest surowy beton. Tak też jest i w nowym dziele architekta.
Tadao Ando stworzył w Melbeourn duży baldachim składający się z 14,4-metrowego aluminiowego dysku, podtrzymywanego przez centralną kolumnę. Centralna konstrukcja otoczona jest betonowymi ścianami o różnych długościach, określając częściowo zamkniętą przestrzeń przypominającą tradycyjny japoński ogród. Wewnątrz połowę przestrzeni zajmuje basen, w którym odbija się baldachim pawilonu. Otwory w ścianach zapewniają widoki na park i miasto.
Dziesiąty MPavilon będzie otwarty do 28 marca 2024 roku. Co się z nim stanie później, jeszcze nie wiadomo, ale zgodnie z założeniami, ma być ofiarowany miastu i przeniesiony na stałą lokalizację.
MPavilion: Kto zaprojektował? Gdzie stoją?
- Pierwszy pawilon, w 2014 roku stworzył Sean Godsell Architects - trafił do Muzeum Greckiego.
- Drugi został zaprojektowany przez brytyjską architekt Amandę Levete w 2015 roku, a później został przeniesiony do Docklands.
- Trzeci był konstrukcją bambusową zaprojektowaną przez Bijoy Jaina ze Studio Mumbai - przeniesioną później do zoo w Melbourne.
- Czwarty MPavilion z 2017 roku powstał według pomysłu holenderskich architektów Rema Koolhaasa i Davida Gianottena z OMA - trafił do kampusu Clayton Uniwersytetu Monash.
- Pawilon 2018 został zaprojektowany przez hiszpańską architektkę Carme Pinós – niebawem stanie również na uniwersytecie Monash.
- Architektem pawilonu 2019 był Glenn Murcut - można go oglądać na uniwersytecie w Melbourne.
- W 2020 roku, z powodu pandemii koronawirusa, zdecydowano o nie tworzeniu nowego pawilonu
- MPavilon 2021 roku powstał według projektu weneckiego studia MAP – jego lokalizacja nie jest jeszcze znana.
- W 2022 roku swój projekt realizowali architekci z międzynarodowej pracowni all(zone) – ich konstrukcja stoi na terenie campusu Brunswick RMIT University w Melbourne.
Więcej na: mpavilion.org
Skomentuj:
Dziesiąty MPavilion w Melbourne. Zaprojektował go Tadao Ando