Dywan wełniany, czyli luksus utkany jakością
Dywan potrafi nadać aranżacji charakteru, ożywić kolorem, a nawet wizualnie uporządkować przestrzeń. Dywany wracały do łask już wielokrotnie, a dziś można śmiało powiedzieć, że przeżywają renesans popularności. W dobrej jakości dywan warto zainwestować. Jak wybrać odpowiedni?
Jeśli rozważasz zakup dywanu i nie wiesz, jak się do tego zabrać, w pierwszej kolejności przemyśl, jakie są twoje potrzeby:
- Czy dywan ma być jakościową ozdobą, czy mieć zadania praktyczne – na przykład chronić drewnianą podłogę przez zarysowaniem?
- W jakim pomieszczeniu zamierzasz go położyć?
- Będzie wyeksponowany czy ma raczej spełniać rolę miłego i ciepłego podparcia dla stóp?
- Jaki budżet planujesz na niego przeznaczyć?
Jak wybrać dywan ozdobny?
Za sprawą mnogości wzorów i kolorów dywany są idealną ozdobą każdego pomieszczenia. Równie dobrze sprawdzają się w strefie wypoczynkowej salonu, jak w sypialni czy garderobie. Od tego, gdzie zamierzamy dywan umieścić, zależy to, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze.
- W pomieszczeniach o charakterze bardziej użytkowym dobrze sprawdzą się dywany syntetyczne – są produkowane maszynowo, a więc z zasady tańsze. Ułożone pod meblami, narażone na zaplamienie i otarcia, będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a ich wymiana nie będzie tak kosztowna.
- Jeśli planujemy położyć dywan w reprezentacyjnym miejscu i zależy nam na jego właściwościach, takich jak miękkość, komfort termiczny i trwałość, lepszą opcją będzie zainwestowanie w produkt wysokiej jakości, wykonany z naturalnych materiałów – wełny i jedwabiu.
Takie właśnie dywany proponuje polska marka Samarth, która we współpracy z indyjskimi partnerami produkuje dywany najwyższej klasy, w różnorodnej stylistyce – od monochromatycznych, delikatnych wzorów, po ekspresyjne, abstrakcyjne dzieła sztuki tkackiej.
Dywan wełniany - wybieramy wzór i materiał
Dywany naturalne z wysokojakościowej wełny i przędzy jedwabnej są idealnym wyborem do salonu, sypialni i pomieszczeń, w których staną się istotnym elementem stylizacji. Mimo, że tkane według wielowiekowej tradycji kobierniczej – indyjskiej, perskiej czy tureckiej – prezentują współczesne wzornictwo, idealnie pasujące do wnętrz eleganckich, nowoczesnych, a nawet minimalistycznych. Dzięki zastosowaniu mocno nasyconych kolorem włókien, będą stanowiły ich barwne urozmaicenie. Wzory orientalne, nawiązujące do kultury wschodniej, świetnie odnajdą się nie tylko we wnętrzach utrzymanych w stylu retro i boho, ale także nowoczesnych – jako element kontrastowy, wprowadzający do nich nutę eklektyzmu.
Jak rozpoznać dywan wełniany?
Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z dywanem wykonanym ręcznie z wełny najwyższej jakości, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów:
- Grubość i mięsistość dywanu
Tkany ręcznie, metodą supełkową lub na krośnie, jest zwarty i spójny. O jego mięsistości, charakterystycznej dla wytworów wełnianych, decydują ściśle przylegające do siebie węzełki przędzy. Jeśli po uchwyceniu dywanu z obu stron palcami nie czujemy od góry jego podszycia, z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z dywanem tkanym ręcznie. Te wykonywane maszynowo są luźniejsze, a pomiędzy splotami bywają widoczne prześwity.
Dywany Samarth, tkane tradycyjnymi metodami przez indyjskich rzemieślników, mają gęstość aż 150 tysięcy węzełków na m², dzięki czemu są wyjątkowo mięsiste i trwałe.
- Wzór, symetria i kolor
Jeśli wiemy już, że mamy do czynienia z produktem wełnianym i ręcznie tkanym, wszelkie oznaki nieidealnie oddanego po dwóch stronach dywanu wzoru powinniśmy brać za gwarant jego wartości – praca ręczna z zasady zakłada bowiem pewien margines niesymetryczności. Niezwykła skrupulatność i precyzja pracy rzemieślniczej daje natomiast możliwość odwzorowania nawet najdrobniejszego detalu, dzięki czemu mamy możliwość wyboru dywanu o oszałamiającym wzornictwie. Naturalne barwienie przędzy pozwala z kolei osiągnąć piękne, głębokie kolory, które nie blakną i nie zmieniają intensywności wraz z upływem czasu. Warstwowe strzyżenie przy użyciu specjalnych nożyc gwarantuje zaś uzyskanie niepowtarzalnego efektu trójwymiarowości.
- Waga
W przypadku ręcznego tkania dywanów mamy do czynienia z rzemiosłem wagi ciężkiej. Zależnie od wymiaru, dywan wykonany z naturalnej wełny potrafi bowiem ważyć ponad 20 kg, a do jego transportu potrzeba nie lada siły fizycznej!
- Sygnatura tkacza
Dywany tkane ręcznie zaopatrzone są na odwrocie w unikatową metkę. Warto sprawdzić, czy znajdują się na niej podstawowe informacje o produkcie i jego twórcy – oznaczenie producenta, techniki wykonania, gęstości splotu, a także wymiary i waga. Na sygnaturze znajdziemy też certyfikaty przyznawane producentom przez fundacje, takie jak Rugmark lub Woolmark.
Dlaczego warto kupić dywan z naturalnej wełny?
Wełna merino, pozyskiwana od nowozelandzkiej rasy owiec merynosów, posiada wyjątkowe właściwości. Jest zwarta, sprężysta i gęsta, a przy tym miękka i miła w dotyku. Nie gryzie i nie uczula, może być więc z powodzeniem wybierana przez alergików. Ma też właściwości termoizolacyjne, przez co zapewnia komfort termiczny i doskonale odprowadza wilgoć, którą następnie oddaje, kiedy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Wykorzystana w tkanych ręcznie dywanach podnosi nie tylko ich wartość, ale przede wszystkim komfort i wygodę użytkowania.
Odpowiednio pielęgnowane i czyszczone dywany naturalne mają niezaprzeczalną przewagę nad syntetycznymi pod względem wizualnym. Trwały i gęsty splot, miękkość i sprężystość oraz kolor nie tracący na intensywności, czynią z nich inwestycję na lata.
Wełniany dywan to najlepszy wybór
Wełniane dywany są też idealnym wyborem dla osób ceniących tradycyjne rzemiosło. Produkowane są zazwyczaj w rodzinnych zakładach, kultywujących wielowiekową, przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję rzemieślniczą i dostosowujących ją do zmieniających się trendów wnętrzarskich. Dywany Samarth powstają w pracowniach działających pod egidą fundacji Rugmark, przyznającej certyfikat jakości firmom dbającym o dobrostan swoich pracowników i ich rodzin.
Dywany wełniane to też najlepszy wybór dla osób, którym leżą na sercu kwestie ochrony środowiska. Produkowane są z naturalnej przędzy wełnianej pozyskiwanej zrównoważonymi metodami oraz jedwabiu bambusowego (art silk), będącego alternatywą dla włókna uzyskiwanego od jedwabników.
Jak widać, kwestia wyboru odpowiedniej jakości dywanu utkana jest wieloma wątkami. Warto prześledzić je uważnie, aby informacje zebrane przed zakupem splotły się w jasny pomysł na piękny, jakościowy i jedyny w swoim rodzaju dodatek do wnętrza.
- Więcej o:
Świąteczna kolekcja od Bloomingville
Prezenty dla domu - otul się miękkimi tekstyliami
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Świąteczne prezenty - jak je wybierać?
Tekstylia ze świątecznymi motywami
Nowa kolekcja mebli Tone od Tylko
Ciekawe projekty wieszaków
Pomysły na prezent dla miłośnika designu