Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi harmonijkowe - rodzaje, montaż

ES

Drzwi harmonijkowe to alternatywa dla typowych skrzydeł wewnętrznych. Dzięki bogatej kolorystyce możemy dobrać je do każdego wnętrza, a ich montaż nie sprawia trudności. Drzwi harmonijkowe drewniane lub z PCV w oryginalnych wzorach mogą stanowić doskonałe uzupełnienie oryginalnej aranżacji.

Drzwi harmonijkowe
Drzwi harmonijkowe to ciekawa alternatywa dla typowych skrzydeł drzwiowych
Shutterstock.com

Co to są drzwi harmonijkowe?

Tego rodzaju drzwi składają się jak harmonijka. Skrzydło drzwi harmonijkowych złożone jest z wielu elementów, którymi są lamele z tworzywa sztucznego, drewna lub materiału drewnopodobnego. Każda z nich ma oddzielny wózek lub zawieszkę, dzięki której porusza się po prowadnicy górnej i dolnej. Lamele są połączone elastycznymi taśmami z tworzywa lub płótna i składają się po otwarciu po jednej stronie futryny. W zależności od modelu, jej szerokość zostanie ograniczona po złożeniu drzwi o minimalnie 6, a maksymalnie 15 cm.

 

Kiedy warto zamontować drzwi harmonijkowe?

Drzwi harmonijkowe sprawdzą się w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Mają składany mechanizm, dlatego nie zajmują miejsca, nie kolidują z meblami oraz elementami wyposażenia wnętrza. Komunikacja pomiędzy pomieszczeniami jest łatwiejsza niż w przypadku tradycyjnych drzwi rozwieranych. Drzwi harmonijkowe są też czasem lepszym rozwiązaniem niż drzwi przesuwne, które potrzebują dodatkowego miejsca na ścianie lub wewnątrz niej. Zamykają się one bowiem i otwierają jedynie w przestrzeni futryny drzwiowej. Drzwi harmonijkowe doskonale sprawdzą się w ciasnym korytarzu lub niewielkiej garderobie. Dzięki nim podzielimy również jedno większe pomieszczenie na dwa mniejsze lub odseparujemy kuchnię od salonu.

 

Drzwi harmonijkowe
Drzwi składane nie zajmują miejsca w pomieszczeniu
Shutterstock.com

Rodzaje drzwi harmonijkowych

Drzwi z tworzywa sztucznego

Wykonane są najczęściej z PVC. Ich powierzchnia może zostać dodatkowo oklejona folią, co zwiększa ich trwałość. Występują w bogatej gamie kolorystycznej, ich wygląd może też przypominać strukturę drewna. Ich zaletą jest niewielki ciężar i niska cena.

Drzwi drewnopodobne

Są atrakcyjne wizualnie, ponieważ idealnie oddają charakter drewna. Są jednak mniej trwałe niż modele z naturalnego surowca, a także niektóre modele z tworzywa sztucznego. Wykonuje się je najczęściej z tłoczonych płyt wiórowych, które są oklejone laminatem dekoracyjnym. 

Drzwi drewniane

Są najdroższe, ale też najbardziej trwałe i estetyczne. Wykonuje się je najczęściej z takich gatunków drewna jak dąb, sosna i jesion. Każdy model drzwi drewnianych jest gładki, ale może zostać wykończony na surowo lub  polakierowany, co uwydatni wygląd usłojenia.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane drzwi harmonijkowe, mogą być dodatkowo wyposażone w przeszklenia – matowe, barwione lub przezroczyste.

 

Drzwi harmonijkowe z drewna
Drzwi harmonijkowe mogą być wykonane z drewna
Shutterstock.com

Parametry drzwi harmonijkowych

Lamele drzwi harmonijkowych, w zależności od modelu, mają różną szerokość i grubość. Warto pamiętać, że im grubsze lamele, tym bardziej wytrzymałe drzwi. Standardowa szerokość lameli wynosi ok. 10 cm, a grubość od 5 do 10 cm. Standardowe drzwi harmonijkowe mają wysokość ok. 202 cm i szerokość ok. 80 cm.
Jednak kiedy otwór drzwiowy ma nietypową szerokość, to można w nim zamontować drzwi dwuskrzydłowe o szerokości sięgającej nawet 400 cm. W drzwiach harmonijkowych można przycinać krawędzie dolnych skrzydeł, ale też dodawać albo odejmować lamele. Dzięki temu drzwi mogą być montowane w otworze drzwiowym o dowolnej wielkości – zawsze dopasuje się je do rozmiarów wnęki. Drzwi harmonijkowe mogą być też wykonane na wymiar, zgodnie z konkretnym zamówieniem. Dużą zaletą jest również to, że drzwi harmonijkowe można wyposażyć w zamki z kluczykiem lub zatrzaskowe.

Drzwi harmonijkowe
Drzwi harmonijkowe można dopasować do każdego otworu drzwiowego
Shutterstock.com

Jak zamontować drzwi harmonijkowe?

Do montażu drzwi i listew bocznych potrzebne są: ołówek, poziomica, miarka, wkrętak krzyżowy, wkrętarka, wkręty (w przypadku ościeżnicy metalowej albo betonowej), piłka ręczna. Warto wiedzieć, że drzwi harmonijkowe montuje się w ten sam sposób niezależnie od tego, czy skrzydło będzie się otwierać od prawej czy od lewej strony.

Pierwszym krokiem jest zmierzenie wysokości oraz szerokości wnęki na drzwi. Jeśli jest taka potrzeba, do jej rozmiarów należy przyciąć prowadnice (za pomocą piłki ręcznej). Wykonane w prowadnicach nacięcia zawsze trzeba przetrzeć papierem ściernym. Ich końcówki można zabezpieczyć bezbarwnym lakierem. Następnie prowadnicę przykręca się do górnej części wnęki. Kolejnym krokiem montażu jest wsunięcie w górną prowadnicę listwy z rolkami. Następnie wykonuje się montaż prowadnicy końcowej, która jest zazwyczaj od razu połączona z drzwiami. Prowadnicę tę wpina się do klipsów, a te przykręca się do ościeżnicy tak, by były ustawione w pionie.
Tak samo montuje się prowadnicę początkową po drugiej stronie ościeżnicy. Kiedy okaże się, że drzwi harmonijkowe są zbyt wąskie lub za szerokie, lamele można wypiąć lub wpiąć dodatkowe.

 

Drzwi harmonijkowe
Montaż drzwi przesuwnych harmonijkowych umożliwia nam ich zwężenie lub rozszerzenie zgodne z potrzebami
Shutterstock.com
    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi harmonijkowe - rodzaje, montaż