Drewniane osiedle socjalne pod Białymstokiem
Głównym celem w projektowaniu zespołu małych budynków mieszkalnych było stworzenie innowacyjnego osiedla, łączącego nowoczesne podejście z szacunkiem dla tradycji, a także wykorzystującego zasady zrównoważonego projektowania.
Gmina Wasilków, jako inwestor, z łatwością przekonała się do zastosowania nowoczesnej technologii budowy z drewna podczas realizacji tego niewielkiego osiedla socjalnego. Postanowiono połączyć tę nowoczesność z tradycyjną formą drewnianej zabudowy oraz charakterystycznymi kolorami elewacji, które są typowe dla krajobrazu Podlasia.
Budynki zostaną wzniesione w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, która jest nowością w Polsce. Po zakończeniu produkcji gotowe do montażu moduły trafią na teren budowy. Dzięki temu skrócony zostanie czas budowy, zwiększona precyzja wykonania oraz ograniczony wpływ na środowisko naturalne. Moduły prefabrykowane zostaną wytworzone w fabryce, a następnie szybko i sprawnie zmontowane na miejscu budowy.
Projekt ma na celu oddanie hołdu miejscowej tradycji budownictwa z drewna, które jest charakterystyczne dla regionu Podlasia. Poprzez inspirowanie się autentycznymi wzorcami architektonicznymi budynki zostaną doskonale wkomponowane w naturalny krajobraz, tworząc harmonię z lokalną kulturą i historią. Elewacje obiektów wykonane zostaną z naturalnego drewna, co podkreśli jego przyjemną, ciepłą estetykę. Wykorzystana kolorystyka wykończenia elewacji oraz charakterystyczna forma budynków nawiązują do tradycyjnych, drewnianych budowli wielorodzinnych, które występują licznie w okolicy.
Sześć budynków o podobnej konstrukcji zawiera w sumie 60 mieszkań, przeznaczonych dla mieszkańców gminy, szczególnie dla osób z ograniczeniami ruchowymi, dla których wszystkie lokale znajdują się na parterach. Aby dostosować się do różnic w poziomie terenu, które sięgają nawet 6,5 m i umożliwić łatwy dostęp do przydomowych ogródków, niektóre budynki zostaną usytuowane na tarasach ziemnych, wzmocnionych murami oporowymi. Te mury zostaną wzniesione przy użyciu drewnianego szalunku, a wzór odbity w betonie zapewni spójność estetyczną z drewnianymi elewacjami budynków. W ten sposób, oprócz swojej funkcji strukturalnej i stabilizującej, murki oporowe staną się integralną częścią projektu architektonicznego.
Otoczenie osiedla, które ma kameralny charakter i obejmuje wspólne przestrzenie, takie jak miejsca parkingowe, chodniki, ogródki i plac zabaw dostępne dla wszystkich mieszkańców, tworzy komfortowe i przyjemne warunki życia.
Drewniane osiedle socjalne pod Białymstokiem
- projekt: 2022 – 2023
- powierzchnia zabudowy: 1223 m kw.
- lokalizacja: ul. Piaskowa, Wasilków, powiat białostocki, woj. podlaskie
- Inwestor: Gmina Wasilków
- powierzchnia całkowita: 3635 m kw.
- powierzchnia użytkowa: 2620 m kw.
- powierzchnia terenu: 8022 m kw.
- Więcej o:
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli