Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy z paczki - opinie, projekty, cena

WG

Domy z paczki, czyli domy wykonane z prefabrykatów, podbijają rynek. Nie dość, że można je postawić zaledwie w kilka miesięcy, to często kosztują mniej niż budynki wznoszone metodą tradycyjną.

Domy z paczki - opinie, projeky, cena
Domy z paczki - opinie, projeky, cena
Fot. benik.at /shutterstock

Ten typ domów został tak nazwany, bo ich elementy przyjeżdżają na plac budowy w paczkach. Na miejscu wystarczy je odpowiednio złożyć i… można zamieszkać. Czy to naprawdę jest takie proste? Czy domy z paczki są solidne? Ile kosztują? Jakie mają wady? Rozwiejemy kilka wątpliwości.

Czym są domy z paczki?

Takie budynki składają się z prefabrykatów - elementów powstających w fabrykach. Są to gotowe części budynku - ściany, duże fragmenty stropów, a nawet moduły stanowiące połowę, jedną trzecią lub ćwiartkę domu. Domy z paczki powstają zwykle w technologii szkieletowej, choć mogą być także konstrukcje z elementów keramzytobetonowych osadzanych w stalowych ramach.

W konstrukcji szkieletowej elementy nośne stropów i ścian wykonane są z drewna lub stali ocynkowanej. Szkielet drewniany wypełnia się wełną mineralna, a w szkielecie stalowym płytami warstwowymi z izolacją termiczną z pianki termicznej.

W domach z keramzytobetonu ściany i stropy ociepla wełna mineralna, a od zewnątrz ściany pokrywa się tynkiem
akrylowym, mineralnym lub oblicówką drewnianą. Ściany działowe wykonane z płyt gipsowo-włóknowych.

Gotowe elementy ustawia się na przygotowanych wcześniej fundamentach. Od pomysłu do przekręcenia klucza we
własnym domu mija zazwyczaj kilka miesięcy. Zdaniem pracowników branży budowlanej, jedna godzina pracy z
prefabrykatami to 10 godzin tradycyjnych robót na placu budowy.

Przeczytaj także: Kontener mieszkalny: Ile kosztuje? Jak go zaaranżować? Czy warto postawić dom z kontenerów?>>

Dom jednorodzinny z prefabrykatów
Dom jednorodzinny z prefabrykatów
Fot. Thanate Rooprasert / shutterstock

Domy z paczki - opinie

Budynki powstałe z prefabrykatów cieszą się doskonałą opinią użytkowników. Oprócz skrócenia czasu powstania inwestycji, chwalą oni niskie koszty eksploatacji. Domy z paczki są energooszczędne – mają niski współczynnik przenikania ciepła ścian. Dobra izolacja sprawia, że na ogrzanie takiego domu nie wydajemy majątku.  Mieszkańcy domów drewnianych chwalą także panujący w nim zdrowy mikroklimat. Domy z paczki są także odporne na nasze trudne warunki pogodowe. Co ciekawe, budynek szkieletowy w mniejszym stopniu niż dom murowany przenosi dźwięki z zewnątrz, lepiej więc chroni domowników od dźwięków dochodzących np. z ulicy.

Wiele osób decyduje się na samodzielne złożenie dostarczonych elementów. Nie jest to trudne, bo do zestawu załączone są instrukcje i precyzyjne rysunki. Montaż można wykonać nawet za pomocą podstawowych narzędzi. Fachowców warto jednak zatrudnić do wylania płyty fundamentowej, bo wymaga ona ogromnej precyzji. 

Zobacz także: Dom w siedem dni? Jednorodzinny dom z drewnianych prefabrykatów w Raszynie>>

Dom z prefabrykatów
Dom z prefabrykatów
Fot. JRP Studio / shutterstock

Domy z paczki: projekty

Decydując się na dom z paczki, warto dobrze zastanowić się nad projektem. Elementy powstają w fabrykach, są ściśle do siebie dopasowane i nie ma możliwości ich zamiany na placu budowy (np. przeniesienia ścian działowych). Można jednak taki dom w późniejszym czasie rozbudować, dostawiając do niego kolejne elementy, ale w poziome, bo budynek piętrowy wymaga wzmocnionych fundamentów. 

Wiele firm ma gotową bazę projektów domów z paczki. Największą popularnością cieszą się dom piętrowe. Są praktyczne i nie potrzebują dużej przestrzeni. Mogą mieć zarówno tradycyjną, jak i nowoczesną bryłę. W aktualne trendy architektoniczne idealnie wpisują się domy parterowe. Mają najczęściej prostą formą i geometryczne kształty. Są na ogół pozbawione elementów dekoracyjnych, a ich elegancja przejawia się w użytych materiałach użytych do wykończenia zewnętrznych ścian. 

Domy z paczki mogą mieć rozmaitą powierzchnię, ale specjaliści budujący domy prefabrykowane nie zalecają wznoszenia budynków o powierzchni większej niż 150 metrów kwadratowych. Takie domy są dużo droższe w późniejszej eksploatacji. 

 

Osiedle domów jednorodzinnych z prefabrykatów
Osiedle domów jednorodzinnych z prefabrykatów
Fot. Double_H / shutterstock

Domy z paczki - cena

Ostateczna cena zawsze zależy oczywiście od projektu, wybranych materiałów i wykończenia. Jednak budowa domu z paczki jest relatywnie niska - metr kwadratowy (przy stanie deweloperskim) w niektórych miejscach w Polsce może kosztować 2,5 - 3 tys. złotych. Oszczędność wynika m.in. z krótkiego czasu budowy i obecności zaledwie kilku robotników. 

Domy z paczki, tak popularne w Skandynawii, gdzie 80 proc. budynków wznosi się z prefabrykatów, stają się i u nas coraz popularniejsze. Niewątpliwie wpływ ma krótki czas realizacji, niewysokie koszty bieżącej eksploatacji i sama, niewygórowana cena inwestycji. 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Domy z paczki - opinie, projekty, cena