Domy w stylu skandynawskim - cechy stylu architektonicznego
Styl skandynawski gości u nas już od dobrych paru lat i wciąż cieszy się niemałą popularnością. Jest to szczególnie widoczne w wyposażeniu wnętrz, które zyskały sobie wielu zwolenników. Coraz częściej docenia się też skandynawskie budownictwo. Domy wznoszone w tym stylu doskonale łączą w sobie tradycję i nowoczesność.
Z czym kojarzy się dom skandynawski?
Styl budowy domów i urządzania wnętrz, który przywędrował do nas z krajów skandynawskich wyróżnia się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością. Takie domy mają klarowne, przejrzyste formy, pozbawione są zbędnych ozdobników i nic nie wnoszących elementów. Zazwyczaj budowane są w technologii szkieletowej. Składają się na nie proste bryły, przykryte dwuspadowymi dachami. Takie budynki łączą w sobie minimalizm, wygodę, życie w zgodzie z naturą, oszczędność i ekologię.
Bliżej natury
Natura jest bardzo ważnym elementem domów w stylu skandynawskim. Przejawia się to nie tylko w zastosowaniu naturalnych materiałów, ale również w otoczeniu. Takie domy często wtapiają się w malowniczy krajobraz. Stoją w pobliżu lasów lub nad jeziorami, a duże okna czy przeszklone tarasy usytuowane są tak, aby można było podziwiać zapierające dech widoki. Ważnym aspektem dopełniającym związek skandynawskiego budownictwa z naturą, jest ekologia. W stosowanych rozwiązaniach przywiązuje się dużą wagę do dbałości o środowisko, zarówno na etapie budowy jak i późniejszego użytkowania domu.
Dom skandynawski - cechy charakterystyczne
Jasne kolory - zarówno w elewacjach, jak i we wnętrzach przeważają jasne barwy. Podstawą jest biel, uzupełniają ją jasne szarości i beże. Ciemniejsze barwy, takie jak czerń, brąz czy ciemna zieleń, pojawiają się raczej jedynie w detalach.
Naturalne materiały - styl skandynawski stawia na materiały pochodzące z natury. Przede wszystkim wykorzystuje się dużo drewna, które często jest dodatkowo bielone. Uzupełnieniem są elementy metalowe czy ceramiczne. Również używane we wnętrzach tkaniny to zazwyczaj naturalna wełna, bawełna czy len.
Duże okna i przeszklenia - pozwalają dobrze doświetlić wnętrza. Wynika to stąd, że w krajach skandynawskich przez znaczną część roku jest mało słońca, a wieczory są długie i chłodne.
Otwarte plany - nie tylko poprawiają funkcjonalność pomieszczeń, ale też dają poczucie dużej przestrzeni, na której można czuć się swobodnie.
Oszczędzanie energii - domy skandynawskie zazwyczaj wyposażone są w rozwiązania, które pozwalają oszczędzać energię, takie jak np. panele fotowoltaiczne, skuteczna izolacja czy funkcje smart home.
Wnętrza w stylu skandynawskim
Po styl skandynawski we wnętrzach chętnie sięgają nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, wybudowanych w tej konwencji, ale także wiele osób mających mieszkanie w bloku. Nic dziwnego, ponieważ jest on niezwykle funkcjonalny, nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, a dzięki swojej prostocie, sprawdzi się wszędzie. Plusem jest również dostępność mebli i dodatków w stylu skandynawskim, które są uniwersalne i pozwalają zmieniać aranżacje, bez potrzeby wymiany całego wyposażenia. Nie tylko w popularnej, szwedzkiej sieci sklepów można kupić wysokiej jakości sofy, które sprawdzą się w każdym domu, wygodne, drewniane krzesła, regały czy komody, modułowe szafy, które pomieszczą nie tylko ubrania i wiele innych, pięknych i funkcjonalnych mebli.
- Więcej o:
Zrównoważony rozwój w sypialni – wybierz materace Hilding Anders
Rozdzielacz CO to serce Twojej instalacji. Dowiedz się, o czym pamiętać przy wyborze
Jaki zegar elektroniczny wybrać do domu? Przegląd i ranking
Magia rąbka stojącego
Cegła klinkierowa w budownictwie - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Najnowsze trendy w budownictwie mieszkaniowym – co proponują deweloperzy w 2024 roku?
Z jakich materiałów powstają domy prefabrykowane?
Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji