Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom Zorro - oryginalna bryła na wąskiej działce

mat. prasowe

Są domy, które urzekają zastosowanymi materiałami wykończeniowymi na elewacjach, są takie, które z zewnątrz prezentują się niepozornie, za to po wejściu do środka robią niesamowite wrażenie. Prezentowany dom charakteryzuje coś, czego raczej nie spotykamy często w architekturze - a mianowicie plan w kształcie litery Z. Zobaczcie... Dom Zorro!

Dom Zorro - oryginalna bryła na wąskiej działce - Projekt: 81.WAW.PL Wizualizacja: Michał Nowak

Dom Zorro to jeden z projektów, znajdujących się w portfolio warszawskiej pracowni architektonicznej 81.WAW.PL. To koncepcja pokazująca, że czasem ograniczenia projektowe potrafią zaowocować ciekawym rezultatem. Leśna działka o szerokości zaledwie 20 metrów wymusiła tu bowiem na architektach stworzenie obiektu o nietypowej bryle.

W centralnej części obiektu pojawiło się załamanie, w którym zaprojektowano klatkę schodową. W jasnym i przestronnym holu największą dekoracją jest... widok z okien - na las, który otacza budynek. Wspomniane załamanie umożliwiło cofnięcie ściany z oknem na odległość większą niż 4 metry i jednoczesne zapewnienie naturalnego doświetlenia w środkowej części domu. Pozostałe ściany wzdłuż dłuższej granicy działki są ślepe i nie posiadają oświetlenia - tak, aby optymalnie wykorzystać szerokość działki.

Dzięki temu uzyskaliśmy kształt domu, który w rzucie wygląda jak litera Z, a to oczywiście kojarzy się z Zorro. Nietypowy znak postawiony w formie budynku perfekcyjnie wtapia się w istniejącą tkankę lasu. Kształt bryły pozwolił na uzyskanie dwóch trójkątnych dziedzińców, które dodatkowo doświetlają i wpuszczają przyrodę do środkowej części domu. Litera Z nie jest już tak oczywista z perspektywy człowieka, bowiem dom został zróżnicowany wysokościowo.

mówi Anna Paszkowska‑Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.
Dom Zorro - oryginalna bryła na wąskiej działce - Projekt: 81.WAW.PL Wizualizacja: Michał Nowak

Od frontu znajduje się najniższa część budynku - parterowa. Środkowa to już dwie kondygnacje. Zaś trzecia posiada podwyższoną attykę, ponieważ został tam umieszczony dach z możliwością wyjścia. Na parterze wyodrębniono trzy główne części, tworzące swoim układem literę Z. Począwszy od przodu, zaprojektowano garaż na dwa samochody, a także główne wejście po lewej stronie, które "ukryto" w podcieniu. Dalej przechodzimy do holu wejściowego z otwartą klatką schodową, garderobą i toaletą gościnną. Panoramiczne przeszklenia dają wrażenie, jakby las miał za chwilę zawitać do wnętrza domu. Duża ilość światła to zasługa również świetlika dachowego, umieszczonego nad holem. W trzeciej części parteru znajduje się strefa dzienna, a w niej salon, jadalnia i wydzielona kuchnia.

W salonie napotykamy na dość nietypowy sposób doświetlenia - przestrzeń została bowiem przeszklona z dwóch stron. Imponująco prezentuje się tutaj niemal 13-metrowe przeszklenie, ciągnące się od salonu aż do kuchni. Drugie okno znajduje się na ścianie vis-a-vis i otwiera się na trójkątny dziedziniec. Na drugą kondygnację dostajemy się po jednobiegowych schodach. Czuje się tu przestrzeń, która dodatkowo znosi ograniczenia za sprawą otwartego holu i świetlika. Wzrok może swobodnie wędrować po miejscach, do których w tradycyjnie zaplanowanych domach nie ma dostępu. Na piętrze, czyli nad strefą dzienną, zaprojektowano prywatną część, dostępną wyłącznie dla mieszkańców. Tutaj również zastosowano duże okna, które otwierają wnętrza na otaczający działkę las. Do dyspozycji domowników są trzy sypialnie i dwie łazienki, a także pralnia i gabinet, z którego rozciąga się widok na trójkątny dziedziniec.

Dom Zorro - oryginalna bryła na wąskiej działce - Projekt: 81.WAW.PL Wizualizacja: Michał Nowak

Materiał, jaki zastosowaliśmy na elewacji, to długa płytka betonowa typu long od Milke w kolorze szarym. Dzięki naturalnej barwie betonu, budynek ten nie będzie narzucał się otoczeniu i harmonijnie wtapia się w klimat lasu. Szarą elewację uzupełniają elementy z czarnej deski palonej. Zabezpieczona w ten nietypowy sposób przed działaniem czynników atmosferycznych, nie będzie sprawiała problemów w eksploatacji.

dodaje Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Nietypowa bryła budynku nie jest oczywista. Od frontu jest jednokondygnacyjna i niska, natomiast od strony ogrodu dwukondygnacyjna. Kształt domu wije się po leśnej działce niczym wąż. To dzięki trójkątnym dziedzińcom udało się uratować kilka drzew, które zostałyby usunięte, jeżeli dom miałby tradycyjną formę kwadratu. Poprzez zastosowanie tego nietypowego zabiegu architektonicznego powstał dom w kształcie litery Z - Z jak Zorro.

Dom Zorro - oryginalna bryła na wąskiej działce - Projekt: 81.WAW.PL Wizualizacja: Michał Nowak
Dom Zorro - oryginalna bryła na wąskiej działce - Projekt: 81.WAW.PL Wizualizacja: Michał Nowak
Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie…
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

Skomentuj:

Dom Zorro - oryginalna bryła na wąskiej działce

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej