Dom w Slanej Vodzie - projekt Z3Z ARCHITEKCI

Osada Slaná Voda już od czasów końca średniowiecza znana była z występujących tam źródeł o wyjątkowych właściwościach. Solanki jodowo-bromowe początkowo wykorzystywane były głównie do celów gospodarczych i leczniczych przez pozyskiwanie z nich soli, w połowie XIX w. zaczęto wykorzystywać je w celach rehabilitacyjnych i utworzono tam uzdrowisko. Poprzez kąpiele, przykładanie kompresów i picie wody leczono tu wiele chorób. Zakład kąpielowy działał do czasów I wojny światowej, po jej zakończeniu wyposażenie zostało rozkradzione, uzdrowisko upadło i nigdy nie zostało przywrócone. Z osady tej biegnie też jeden z najstarszych szlaków turystycznych w Beskidach Zachodnich i najstarszy szlak na Babią Górę.
W takim ciekawym pod względem historycznym, ale też pięknym krajobrazowo terenie, u podnóża Babiej Góry, pracownia Z3Z ARCHITEKCI otrzymała kolejne zadanie. Właściciel działek zlokalizowanych nieopodal starego uzdrowiska chciałby znów przyciągnąć ludzi w te strony, początkowo budując domki pod wynajem, a w późniejszym czasie, jeśli wszystko się ułoży, sanatorium z zapleczem dla pracowników i pacjentów.
Domki mają powstać na skarpie, wzdłuż strumienia, na granicy lasu, wśród drzew z widokiem na wielką polanę i Babią Górę. Teren, jego rzeźba i widoki, jest niezwykle malowniczy. Do projektowania w takim miejscu architekci podchodzą z pokorą – bryła musi pasować do okolicy, wzbogacać ją, a nie przytłaczać. Program domku zakładał poza salonem i aneksem kuchennym oraz dwiema sypialniami i łazienką również niewielką strefę welness, która podkreśliłaby wyjątkowy charakter miejsca. Rzeźba terenu pozwoliła na stworzenie ciekawego układu: budynek wpisany w skarpę na poziomie parteru ma część dzienną z dużym przeszkleniem w kierunku Pasma Babiogórskiego; na poddaszu strefę nocną; w poziomie -1, wciśniętym w teren, zlokalizowana jest strefa welness i dodatkowa sypialnia, z których jest bezpośrednie wyjście w kierunku strumienia. Koncepcja zakłada możliwość korzystania z sauny wewnątrz domku i schładzanie się w wodach potoku w otoczeniu pięknej przyrody.
Bryła odpowiada wielu górskim budynkom – stromy dwuspadowy dach schodzi niemal do ziemi od frontu, wejście wcina się w ten dach tworząc niewielkie zadaszenie. Dom dużymi przeszkleniami w parterze i pół otwartej piwnicy otwiera się w kierunku najbardziej atrakcyjnym krajobrazowo. Elewacja pokryta jest deską drewnianą, a ściany oporowe zaprojektowane są z kamieni. Taras dostępny z salonu tworzy zadaszenie nad strefą welness. Dzięki naturalnym materiałom budynek naturalnie wpisuje się w otaczający krajobraz.
- Lokalizacja: Slaná Voda, Słowacja
- Rok projektu: 2022 r.
- Powierzchnia: 100 m kw.
- Zespół projektowy: Mateusz Zajkowski, Paulina Łysik, Aleksandra Strąk, Yahor Yafimau, Natalia Zajkowska
- Wizualizacje: GID Studio






- Więcej o:
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?
Wilcze Gardło. Kiedyś wzorcowe osiedle III Rzeszy. Dziś spokojna dzielnica Gliwic
Symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Rzeźba Edyty Barańskiej w Sądzie Najwyższym w Warszawie
Koncepcja przyjaźniejszych centrów danych. Jak mogą wpływać na naturę i społeczności?
Rok 2024 przyniósł istotne zmiany w polskim planowaniu przestrzennym. Jak to wpłynęło na prace architektów?