Dom w Jastkowie projektu Z3Z ARCHITEKCI
Dom W-półotwarty został zaprojektowany tak, aby spełniał potrzebę mieszkania w otoczeniu natury, pełnił funkcje wypoczynkowe, sprzyjał spotkaniom i spokojnemu życiu z dala od miasta. Przestrzeń domu zaaranżowano kierując życie w stronę ogrodu, widoku na dolinę rzeki Ciemięgi oraz basenu będącego silnym akcentem całości założenia.

Działka, na której budynek został zaprojektowany, jest pięknie położona. Wrażenia podczas obcowania z budynkiem są stopniowane poprzez świadome ukształtowanie bryły. Zaczynając do wjazdu i wejścia na działkę widzimy oszczędne w formie prostopadłościenne bryły połączone przeszklonym łącznikiem, zapraszającym i delikatnie zdradzającym, co może dziać się dalej. Moment wejścia do domu wywiera mocne wrażenie. Przekraczając próg drzwi, przez dużą, szklaną ścianę w osi budynku, widzimy wewnętrzny dziedziniec z zielenią; za nim, po prawej stronie, nieśmiało wychylający się zza części sypialnianej basen; po lewej stronie przeszklenia części dziennej; a za tym wszystkim, w środkowej części, przepiękny widok na dolinę rzeki Ciemięgi.
Wchodząc dalej w głąb domu, poziom wrażeń wizualnych rośnie. Idąc do części dziennej wzdłuż szklanych ścian przechodzimy obok zielonego dziedzińca, tarasu, którego podłoga przechodzi gładko w taflę wody. Wychodząc na taras za basenem, dochodzimy do majestatycznych schodów łączących harmonijnie przestrzeń minimalistycznego domu z zielenią ogrodu. Całość założenia jest jakby zawieszona powyżej ziemi, nadając lekkości budynkowi, a także pozwalając znaleźć lepsze kadry do obserwacji doliny rzeki.
Projektanci wykorzystali ukształtowanie terenu, jego naturalny spadek od drogi w kierunku rzeki. Dzięki takiemu układowi dom usytuowany jest mniej więcej na terenie drogi i widokowo otwiera się na rzekę. Całość założenia składa się z trzech jasno wyodrębnionych brył. Dziennej, nocnej i gospodarczej. Łączy je strefa wejściowa, będąca na osi całego założenia. Poszczególne części są względem siebie lekko odchylone, tworząc rzut w kształcie litery W. Część dzienna jest odchylona od granicy działki, aby lepiej otworzyć się w kierunku południowym, a także nie kierować się bezpośrednio w kierunku granicy z sąsiadem. Dom jest dość zamknięty z trzech strony, otwiera się w kierunku rzeki oraz do środka, na wewnętrzny dziedziniec oraz basen.
Dom W-półotwarty
- Lokalizacja: pod Lublinem
- Powierzchnia: 195 m kw.
- Zespół projektowy: Mateusz Zajkowski, Agnieszka Grądkiewicz





- Więcej o:
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?
Wilcze Gardło. Kiedyś wzorcowe osiedle III Rzeszy. Dziś spokojna dzielnica Gliwic
Symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Rzeźba Edyty Barańskiej w Sądzie Najwyższym w Warszawie
Koncepcja przyjaźniejszych centrów danych. Jak mogą wpływać na naturę i społeczności?
Rok 2024 przyniósł istotne zmiany w polskim planowaniu przestrzennym. Jak to wpłynęło na prace architektów?