Dom w Górze - projekt Pracowni Projektowej ArchPro
Koncepcja tego domu zrodziła się z chęci wkomponowania jego bryły w ukształtowanie terenu. Po szybkim odręcznym szkicu architekt postanowił wykonać rzuty w programie komputerowym i w ten sposób, małymi krokami, zaczął powstawać projekt. Dzięki trójwymiarowemu modelowi możemy zobaczyć pełniejszą wersję wizji autora.
Projekt przedstawia budynek trzykondygnacyjny, z tym, że parter został tu usytuowany inaczej niż w przeciętnych domach. W stosunku do pozostałych kondygnacji jest położny nie najniżej, a najwyżej. Na tym poziomie zaprojektowano część dzienną z salonem i kuchnią, a także jadalnię, gabinet do pracy oraz garaż.
Dom "otwiera się" przeszkleniami na kilka stron świata, dzięki czemu przebywając w jego wnętrzach możemy niemal czuć kontakt z otaczającą obiekt przyrodą. Zielony dach daje wrażenie, jakby bryła była integralną częścią wzniesienia, "przytulała się" do niego i okrywała trawnikiem niczym ciepłym kocem. Namiastka zieleni została przeniesiona także na taras.
Niżej, na kondygnacji, którą można nazwać -1, zaprojektowano sypialnię z oknami otwartymi na otaczający krajobraz. Duże przeszklenia dają wrażenie, jakby świat na zewnątrz stanowił przedłużenie wnętrza, umożliwiają też niczym niezakłócone podziwianie przyrody. Na tym poziomie znalazły się też między innymi trzy dodatkowe sypialnie, dwie łazienki, pokój multimedialny oraz biblioteka.
Schodząc po jednobiegowych schodach, zaprojektowanych na planie okręgu, trafiamy na poziom -2. Tutaj architekt stworzył strefę odpoczynku i rekreacji. Dostać się do niej można również windą, która prowadzi z parteru, przez poziom -1. Tutaj można po całym dniu popływać w basenie, poćwiczyć na siłowni lub zasiąść w salonie klubowym z lampką dobrego wina, które znajduje się w przyległej piwniczce. Do dyspozycji jest też sauna, ponadto dwie łazienki i pralnia.
Dzięki temu, że poziom -1 i -2 są do siebie podobne pod względem powierzchni i umiejscowienia, wciąż jesteśmy blisko otaczającego nas świata zewnętrznego.
- Więcej o:
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli