Dom Słowiański od BXB Studio. Nawiązuje do tradycyjnej zabudowy domów pierwszych Słowian
Ten budowany właśnie Dom Słowiański powstaje według projektu pracowni Bogusława Barnasia BXB studio. To kolejny Dom Polski w portfolio pracowni.
Dom Słowiański powstał po wizycie architekta w Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Nowoczesny budynek oddaje filozofię naszych przodków - życie w bliskiej łączności z otaczającą przyrodą, bycie częścią Planety Ziemia. Bryłę charakteryzuje bardzo prosty i czytelny układ funkcjonalny oraz dobór nowatorskich, starannie wyselekcjonowanych technologii.
„Pomysł na Dom Słowiański zrodził się podczas mojego pobytu w Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Przebywając w przestrzeniach skansenu bardzo wyraźnie czujemy, że nasi przodkowie Słowianie, mieszkańcy tych niezwykle prostych i pięknych form architektonicznych byli właścicielami przede wszystkim malowniczych przestrzeni zewnętrznych, które zapewniały im łączność krajobrazem. Stawali się niejako częścią naturalnego ekosystemu w którym odbywała się spora część aktywności życiowych. Z taką intencją zaprojektowałem Dom Słowiański - który stwarza warunki do życia na zewnątrz, w bliskiej łączności z otaczającą przyrodą.” - mówi Bogusław Barnaś z pracowni BXB studio.
Zobacz także: Dom z Grotą od BXB Studio w finale w World Architecture Festival 2023>>
Dom Słowiański: funkcjonalność
Dom Słowiański ma ok. 260 mkw. Parter formuje przestrzeń dzienną, natomiast piętro pomieszczenia prywatne. Kondygnacja przyziemia mieści funkcje pomocnicze, spa, siłownię, przestrzeń gościnną i eventową. Parter domu to mocno przeszklona przestrzeń otulona podcieniem zapewniającym swobodną komunikację dokoła budynku. Zadaszony taras jest przedłużeniem dobrze nasłonecznionej, dwupoziomowej strefy dziennej. Dzięki zastosowaniu inteligentnych pergoli na zewnętrznym tarasie można całkowicie otworzyć dach i ściany zewnętrzne, co daje zespolenie z otaczającą przyrodą i poczucie nieograniczonej przestrzeni. Taras ograniczony jedynie nieboskłonem posiada outdoorową kuchnię, zintegrowaną stylistycznie z kuchnią wewnętrzną. Tak zaprojektowany dom pozwala korzystać z zewnętrznej przestrzeni również w chłodne, wietrzne i deszczowe dni.
Dom Słowiański: nowe technologie
W architekturze wykorzystano trwałe i dobrze starzejące się materiały. Dach jest pokryty innowacyjnym, niespotykanym dotąd w budownictwie rozwiązaniem Dachrynna - łączy ono dach w postaci panelu na rąbek z systemem rynnowym ukrytym w jego strukturze oraz elewacji budynku. Elewacje domu pokrywają dwa rodzaje drewna, jasna naturalna, nie impregnowana, naturalnie patynująca deska widoczna z wnętrza domu oraz widoczna jedynie z zewnątrz, czarna deska palona. Wypalona powierzchnia jest bardziej odporna na wilgoć, owady, grzyby i gnicie. Dzięki temu drewno może służyć jako trwała okładzina elewacyjna przez wiele lat. Nie wymaga również częstego malowania ani konserwacji, co znacząco redukuje koszty utrzymania budynku.
Słowianie stawali się niejako częścią naturalnego ekosystemu, w którym odbywała się spora część aktywności życiowych. Z taką intencją zaprojektowałem Dom Słowiański - który stwarza warunki do życia na zewnątrz, w bliskiej łączności z otaczającą przyrodą
---
Dom Słowiański
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Justyna Duszyńska-Krawczyk, Urszula Furmanik, Bartłomiej Szewczyk, Aleksandra Gawron, Bartłomiej Mierczak, Magdalena Fuchs, Marcin Owczarek, Katarzyna Trzepałka, Aleksandra Parchem
Kategoria: Dom Jednorodzinny
Powierzchnia parteru i poddasza: ok. 260 mkw
Lokalizacja: Polska
Rok: 2020-2023
Klient: Prywatny
- Więcej o:
Projekt Hotelu Krakowska Kamienica od BXB Studio zwycięzcą konkursu The PLAN Awards
Dom z Jabłonią projektu BXB studio
Podcieniowy Domek projektu BXB studio
Polska Chata - nowoczesny dom kryty strzechą od BXB studio Bogusław Barnaś
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Te surowce są krytyczne dla transformacji energetycznej. Raport pokazuje ich obecną dostępność i prognozy dotyczące wydobycia