Dom Skryty pod Krakowem - nowy projekt pracowni todos.architekci
Na przedmieściach Krakowa ma powstać Dom Skryty. Jego projekt powstał w poznańskiej pracowni todos.architekci. Koncept uwzględnia zarówno tradycyjne formy lokalnego budownictwa, jak i zasady stosowane przez Miesa van der Rohe. Jest też przykładem kompromisu pomiędzy szczegółowymi wytycznymi inwestora a zapisami planu miejscowego.
Dom Skryty: narożnikowa działka
Działka przeznaczona na dom jest narożnikowa. Inwestorowi zależało na zachowaniu prywatności, przy jednoczesnym doświetleniu pomieszczeń oraz otwarć widokowych na teren okalający budynek. Dom ma więc niesymetryczną i silnie horyzontalną kompozycję, a zaproponowane rozwiązania są swoistym przekształceniem archetypu tradycyjnej formy symetrycznego domu krakowskiego.
Dom Skryty: zasady Miesa van der Rohe
Budynek wznosi się na cokołach i jest otoczony prostokątnymi sadzawkami, w których tafli odbija się bryła. Każda z płaszczyzn domu to inna faktura i barwa (niektóre ściany wyłożone są płytami kompozytowymi o wysokim połysku), ale razem tworzą plastyczną całość kompozycyjną, skonstruowaną na zasadzie trójwymiarowego kolażu – analogicznie do technik stosownych przez Miesa van der Rohe.
Dom Skryty: dopasowany do zapisów planu miejscowego
Bryła budynku została dopasowana do restrykcyjnych wytycznych, takich jak: wyeksponowanie cokołu, wykorzystanie naturalnych materiałów, zachowanie narzuconych proporcji elewacji, formy dachu jak również podziałów okiennych na elewacji.
- Więcej o:
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
Dom z Grotą od BXB Studio w finale w World Architecture Festival 2023
Liberty House od Autograf Studio. Dom inspirowany krakowską architekturą
Dom wpisany w leśną wydmę na skraju Puszczy Kampinoskiej
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Te surowce są krytyczne dla transformacji energetycznej. Raport pokazuje ich obecną dostępność i prognozy dotyczące wydobycia