Dom pół-atrialny we Wrocławiu

Prezentowany dom znajduje się na przedmieściach Wrocławia. Inwestorom zależało na maksymalnym wykorzystaniu działki pod zabudowę, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Architekci, którym powierzono zadanie przygotowania projektu, stworzyli koncepcję domu w kształcie bryły z charakterystycznym wewnętrznym łukiem po wewnętrznej stronie. W ten sposób optycznie połączono różne strefy funkcjonale na parterze ze sobą i ogrodem. Część jadalniana, salonowa i gabinetowa maja okna zorientowane głównie na ogród - łuk ma symbolizować zorientowanie na życie rodzinnie domowników.
Z uwagi na rozmiary działki bryła została zbliżona do jej granic na tyle, na ile to było możliwe. Aby zachować odpowiednie i komfortowe doświetlenie pomieszczeń, jako rozwiązanie filtrujące światło zaproponowano dyle szklane lub tzw. szkło profilowe. Rozwiązanie to nie zostało podyktowane jedynie aspektami estetycznymi - budynki wyposażone w tego rodzaju przeszklenia otrzymują nawet o 90 proc. mniej ciepła pochodzącego ze światła słonecznego. Jest to szczególnie korzystne w miejscach o silnym nasłonecznieniu.
Na elewacjach zaproponowano rozwiązania w postaci ciemnej cegły klinkierowej oraz blachy na rąbek w kolorze antracytowym.
- https://todos.pl
- https://www.facebook.com/todos.architekci
- https://www.instagram.com/todos.architekci










- Więcej o:
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?
Wilcze Gardło. Kiedyś wzorcowe osiedle III Rzeszy. Dziś spokojna dzielnica Gliwic
Symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Rzeźba Edyty Barańskiej w Sądzie Najwyższym w Warszawie
Koncepcja przyjaźniejszych centrów danych. Jak mogą wpływać na naturę i społeczności?
Rok 2024 przyniósł istotne zmiany w polskim planowaniu przestrzennym. Jak to wpłynęło na prace architektów?