Dom pod Bydgoszczą projektu pracowni todos
Prezentowany dom znajduje się na malowniczo położonej działce w pobliżu lasu. Podłużna bryła otwiera się na ten widok, z kolei z drugiej strony, w strefie wejściowej, jest zamknięta i sprawia wrażenie niedostępnej.
Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, że jego piętrowa, podłużna bryła stanowi zadaszenie nad głównym tarasem i wejściem do budynku. Wewnątrz znajduje się efektowny, przestronny salon z dużymi oknami, które zostały skierowane na stronę południową i zachodnią. Okna umożliwiają przenikanie się przestrzeni wewnętrznej i ogrodu, jednocześnie kontrolując ilość światła słonecznego za sprawą zadaszonych podcieni. Dzięki temu zimą promienie słoneczne swobodnie wpadają do wnętrza, a latem podcienie ograniczają nagrzewanie się powierzchni wewnątrz.
Budynek ma ascetyczną formę z niewielką ilością ozdób. Do wykonania elewacji użyto drewna opalanego, spieków kwarcowych oraz tynków o niskiej gramaturze ziarna, co nadaje budynkowi prostoty i elegancji dzięki ponadczasowemu charakterowi tych materiałów. Charakterystycznym elementem minimalistycznej bryły jest widoczna na zewnątrz spiralna klatka schodowa, która łączy dwukondygnacyjny salon z częścią nocną na piętrze. W części połiudniowej znajduje się strefa master, z dużą liczbą przeszkleń, które umożliwiają podziwianie lasu zarówno z salonu kąpielowego, jak i z samej sypialni.
- Więcej o:
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Te surowce są krytyczne dla transformacji energetycznej. Raport pokazuje ich obecną dostępność i prognozy dotyczące wydobycia
Nowa siedziba Moët Hennessy Polska w warszawskim budynku Metropolitan. Paryski szyk
"Las - Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni" – wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowana przez Biuro Kreacja
Instalacja stworzona z rdzy w ascetycznych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji