Dom pod Bydgoszczą projektu pracowni todos
Prezentowany dom znajduje się na malowniczo położonej działce w pobliżu lasu. Podłużna bryła otwiera się na ten widok, z kolei z drugiej strony, w strefie wejściowej, jest zamknięta i sprawia wrażenie niedostępnej.

Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, że jego piętrowa, podłużna bryła stanowi zadaszenie nad głównym tarasem i wejściem do budynku. Wewnątrz znajduje się efektowny, przestronny salon z dużymi oknami, które zostały skierowane na stronę południową i zachodnią. Okna umożliwiają przenikanie się przestrzeni wewnętrznej i ogrodu, jednocześnie kontrolując ilość światła słonecznego za sprawą zadaszonych podcieni. Dzięki temu zimą promienie słoneczne swobodnie wpadają do wnętrza, a latem podcienie ograniczają nagrzewanie się powierzchni wewnątrz.
Budynek ma ascetyczną formę z niewielką ilością ozdób. Do wykonania elewacji użyto drewna opalanego, spieków kwarcowych oraz tynków o niskiej gramaturze ziarna, co nadaje budynkowi prostoty i elegancji dzięki ponadczasowemu charakterowi tych materiałów. Charakterystycznym elementem minimalistycznej bryły jest widoczna na zewnątrz spiralna klatka schodowa, która łączy dwukondygnacyjny salon z częścią nocną na piętrze. W części połiudniowej znajduje się strefa master, z dużą liczbą przeszkleń, które umożliwiają podziwianie lasu zarówno z salonu kąpielowego, jak i z samej sypialni.







- Więcej o:
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?
Wilcze Gardło. Kiedyś wzorcowe osiedle III Rzeszy. Dziś spokojna dzielnica Gliwic
Symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Rzeźba Edyty Barańskiej w Sądzie Najwyższym w Warszawie
Koncepcja przyjaźniejszych centrów danych. Jak mogą wpływać na naturę i społeczności?
Rok 2024 przyniósł istotne zmiany w polskim planowaniu przestrzennym. Jak to wpłynęło na prace architektów?