Dom nad wąwozem - realizacja projektu pracowni Architekci 081
Projekt jest odpowiedzią na wymagania inwestora i uwarunkowania działki.
Projekt zagospodarowania terenu
Ze względu na dynamicznie rozwijające się osiedle, na którym powstał dom, przy jednoczesnym braku sąsiedniej zabudowy, architekci postanowili odciąć się od sąsiednich działek, a dom otworzyć dość nietypowo — na północny wschód, gdzie ciągnie się malowniczy wąwóz. Konieczne wtedy było doświetlenie przestrzeni dziennej od przeciwnej, południowo-zachodniej strony, która niestety w całości przylega do drogi. Zastosowane rozwiązania architektoniczne pozwoliły na odcięcie widokowe od drogi, doświetlenie strefy dziennej najlepszym popołudniowym światłem oraz otwarcie wizualne salonu na ogród, który łączy się z wąwozem. Całość została zamknięta "klamrą ogrodzenia", tak aby zmaksymalizować efekt kadrowania i intymności na ogrodzie.
Podział funkcjonalny
Dom składa się z trzech stref funkcjonalnych, które zostały tak ułożone na działce, aby czerpać z jej atutów i jednocześnie markować wady. Strefa techniczna z garażem i pomieszczeniem gospodarczym ulokowana jest maksymalnie na północ jak najbliżej sąsiada, dzięki temu stanowi naturalny bufor. Cześć nocna, czyli sypialnie i gabinet, zlokalizowane są od południa, dlatego też przez cały dzień są dobrze nasłonecznione. Pomiędzy powyższymi modułami znajduje się część dzienna, czyli salon jadalnia i kuchnia – strefa ta przeszklona jest na przestrzał przez całą bryłę budynku, co pozwala na jej dobre doświetlenie oraz pełne otwarcie na ogród.
Zastosowane materiały
Aby całej bryle nadać efektu pawilonu i podkreślić jej parterowy charakter, zdecydowaliśmy się podzielić ją na dwa pasy kolorystyczne. Dolny pas, czyli całe ogrodzenie budujące charakter domu, oraz jego elewacja do wysokości okien wykończone są jednym materiałem w szarym kolorze. Powoduje to, że odbiór domu jest o wiele bardziej "horyzontalny" niż sama bryła jest w rzeczywistości. Pas górny to białe „stropy”, gdzie środkowa strefa dzienna została podniesiona, podkreślając we wnętrzu hierarchię przestrzeni i jej otwarty charakter.
- Więcej o:
20 pomysłów na prezent na święta dla miłośnika architektury
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?