Dom nad rzeką projektu STOPROCENT Architekci
Budynek został zaprojektowany na długiej i stosunkowo wąskiej działce, łagodnie opadającej od lokalnej drogi w kierunku wybrzeża rzeki Bzury. Taka malownicza lokalizacja ma swoje ograniczenia. Ze względu na ryzyko powodzi Plan Miejscowy dopuszcza zabudowę jedynie w pasie przy drodze, wyniesioną ponad tzw. poziom wody stuletniej, bez możliwości podpiwniczenia.
Intencją inwestorów było stworzenie siedziby dla wielopokoleniowej rodziny. Domu, który byłby jasny, dawał poczucie przestrzeni, otwierał się na rzekę i otaczającą zieleń. Domu, w którym każdy z domowników miał by miejsce na realizację swoich pasji.
Aby zrealizować te oczekiwania, uwzględnić wymogi Planu i jednocześnie wpisać się w lokalną skalę zabudowy, bryłę rozbito na trzy niezależne budynki z dwuspadowymi dachami, połączone płaskim parterowym łącznikiem. W części północnej działki umieszczono funkcje gospodarczo – techniczne z obszernym, czterostanowiskowym garażem. Część południową przewidziano na bryłę z salonem, jadalnią i gabinetem. Natomiast część mieszcząca sypialnie domowników znalazła się od wschodniej strony działki. Łączący trzy moduły parterowy pawilon zawiera strefę wejściową, garderobę, spiżarnią oraz kuchnię. Taki układ pozwala zapewnić optymalne nasłonecznienie wnętrz, a także widok na rzekę z części dziennej budynku i ze wszystkich sypialni.
W każdej z trzech brył przestrzeń poddasza wykorzystano w różny sposób. W bryle z częścią dzienną zaproponowano dwukondygnacyjną wysokość pomieszczeń salonu i jadalni. W części sypialnej domu dodano antresolę, a nad garażem przewidziano duże pomieszczenie rekreacyjne.
Zagospodarowanie wokół budynków stanowią niskie skarpy, niewielkie patia oraz obszerny taras z basenem zewnętrznym. Obszerne przeszklenia powiększają optycznie wnętrza i zapewniają łączność z otaczającymi dom ogrodem i tarasem. Wszystkie okna zaopatrzono w zewnętrzne mobilne żaluzje, pozwalające kontrolować nasłonecznienie wnętrz i poziom ich intymności.
Architekturę zewnętrzną definiują spokojne bryły i szlachetne, naturalne materiały wykończeniowe. Na dachach i elewacjach równoległych do kalenic zaproponowano pokrycie łupkiem, a na fasadach szczytowych elewacje drewniane z modrzewia syberyjskiego.
Dom nad rzeką
- Projekt: STOPROCENT Architekci
- Architektura: Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski, Anna Wojcieszek
- Konstrukcja: DEKO PLUS mgr inż. Cezary Delążek
- Instalacje: INSTALMANIA Daniel Zarzycki
- Powierzchnia działki: ok. 4200 m kw.
- Powierzchnia zabudowy: ok. 400 m kw.
- Rok 2022
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie