Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury

Mat. architektów/red. WG

"Dom na skraju" to luksusowa, podwarszawska willa, która z pokorą ustępuje miejsca naturalnym walorom otoczenia, dyskretnie zanurzając architekturę w gęstwinie lasu. Projekt wyróżnili właśnie jurorzy konkursu Nagroda Roku SARP 2024.

Dom na skraju. Proj. 77 Studio architektury
Dom na skraju. Proj. 77 Studio architektury
Fot. Piotr Krajewski

„Dom na Skraju”, autorstwa 77 studio architektury, znalazł się w ścisłym gronie projektów nominowanych w kategorii budynków mieszkalnych jednorodzinnych do Nagrody Roku SARP 2024. Podczas oficjalnej gali pracownia odebrała wyróżnienie za nominację. Rozdanie nagród obyło się 18 października br.

Jury tego jednego z najważniejszych konkursów architektonicznych w Polsce doceniło w projekcie „szczególną kulturę poszanowania otaczającej przyrody, która przenika do wnętrza tworząc z nią jednolitą całość w odbiorze przestrzeni mieszkalnej”. 

Bardzo lekka, a jednocześnie nowoczesna przeszklona bryła budynku, idealnie wpisuje się w przestrzeń nie wyróżniając się. Doceniono subtelność formy, biorąc pod uwagę rezydencjonalny charakter obiektu” - czytamy w uzasadnieniu nominacji.

---

Dom stanął na przestronnej działce położonej w sąsiedztwie lasu pod Warszawą. Pokryty drewnianą elewacją obiekt w formie rozłożystego pawilonu cechuje prostota i niezwykła oszczędność środków wyrazu.

Dom na skraju: szlachetny minimalizm

Luksusową willę zaprojektowano ze szczególnym poszanowaniem dla kontekstu miejsca – w pobliżu rozciąga się rezerwat przyrody Bukowiec Jabłonowski, z pięknym starodrzewem. Dom ustępuje miejsca naturalnym walorom otoczenia, dyskretnie zanurzając się w gęstwinie lasu. Budynek wydaje się być częścią leśnej scenerii. Od strony ulicy pozbawiony jest ogrodzenia, a to, co na pierwszy rzut oka może wydawać się drewnianym parkanem, to w rzeczywistości fasada budynku. Dyskretnie skrywa ona główne wejście, z bramami garażowymi widocznymi dopiero wówczas, gdy automatyczne skrzydła rozchylą otwory w monolicie budynku.
Natomiast od strony lasu granica pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem została zatarta taflami szkła. Przenikanie się jednej przestrzeni z drugą potęguje zastosowanie tych samych materiałów wykończeniowych wewnątrz i na elewacji. Dodatkowo posadzki wypuszczono na zewnątrz poza obrys budynku, a do wnętrza wnika roślinność. Pojawia się za szklaną ścianą w holu, salonie i toalecie.

Dom na skraju: na leśnej polanie

Aby jednak nie dopuścić lasu pod sam dom, w ogrodzie powstało pośrednie piętro, które oddziela dziką, leśną gęstwinę z wiekowymi dębami od starannie dobranych, przydomowych roślin. Tworzą je małe drzewa i leśne krzewy kaliny, trzmieliny i miłorzębu. Bliżej domu nasadzono paprocie, runo leśne i różne gatunki bylin zimozielonych. W ten sposób udało się osiągnąć efekt rozświetlonej leśnej polany. Sceną gry światła (promieni padających ze świetlików, cieni rzucanych przez otaczające drzewa i światłocieni tworzonych przez ażurowe pergole na tarasach) staje się także idealnie gładka płaszczyzna ścian i posadzek z wielkoformatowych spieków kwarcowych w jednolitej, jasnej kolorystyce. W najbardziej nasłonecznionym miejscu ogrodu, które znajduje się obok basenu i tarasu, wygospodarowano miejsce na funkcjonalny trawnik.

Dom na skraju: luksusowa rezydencja

O tym, że jest to luksusowy obiekt, świadczą szczegóły i wysokiej jakości materiały. Dom o powierzchni użytkowej 560 mkw. posiada najnowsze rozwiązania technologiczne i wyposażenie. Wewnątrz znajduje się basen, którego ściany w letnie dni można rozsuwać, strefa spa, sala do ćwiczeń, a na zewnątrz jacuzzi. Oryginalnym elementem jest zwieszający się z sufitu centralny kominek. Willa jest uzbrojona w system inteligentnego sterowania oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem, przesuwem zasłon, audio itp.

„Dom na skraju” to komfortowe miejsce do życia, pozostające jednak w symbiozie z otoczeniem. W okolicy zdominowanej przez masywne, dwukondygnacyjne domy, parterowa rezydencja w postaci prostych pudełek z szarzejącego, niezabezpieczonego drewna, dopełniona wyrafinowanymi detalami jest niezwykle elegancka.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury