Dom Kurtyna na Mazowszu. Oplata go "miękka" betonowa kurtyna
Niebanalna betonowa elewacja, przypominająca miękko układającą się kurtynę to znak rozpoznawczy domu zaprojektowanego przez pracownię Trzop Architekci. Jak wygląda "Curtain House"?
Curtain House, czyli Dom Kurtyna stanął na pięknej, otoczonej lasem działce na Mazowszu. Zaprojektowali go Bartosz Trzop, Konrad Rakowski i Małgorzata Szlązek z warszawskiej pracowni architektonicznej Trzop Architekci. Ten nowoczesny, dwukondygnacyjny dom jednorodzinny, o powierzchni 460 m kw. ulokowano w północno-wschodniej części działki. Ma formę trzech przesuniętych brył, przenikających się wzajemnie pod kątem prostym.
Głównym założeniem architektonicznym podkreślającym bryłę i formę budynku jest betonowa elewacja, przypominająca kurtynę. Miękki kształt betonowych ścian płynnie przechodzi jak wstęga przez cały budynek i łączy się z zasłonami w oknach na parterze. Architekci w oryginalny sposób "odczarowali" ciężki beton sprawiając, że stał się on lekkim i subtelnym elementem dekoracyjnym.
Na parterze znajduje się rozległy salon połączony z jadalnią i otwartą kuchnią. Panoramiczne okna, umieszczone na całej ścianie budynku, otwierają przestrzeń na taras, za którym rozciąga się ogród. Na najniższym piętrze znajduje się także gabinet, pokój kinowy, garderoba i łazienka. Pozostałe pomieszczenia to garaż ze stanowiskami dla dwóch samochodów wraz z kotłownią i magazynem dostępnym bezpośrednio z zewnątrz. Na parterze zlokalizowano także basen, pod którym znajduje się przestrzeń techniczna z urządzeniami technologii basenowej z osobnym wejściem od strony ogrodu.
Na pierwszym piętrze zaprojektowano część nocną domu z dwiema sypialniami, dwiema łazienkami i pralnią. Studio zlokalizowane we wschodniej części, stanowi drugie miejsce przeznaczone do pracy w domu z wyjściem na taras nad garażem.
Wejście i drzwi garażowe znajdują się na wschodniej ścianie budynku. Budynek jest pokryty płaskim dachem, który służy również jako taras.
Dom Kurtyna został laureatem XXIII edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”, organizowanego wspólnie przez SARP oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, którego celem jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie. Tak o tej realizacji mówią jurorzy:
Przyzwyczajeni jesteśmy doceniać walory konstrukcyjne struktur betonowych. Chcielibyśmy jednak docenić też fakt, że dzięki właściwościom technologicznym ten materiał może przyjmować niemal dowolne, także dekoracyjne formy odlewów. Przeszklone fasady domu jednorodzinnego osłaniane są od strony wnętrz falującymi miękko zasłonami. Fasady pełne odlano z betonu za wzór mając zasłony zaokienne. Powstał intrygujący, surrealistyczny i architektoniczny kontrapunkt. Kontrastowe zestawienie właściwości tkaniny i betonu - materiału konstrukcyjnego wydobywa główny zamysł całego dzieła.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Nowoczesny dom na wzgórzu pod Łodzią. To projekt pracowni Łosiak Siwiak
Barka Cieślika - pokryty trzciną dom architekta
Dom jednorodzinny pod Poznaniem od PL.architekci. Bryła podąża za kształtem działki i sąsiedniej zabudowy
Dom Za Dachem w Krakowie. Dom "schowano" za schodzącym prawie do samej ziemi dachem
Nowoczesny dom na zboczu skarpy w Płocku
Zet Dom w warszawskim Wawrze. Współczesny pawilon w kształcie litery "Z"
Przebudowa domu jednorodzinnego z lat 70. w Częstochowie. Udana modernizacja modernizmu
Dom pod linią. Dach zdaje sie unosić nad budynkiem