Dom jak schronisko - projekt pracowni Karpiel Steindel Architektura
Ten projekt pracowni Karpiel Steindel Architektura jest współczesnym odwołaniem do architektury górskich schronisk wznoszonych w Tatrach.

Dom powstał w Kościelisku, w dzielnicy willowej. Bezpośrednią inspiracją dla projektu były schroniska górskie z lat 20. i 40. - Murowaniec na Hali Gąsienicowej oraz schronisko na Hali Ornak.
W projekcie chcieliśmy zawrzeć wyjątkowe walory zakopiańskiej architektury, nawiązując jednocześnie do mniej oczywistych realizacji, które ugruntowały lokalne tradycje budowlane. Zabudowa najpopularniejszych schronisk, które większość z nas kojarzy z górskich wycieczek to element odtwarzania tradycji i pamięci o tych miejscach, a zarazem próba nadania budynkom mieszkalnym cech, które kojarzą się z bezpieczeństwem i przytulnością.
Charakterystyczna dla tego projektu jest wzniesiona na wysokość pierwszej kondygnacji kamienna rama, stanowiąca zarazem bezpieczne zadaszenie parterowego tarasu. Masywna, niemal monolityczna, nadaje bryle solidności i surowości, cechujących architekturę wysokogórskich schronisk.
Dwie potężne lukarny dachowe same tworzą balkony, zadaszając zarazem poziom tarasów poniższych kondygnacji. Z obu otwiera się widok na przyrodę z wysokości, która uchronić ma domowników przed najobfitszymi opadami śniegu. Sam dach pokryty jest w całości nowoczesną, aluminiową łuską nawiązującą do kamiennego łupka, którym dawniej kryto górskie schroniska nadając im ciężaru i trwałości, aby z powodzeniem mogły opierać się potężnej sile wiatrów wiejących w Tatrach.
Elewację ściany szczytowej pokrywają różnej szerokości deski układane w kilkumilimetrowych odstępach. Z upływem czasu, gdy drewno będzie pracowało, stworzy oryginalną tektonikę, dodając elewacji naturalnego detalu. To symboliczne odwołanie do przeszłości, gdy zdobycie przez górali desek takiej samej szerokości było niemal niemożliwe. Ratowali się więc, czym mogli.
Podobnie, jak miało to miejsce w górskich schroniskach, architektura nadawała charakteru wnętrzom. Tu również projekt pozostaje konsekwentny swemu pierwowzorowi, operując tymi samymi materiałami zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Ten projekt pracowni Karpiel Steindel Architektura został stworzony z myślą o tym, aby dawać schronienie rodzinom, które zdecydują się na jego wynajem. Wtopiony w naturalne środowisko gościnnie zaprasza do swoich bezpiecznych murów, przepełnionych duchem tradycji i niepowtarzalnym widokiem na Tatry.







- Więcej o:
Krakowska Strefa Czystego Transportu została wyróżniona w globalnym raporcie. Co muszą wziąć pod uwagę miasta podczas wprowadzania stref?
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?
Wilcze Gardło. Kiedyś wzorcowe osiedle III Rzeszy. Dziś spokojna dzielnica Gliwic
Symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Rzeźba Edyty Barańskiej w Sądzie Najwyższym w Warszawie
Koncepcja przyjaźniejszych centrów danych. Jak mogą wpływać na naturę i społeczności?