Dom Futurystów
Koncepcja Dom Futurystów powstała na potrzeby promocji marki powtarzalnych projektów premium domów SUPERVILLA.
K002 | Dom Futurystów
arch. Jan Ledwoń: Naszym zamiarem było stworzenie prostego, niewymagającego domu, który wykorzystuje ukształtowanie terenu działki i harmonijnie łączy się z otoczeniem. Chcieliśmy zapewnić mieszkańcom jak największe połączenie z otaczającą przyrodą. Umieściliśmy dom na zboczu poniżej drogi, aby jego mieszkańcy mogli obserwować naturę przylegającego lasu, jednocześnie uwalniając płaską część działki na potrzeby ogrodu.
Kim byli futuryści? Czy zgadzasz się z ich filozofią?
arch. Jan Ledwoń: Futuryzm to ruch artystyczny i intelektualny działający w latach 1909-1944, którego głównym celem było podkreślanie znaczenia dynamicznego, nagłego rozwoju, innowacji. Futuryści agresywnie atakowali dziedzictwo kulturowe. Traktowali tradycję jako „nienawistny hamulec”, który krępuje swobodę twórczą. W swych agresywnych wystąpieniach futuryści włoscy porównywali przeszłość i tradycję do dwóch spluwaczek. Uważali, że trzeba niszczyć zabytki, bo są „bardziej zaraźliwe niż cholera”. Ja nie jestem wielkim fanem odrzucania tradycyjnych, czy historycznych rozwiązań. Fascynuje mnie jednak siła ludzkiej kreatywności. Fascynuje mnie możliwość tworzenia, planowania, budowania miejsc i przestrzeni. Fizycznych miejsc w przestrzeni. Realnie, a nie w świecie cyfrowym.
Czy Dom Futurystów stworzyła sztuczna inteligencja?
arch. Jan Ledwoń: Nie, autorem tej koncepcji jestem ja. Jest to autorska nazwa projektu luźno nawiązująca do radykalnej awangardy międzywojnia. Projekt Domu Futurystów jest dobrym przykładem twórczości, która jest pretekstem do podjęcia rozmowy o potrzebie realizacji ludzkiej kreatywności w sposób zgodny z konwenansami - bez agresji. Dzisiaj każdy może tworzyć z wykorzystaniem sztucznej inteligencji: od tekstów, przez obraz, animację - każdy jest do tego uprawniony mając dostęp do tych narzędzi. Jestem zafascynowany możliwościami tych narzędzi. Ale zauważam, że są one niebezpieczne dla ludzkiej kreatywności. Rozleniwiają.
Czy architektura współczesnych domów jednorodzinnych powinna wzbudzać emocje, czy powinna być bardziej funkcjonalna?
arch. Jan Ledwoń: Architektura współczesnych domów jednorodzinnych powinna znaleźć równowagę między emocjami a funkcjonalnością. Oczywiście, estetyka i emocje odgrywają ważną rolę, ponieważ dom powinien być miejscem, w którym mieszkańcy czują się bezpiecznie, komfortowo i inspirująco. Jednak równie ważne jest, aby projekt uwzględniał praktyczne i funkcjonalne rozwiązania, które odpowiadają na codzienne potrzeby mieszkańców.
Dla kogo zaprojektowany jest ten dom?
arch. Jan Ledwoń: Dom Futurystów został zaprojektowany z myślą o odważnych indywidualistach, którzy cenią współczesną architekturę i design. Osoby, które stawiają na innowacje i poszukują nowoczesnego miejsca do życia będą w pełni zadowolone z rozwiązań zaproponowanych w koncepcji Domu Futurystów. Projekt ten dedykowany jest także osobom, które doceniają funkcjonalność i wysoki poziom komfortu wewnątrz.
- Więcej o:
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli