Dom Dziurawy - klasyczna kostka w nowoczesnej odsłonie
Architekci z pracowni 81.WAW.PL stanęli przed ciężkim zadaniem odczarowania klasycznego budynku mieszkalnego – tak zwanej kostki mazowieckiej i nadania mu nowoczesnej formy. Jednym z wymogów inwestora było bazowanie na prostopadłościennej bryle, która kojarzy się z Polską zabudową lat 70.
Dom Dziurawy, to dwukondygnacyjny budynek na pozór niczym nie różniący się od innych domów. Od strony ulicy bryła ma śnieżnobiałą fasadę połączoną z płytami imitującymi drewno. Parterowa część od tej strony nie posiada żadnych okien, dopiero na piętrze pojawiają się przeszklenia w cofniętej części fasady. Od strony głównego wejścia do domu i zarazem garażu bryła zaczyna nabierać swojej charakterystycznej "podziurawionej" formy.
Zamiast zastosowania naturalnego drewna, które wymaga konserwacji, w tym przypadku postawiliśmy na płyty HPL imitujące drewno. Są one łatwiejsze w konserwacji przez co mamy pewność, że dom będzie wyglądać doskonale przez lata bez konieczności ingerencji w jego wygląd
Umieszczenie w bryle pustych przestrzeni nadało budynkowi lekkości charakteru. Jednocześnie mieszkańcy domu mogą cieszyć się jasnymi, dobrze doświetlonymi wnętrzami.
W części parteru mamy wjazd do garażu, przeszklone główne wejście do domu oraz na taras. Na piętrze pojawiają się charakterystyczne dziury, czyli inaczej mówiąc kadry. Jeden z nich jest otwarciem zadaszonego tarasu, druga "dziura" kadruje nas na drzewo, które wyrasta z tarasu na parterze. Od strony ogrodu elewacja jest podobnie otwarta, jak od strony głównego wejścia
Owe kadry podkreślać mają różne funkcje domu. Na parterze odsłonięte zostały zadaszony taras z wyrastającym na dwie kondygnacje drzewem oraz duże przeszklenie salonu. Na piętrze z kolei jeden z kadrów podkreśla przeszklenie do głównej sypialni oraz łazienki. - Czwarta elewacja to jedna dziura, która w swojej ramie zawiera doświetlenie części salonu, jadalni i kuchni- dodają architekci.
Główne wejście oraz wjazd do garażu umieszczono w bocznej elewacji. W przedsionku znajduje się podręczna szafa dla gości. Przejdziemy z niego do głównego holu z ażurową klatką schodową, z którego mamy bezpośredni dostęp do gabinetu, łazienki gościnnej oraz przechodniej garderoby, łączącej się bezpośrednio z garażem. W garażu mamy przechodnią spiżarnię, która łączy się bezpośrednio z kuchnią.
Część dzienna została połączona holem z częścią dzienną, która dalej prowadzi nas do jadalni oraz kuchni. Salon i jadalnię rozdziela zabudowa z dwustronnym kominkiem. Z części dziennej w kilka chwil można znaleźć się na zadaszonym tarasie. Na piętrze mieszczą się dwie sypialnie dziecięce i dobrze skomunikowana z nimi sypialnia główna z oddzielną garderobą. Jest to dom stworzony z myślą o rodzinie 2 +2. Architekci przyłożyli również dużą wagę do prywatności mieszkańców, by każdy mógł się poczuć komfortowo.
-----
Fot: Bartek Zaranek
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom z cegły w Kliszowie. Ściany wykończone są ręcznie formowanymi płytkami klinkierowymi
Dom w Kościelisku inspirowany tatrzańskim schroniskiem. Powrót do korzeni
Przebudowa i rozbudowa domu kostki w Tarnowskich Górach. Dom powiększono, otwarto na ogród i podzielono na dwa niezależne mieszkania
Dom na skarpie w Katowicach. Unosi się nad zboczem góry
Klinkierowy, mieszkalny monolit. T DOM w warszawskim Wawrze
Nemo House: dom nad mazurskim jeziorem
Osiedle domów jednorodzinnych w Krakowie w technologii betonu konopnego [WASZE PROJEKTY]
Dom jednorodzinny w Bielsku-Białej pokryty modrzewiowym gontem