Dom dwuplanowy na niewielkiej i nieregularnej działce [PROJEKT]
Dom dwuplanowy, zaprojektowany przez Marcina Wierzbickiego, składa się z dwóch połączonych ze sobą brył. Pater został podstawą, na której umieszczono rozrzucone w różnych kierunkach kostki.
Jak zapewnić inwestorowi poczucie prywatności na dość gęsto zabudowanym osiedlu? Jak ukształtować bryłę na niewielkiej, nieregularnej działce? I wreszcie, jak zaplanować przestronne i odpowiednio doświetlone pomieszczenia? Z tymi problemami zmierzył się Marcin Wierzbicki. Rozwiązaniem okazały się dwie połączone bryły. Oto, co o projekcie "domu dwuplanowego" pisze architekt:
Idea
Projekt zaczęto od analizy działki, jej granic i geometrii, sąsiedniej zabudowy oraz uciążliwości jakie mogą się pojawić w trakcie jej użytkowania. Od strony północnej i wschodniej działka sąsiaduje z drogami osiedlowymi a od strony południowej i zachodniej z istniejącą zabudową. Wiec gdzie prywatność? Tym bardziej, że szerokość działki jest niewielka… a kształt nieregularny.
W pierwszej kolejności pojawił się standardowy pomysł aby zacząć projekt organizacji funkcji na planie prostokąta mając z tyłu głowy, że prostokąt ciężko będzie wpisać w nieregularną działkę - zawsze będzie krzywo niezależnie od usytuowania budynku. I tu pojawił się pomysł!!! Potraktujmy parter jako podstawę na której umieścimy rozrzucone w różnych kierunkach kostki dla odwrócenia uwagi od nieregularnych ścian działki. Poziom parteru przybliżono maksymalnie do granicy z sąsiednią nieruchomością tworząc więcej wolnej przestrzeni pomiędzy budynkiem a drogą osiedlową.
Forma budynku
Budynek roboczo nazwany ,,domem dwuplanowym” z uwagi na kontrast geometrii pomiędzy poziomem parteru a piętrem. Bryła budynku podzielona jest w poziomie na 2 części. Czy jest zwarta? Trudno powiedzieć z uwagi na kompozycje brył poziomów.
Istotnym rozwiązaniem był kształt wyjściowy – plan prostokąta, w który na parterze wpisano wszystkie pomieszczenia/ strefy, natomiast na piętrze pomieszczenia potraktowano jako osobne części budynku –bryły ograniczane obrysem prostokątnym. Dlaczego ograniczane a nie ograniczone? Ponieważ na wstępie wykluczyliśmy detale, ozdobniki , typowe oświetlenie budynku typu kinkiety, plafony ścienne itp. I to właśnie wystające narożniki budynku nad częścią parteru tworzą elementy świecące. Całość bryły można określić jako sterylną formę uwydatnioną grą światłocienia.
Funkcja
Budynek zaprojektowano jako piętrowy z podziałem na strefę dzienną- parter oraz nocną- piętro czysto prywatną.
Część parterowa zawiera pomieszczenia takie jak hol wejściowy, łazienkę dla gości, kuchnie, jadalnie, salon oraz garaż i 2 pomieszczenia biurowe połączone wspólnym korytarzem. Ważnym założeniem w projekcie była wspomniana wcześniej prywatność dlatego zaprojektowano wewnętrzny zamykany przesuwną ścianą dziedziniec jako prywatny bufor włączający część zewnętrzną w obrys budynku. Co ciekawe z każdego pomieszczenia na parterze można swobodnie wyjść niekoniecznie zauważonym przez sąsiadów czy przechodniów.
W skład pomieszczeń piętra wchodzi komunikacja łącząca 2 sypialnie, 2 łazienki oraz na życzenie klienta pomieszczenie przeznaczone na kino domowe odsunięte od sypialni. Rozkład funkcji stanowi odmienny od części parterowej sposób ukształtowania. Każde z pomieszczeń to osobna geometrycznie zbliżona do sześcianu bryła. Z uwagi na rozszczepienie formy pierwszego piętra uzyskaliśmy niestandardowe części tarasowe oraz założenie dotyczące eliminacji okien od elewacji frontowej - prywatność w tym dobre nasłonecznienie pomieszczeń.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom Za Dachem w Krakowie. Dom "schowano" za schodzącym prawie do samej ziemi dachem
Niskoenergetyczne, zrównoważone osiedle mieszkaniowe w Tarnowie [WASZE PROJEKTY]
Dom po Drodze. Nowy projekt Roberta Koniecznego [DUŻO ZDJĘĆ]
Klucz to właściwe proporcje. Dom D09 pod Szczecinem [WASZE PROJEKTY]
Dom na trudnej działce nad jeziorem
Osiedle domów jednorodzinnych w Krakowie w technologii betonu konopnego [WASZE PROJEKTY]
Dom Symbiotyczny odbudowuje relacje człowieka z naturą [PROJEKT]
Brama - Gateway to Warsaw. Pomysł na ożywienie Placu Defilad w Warszawie [WASZE PROJEKTY]