"Do zamieszkania!" - nowa wystawa o modernistycznej architekturze Syrkusów w galerii Art Walk
Już 16 maja w warszawskiej galerii Art Walk na placu Europejskim otworzy się nowa wystawa plenerowa: „Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów”. Tym razem tematem przewodnim ekspozycji stała się architektura mieszkaniowa spod kreski jednego z najwybitniejszych duetów polskiego modernizmu – małżeństwa Syrkusów. Wystawa odbywa się pod patronatem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, a jej organizatorem jest Fundacja Sztuka w Mieście i firma Ghelamco.
Nowoczesne, wygodne, pełne słońca i z dostępem do wszystkich udogodnień – od prywatnej łazienki, po gabinety lekarskie i przedszkola. Takie były osiedla projektowane przez Helenę i Szymona Syrkusów. Para awangardowych architektów poprzez swoje projekty, pracę teoretyczną i działalność w międzynarodowych organizacjach chciała zmieniać świat na lepsze.
Wyznawane przez siebie wartości przekładali nie tylko na funkcjonalność projektowanych przestrzeni, ale także na jakość architektoniczną – wyrażającą się w funkcjonalistycznych, prostych formach, atrakcyjnym detalu i innowacyjnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Ich architektura stanowiła odpowiedź na kryzys mieszkaniowy dwudziestolecia międzywojennego i późniejsze wojenne zniszczenia. Osiedla miały oferować przestrzeń do zamieszkania, w której niczego nie brakuje. Pozostające do dziś czołowymi przykładami modernizmu budynki projektowane przez Syrkusów stanowią wartościowe źródło inspiracji dla kształtowania przestrzeni mieszkalnej we współczesnej Polsce.
- Awangardowe projekty Heleny i Szymona Syrkusów, choć tworzone kilkadziesiąt lat temu, wciąż pozostają aktualne. Wyrastając z kryzysu mieszkaniowego i chęci zmiany miasta na lepsze, koncepcje te mogą dziś inspirować do bardziej zielonego, innowacyjnego i społecznego myślenia o osiedlach i architekturze mieszkaniowej Warszawy – mówi Kacper Kępiński, kurator wystawy i kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki.
- „Do zamieszkania!” to nasza pierwsza wystawa o tematyce architektonicznej w galerii Art Walk. Inspiracją do jej stworzenia była kamienica przy ulicy Grzybowskiej 73, którą obecnie przywracamy do świetności. Powstały w 1936 roku dom, zaprojektowany przez Szymona Syrkusa, wyróżniał się ponadczasową, funkcjonalną architekturą i nowoczesnymi rozwiązaniami. Przywracając Warszawie kolejną perełkę architektury, chcielibyśmy jednocześnie szerzyć wiedzę o jej materialnym dziedzictwie i stojących za nim ludziach, co wpisuje się w naszą kulturalną misję realizowaną wspólnie z Fundacją Sztuka w Mieście w ramach inicjatywy Kocham Warszawę– mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Na wystawie będzie można zapoznać się z najwybitniejszymi projektami Syrkusów, które współkształtowały architektoniczny krajobraz i tożsamość kilku dzielnic Warszawy. Są wśród nich budynki, które zrealizowano zarówno przed II wojną światową, jak i w okresie powojennym, m.in. osiedle WSM na Rakowcu, kamienica firmy „Hurwicz i s-ka” przy ulicy Grzybowskiej 73 czy osiedla Koło II na Woli i Praga I na Nowej Pradze. Wśród prezentowanych obiektów nie zabrakło też przykładów budownictwa jednorodzinnego – znalazła się m.in. willa Zofii Rosińskiej na Saskiej Kępie czy dom wypoczynkowy doktora Berensteina w Konstancinie-Jeziornie.
Aby jeszcze mocniej zanurzyć się w świat modernistycznej architektury Syrkusów, organizatorzy, patron i kurator wystawy zapraszają na autorskie oprowadzanie, które odbędzie się w ramach otwarcia ekspozycji 16 maja o godzinie 18:00 przy galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie.
Patronem wystawy został Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. To państwowa instytucja kultury, która poprzez działalność popularyzatorską, wystawienniczą, edukacyjną oraz wydawniczą pogłębia świadomość społeczną, promuje kulturę architektoniczną i urbanistyczną oraz podejmuje starania w kierunku zachowania dziedzictwa architektonicznego. Zajmuje się także prowadzeniem badań nad architekturą i urbanistyką oraz upowszechnianiem wiedzy z tych dziedzin.
Wystawa czynna codziennie od 16 maja do 31 sierpnia 2024 r.
Galeria Art Walk na placu Europejskim w Warszawie.
Wstęp wolny.
- Więcej o:
Przyczółek Grochowski - osiedle utopia Zofii i Oskara Hansenów
Domu Zofii i Oskara Hansenów stał się nowym oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju. Największa pijalnia wód mineralnych w Europie
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach