Dawny hotel Forum, dziś Novotel Warszawa Centrum, skończył 50 lat. Był powiewem zachodniego świata
Otwarty 25 stycznia 1974 roku hotel Forum w Warszawie (dziś Novotel Warszawa Centrum) był drugim budynkiem w powojennej Warszawie (po Pałacu Kultury i Nauki), który przekroczył wysokość 100 m i synonimem zachodniego luksusu.
Znajdujący się przy ul. Marszałkowskiej 94/98 w Warszawie hotel powstał w latach 1972–1974 dla Polskiego Biura Podroży „Orbis”. Pod nazwą Forum działał do 2002 roku. Po objęciu większościowych udziałów „Orbisu” przez grupę hotelową Accor stał się częścią sieci Novotel i 1 lipca 2002 zmieniono jego nazwę na „Novotel Warszawa Centrum”.
W 1957 roku na działce między ulicą Nowogrodzką a Alejami Jerozolimskimi stanął pawilon handlowy „Śródmieście”, zaprojektowany przez architektów Tadeusza Tomickiego i Ryszarda Trzaskę. Miał lekką konstrukcję stalową i przeszklone witryny. Architekci wykorzystali piwnice po zburzonych kamienicach. Pawilon w latach 70. XX wieku został zburzony, a w jego miejscu stanęła wąska wieża wysoka, która w najwyższym punkcie ma 111 m.
Hotel Forum w Warszawie: monolityczna bryła w sercu stolicy
Budynek zaprojektował Sten Samuelson, architekt z Lund, a zbudowała go szwedzka firma Skanska Cementgjuteriet AB z Malmoe. Budowę rozpoczęto w styczniu 1972 roku. Szwedzi sprowadzili zarówno materiały, jak i własną siłę roboczą. Dla szwedzkich robotników przy ul. Zagórnej 1 wzniesiono hotel według projektu Zygmunta Stępińskiego. Ponieważ spełnił wszelkie warunki ogólnodostępnego hotelu, pozostawiono go i służył turystom jako hotel Solec (296 miejsc noclegowych) do 2006 roku, kiedy został zburzony (w jego miejscu zbudowano hotel Ibis Budget Warszawa Centrum).
Budynek „Forum” wyróżniał się monolityczną jasnobrązową bryłą. Podobno szwedzki architekt proponował inny kolor fasady - ciemny brąz, ale władze się nie zgodziły i wybrały jaśniejszy. Wieża wyrastała z niskiego podium, a belki z żelbetu wychodziły na zewnątrz. Główne wejście znajdowało się od strony ul. Nowogrodzkiej. W sąsiedztwie hotelu, przy ul. Parkingowej, Szwedzi zbudowali pierwszy w Warszawie wielopoziomowy naziemny parking (betonowe pasy na dziewięciu kondygnacjach pomalował Swansky -Paweł Kozłowski, grafik, ilustrator i malarz).
Hotel Forum: udogodnienia dla gości
Hotel rozpoczął działalność 25 stycznia 1974 roku. Oferował 752 pokoje na 33 piętrach (ale nie było 13 piętra) dla 1386 gości. Zainstalowano osiem szybkobieżnych wind– trzy kursowały pomiędzy parterem a 16 piętrem, trzy kolejne po ruszeniu z parteru zatrzymywały się dopiero na piętrach od 17 do 31. Pozostałe dwie były windami służbowymi. W hotelu pracowało 800 osób.
Goście mieli do dyspozycji restaurację „Soplica” z ogromnym rożnem ustawionym w jej centralnej części, kawiarnię „Maryla”, koktajlbar, salon fryzjersko-kosmetyczny Polleny, sklep dewizowy PeKaO oraz salę bankietową na tysiąc osób, która dzięki systemowi ruchomych ścianek mogła być dzielona na mniejsze pomieszczenia.
W hotelu uruchomiono tzw. room status, czyli łączność świetlną pomiędzy pokojami a recepcją. Jej pracownik, dzięki podświetlanemu pulpitowi, miał podgląd, czy dany pokój jest wolny, zapłacony, posprzątany i gotowy na przyjęcie gościa. Telefony w pokojach wyposażono w przyciski przywołujące do pokoju panie pokojowe, kelnerów lub też boyów hotelowych, a radio połączone z budzikiem włączało się o zamówionej godzinie.
Na każdym piętrze stały automaty do czyszczenia obuwia. W budynku zainstalowano hotelową pocztę pneumatyczną produkcji francuskiej, a prowadzenie zautomatyzowanej księgowości zapewniały maszyny sprowadzone z NRD. Ze Szwecji pochodziła klimatyzacja, natomiast meble i zastawa stołowa były polskie.
Hotel Forum: sławni goście
Forum było nastawione na obsługę gości z zagranicy, dla których był to tani hotel klasy turystycznej (można było przenocować już za ok. 20-30 dolarów). Należał do amerykańskiej sieci Intercontinental, a rezerwacja pokoi była koordynowana przez system komputerowy w Nowym Jorku. W pierwszych latach wśród gości była amerykańska ekipa, która towarzyszyła prezydentowi Jimmy Carterowi, radzieccy kombatanci i szwedzka grupa pop ABBA.
Novotel Warszawa Centrum: remont
Już po zmianie właściciela i nazwy hotel w latach 2004–2005 przeszedł gruntowną modernizację. Zmieniono kolor elewacji na szarą (metaliczne okładziny zaprojektował francuski architekt Yves Lagache), zmodernizowano całą infrastrukturę, pokoje i korytarze. Gruntownie przebudowane zostało przyziemie hotelu: powiększono podium zabudowując wystające na wysokości parteru belki żelbetowe, a główne wejście przeniesiono od strony ul. Marszałkowskiej. Novotel po przebudowie otwarto 7 grudnia 2005.
Skomentuj:
Dawny hotel Forum, dziś Novotel Warszawa Centrum, skończył 50 lat. Był powiewem zachodniego świata