Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Czas brania odpowiedzialności za przyszłość. Za nami trzecia edycja Element Urban Talks [PODSUMOWANIE KONFERENCJI]

Mat. prasowe
Element Urban Talks 2019. Rozmowa Wima Pijbesa, dyrektora Rijksmuseum z Piotrem Kozaneckim - Fot. Jakub Kusiej

Dynamiczne zmiany na świecie sprawiają, że miasta znajdują się w ciągłych procesach transformacji, a wraz z nimi wszystkie czynniki, jakie na miasto wpływają. W obliczu toczących się przemian gospodarczych, klimatycznych i demograficznych podejmowane dziś przez architektów decyzje kształtują nie tylko dzisiejszą codzienność, ale i świat jutra. O odpowiedzialnym projektowaniu rozmawialiśmy podczas trzeciej edycji Element Urban Talks.

Warto stawiać pytania o sens architektury i działań projektantów, wskazując możliwe scenariusze przyszłości. Znajdujemy się w bardzo istotnym momencie historii. Toniemy w śmieciach, plastiku, bez opamiętania wykorzystujemy naturalne zasoby. Krótkowzroczność może mieć katastrofalne konsekwencje. Dlatego tegoroczna edycja Element Urban Talks, wydarzenia o świadomym projektowaniu otoczenia współczesnego człowieka, przebiegało pod hasłem ODPOWIEDZIALNOŚĆ. 

 

Architekci wobec wyzwań świata

Zuzanna Skalska, analityczka trendów i dyrektor programowa konferencji zarysowała szeroki horyzont współczesnych trendów i działań projektantów, otwierając wątki, o których mówili kolejni goście. Podążając za myślą, że zmiana myślenia zaczyna się u podstaw zrozumienia naszej roli w społeczeństwie, inspirowała do szukania sposobów na ucieczkę z utartych ram myślenia. Mateusz Halawa, kierownik zespołu humanistyki i nauk społecznych School of Form Uniwersytetu SWPS, podzielił się swoimi spostrzeżeniami i badaniami na temat polityczności gestu projektowania i roli projektanta w kształtowaniu przyszłości. Dziś borykamy się z problemami, z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Projektowanie to nie tylko działanie w przestrzeni ale i język jakim opisujemy zjawiska, determinujący ich rozumienie i dalsze działania. Z perspektywy socjologa Mateusz Halawa uświadamiał jak bardzo humanistycznym działaniem jest projektowanie.

Ten sam wątek poruszyła dziennikarka i krytyczka designu, Laura Traldi, dodając, że mamy do czynienia z „kryzysem wizji” – śmiałych idei stworzonych poprzez zrozumienie zjawisk współczesnego świata, skoncentrowane na długofalowej przyszłości. Odpowiedzialność według Traldi jest gotowością do podjęcia ryzyka, próbowania nowych rzeczy, ale i przewidywania konsekwencji i umiejętności przyznania się do błędów. Traldi stawia tezę, że projektowanie przyczyniło się do przyspieszenia zmian klimatu, podając za przykład przedmioty elektroniczne zaprogramowane po to, aby w odpowiednim czasie zestarzały się i zostały wymieniane na nowe.

Wątek odpadów i odpowiedzialności przemysłu budowlanego, emitującego znaczną ilość gazów cieplarnianych omówił Marcin Szczelina, kurator i krytyk architektury, twórca wystawy „Ośmieceni”. O skutkach konsumpcjonizmu i gospodarki opartej o wzrost mówił również kurator tegorocznej edycji Oslo Architecture Triennale.  Phineas Harper stawia interesującą i kontrowersyjną tezę, w dobie wzrastającego w niekontrolowany sposób globalnemu ociepleniu, to może być najlepszy czas dla architektów. Zamiast gospodarki nastawionej na więcej można myśleć o architekturze postwzrostu (degrowth), zmniejszającą ilość przyrostu dóbr materialnych.

Paulina Grabowska, założycielka studia NAS-DRA, podzieliła się wizją supernaturalnej przyszłości, tym w jaki sposób zanieczyszczenia mogą stać się zasobami. Dwutlenek węgla, plastik, czy niektóre elementy smogu mogą być wykorzystywane przy pomocy istniejących technologii jako zasoby w walce ze zmianami klimatycznymi, brakiem surowców naturalnych i żyznych gleb.

Grupa Geberit, partner główny konferencji zaprosił uczestników na debatę pt. „Ścieżki Młodych". Na scenie swoje doświadczenia konfrontowali ze sobą młodsi i starsi architekci ścierając swoje opinie na temat edukacji, realiów pracy i misji architektury. Konferencję zamknął Prezes grupy Geberit, Przemysław Powalacz rozmową z Janem Krzysztofem, naczelnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Szymonem Ziobrowskim, dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego, na temat granic odpowiedzialności.

Element Urban Talks 2019. Wykład Mateusza Halawy - Fot. Jakub Kusiej
Element Urban Talks 2019. Agata Bisping, organizatorka i Zuzanna Skalska, dyrektor programowa - Fot. Łukasz Kusiej
Element Urban Talks 2019. Wykład Artura Filipa - Fot. Łukasz Kusiej
Element Urban Talks 2019. Warsztaty - Fot. Kamil Kożuch
Element Urban Talks 2019. Wykład Marcina Szczeliny - Fot. Kamil Kożuch

Od wizjonerskich idei po praktyczne rozwiązania

Artur Jerzy Filip, urbanista i badacz miast, mówił o odpowiedzialności za przestrzeń publiczną i oddolnym organizowaniu się lokalnych gospodarzy, podając za przykład warszawski Plac Defilad.

Szymon Hanczar, projektant wnętrz, dzielił się swoimi doświadczeniami z 2008 roku, kiedy urządził sobie mieszkanie na 13 m² i swoimi badaniami na temat minimalnych przestrzeni do życia. Dzisiaj małe przestrzenie mieszkalne mogłyby być odpowiedzią na problemy demograficzne i zagęszczanie się miast, pozostaje kwestia psychicznego komfortu życia w takiej kubaturze.

Maciej Rydz z JEMS Architekci i Szymon Kloska z Krakowskiego Biura Festiwalowego przedstawili eksperymentalny projekt Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, który już za parę lat ma powstać w Krakowie.

Egbert Fransen, dyrektor Festiwalu We Make The City opowiedział, jak budować miasto przyszłości poprzez czerpanie z przeszłości i tworzenie nowej wartości na podstawie już istniejącej infrastruktury, podając za przykład amsterdamski Pakhuis de Zwijger.

Arne Libjers, partner w studio Mecanoo opowiadał o relacjach, jakie przestrzeń tworzy z jej użytkownikami i podnoszeniu jakości życia poprzez projektowanie z myślą o kreowaniu środowiska.

 

Element Urban Talks 2019. - Fot. Jakub Kusiej
Element Urban Talks 2019. - Fot. Jakub Kusiej
Element Urban Talks 2019. - Fot. Jakub Kusiej
Element Urban Talks 2019. - Fot. Kamil Kożuch
Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym…

Skomentuj:

Czas brania odpowiedzialności za przyszłość. Za nami trzecia edycja Element Urban Talks [PODSUMOWANIE KONFERENCJI]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej