Cyfrowe zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu są już dostępne
Zakończył się II etap projektu „Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu”. Udało się udostępnić w sieci ok. 3,5 tys. obiektów gromadzonych w Muzeum od roku 1965 roku.
Digitalizacja rozpoczęła się w 2019 roku. Praca przebiegała w dwóch etapach. Wyboru obiektów dokonano z myślą o umożliwieniu odbiorcom poznania różnorodnej kolekcji muzeum.
Cyfrowa kolekcja Muzeum Architektury: architektura XX wieku
W pierwszym etapie zdigitalizowano, opracowano i udostępniono ponad 5 tys. obiektów architektury XX wieku. Są to projekty architektoniczne, modele, fotografie i archiwalia związane z twórczością wybitnych polskich architektów: Bohdana Lacherta, Józefa Szanajcy, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego, Heleny i Szymona Syrkusów, Marii i Witolda Molickich, Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, Stefana Müllera i wielu innych. Ogromna większość prac nie była wcześniej publicznie prezentowana.
Zobacz także: Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego w Muzeum Architektury we Wrocławiu>>
Cyfrowa kolekcja Muzeum Architektury: od starożytności do czasów współczesnych
W drugim etapie zdigitalizowano zabytki sztuki średniowiecznej, witraże, renesansowe i barokowe grafiki, XIX-wieczne obrazy i artefakty, fotografie oraz projekty architektoniczne takich twórców, jak Jan Witkiewicz-Koszczyc, Heinrich Lauterbach czy Maria i Stefan Müllerowie. Do sieci trafiły także obiekty z kolekcji rzemiosła artystycznego, fotografie oraz obrazy z kolekcji sztuki.
Prezentowane w sieci obiekty to przekrojowy obraz imponującej kolekcji jedynego w Polsce muzeum architektury, liczącej kilkaset tysięcy eksponatów powstałych od starożytności do czasów współczesnych. Są to zarówno materialne pozostałości niezachowanych dzieł architektonicznych, ikonografia architektury, jak i dokumentacja myśli architektonicznej, a także dzieła sztuki współczesnej. Szczególne miejsce w kolekcji zajmują obiekty związane z architekturą, kulturą i historią Wrocławia.
Kolekcja cyfrowa muzeum dostępna jest na stronie: ma.wroc.pl
- Więcej o:
Znamy wyniki 32. konkursu architektonicznego Piękny Wrocław. Oto najlepsze realizacje
Wrocław: Mieszkańcy Trzonolinowca muszą się wyprowadzić. Nadzór budowlany wydał decyzję o zakazie użytkowania budynku
Hala Stulecia we Wrocławiu zagrała w filmie "Igrzyska Śmierci. Ballada ptaków i węży" arenę Głodowych Igrzysk
Wrocław: W Apartamentach przy Parku Szczytnickim stanie rzeźba Oskara Zięty
Zabytkowa Elektrownia Karola Scheiblera w konkursie LEGO IDEAS
Konkurs „Roca One Day Design Challenge” 2024 – kreatywne projekty młodych designerów nagrodzone!
Bestseller "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" powraca w wersji cyfrowej!
ARCHITECTS@SAUNA. Architektoniczna sauna to pomysł Gosi i Tomka Rygalików. Chcesz dołączyć?