Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Concordia Design na Wyspie Słodowej we Wrocławiu na ostatniej prostej. Mamy nowe wizualizacje wnętrz

Redakcja Pressland/mp
Concordia Design na Wyspie Słodowej we Wrocławiu - Fot. M. Lulko

Realizacja projektu Concordii Design na Wyspie Słodowej weszła w nowy etap. Trwają prace elewacyjne i szklenie budynku, a wewnątrz powstają koncepcje przestrzeni przyjaznej spędzaniu wolnego czasu i do pracy. Ideą jest community czyli budowanie społeczności Concordii Design w symbiozie z Wyspą Słodową. Oddanie do użytku budynku planowane jest na koniec listopada b.r., a uroczyste otwarcie w pierwszym kwartale 2020.

Etap prac budowlanych

Prace budowlane wchodzą w bardzo zaawansowaną fazę. Zakończono już wszystkie roboty żelbetowe i montaż stalowej pergoli na dachu inwestycji. Budynek został w 80% oszklony. Rozpoczął się montaż warstw dachowych na tarasie oraz prace elewacyjne w nowej części. Na pokrycie fasady wybrany został tynk naturalny, szlachetny, renowacyjny. Intensyfikują się też prace wewnątrz budynku. W zabytkowej części trwa odrestaurowywanie, przemurowywanie zabytkowej cegły. Na pierwszych trzech kondygnacjach uzbrajane są ściany działowe w instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne. W najbliższych tygodniach rozpocznie się montaż urządzeń w pomieszczeniach technicznych oraz wind. Za realizację prac budowlanych odpowiada konsorcjum Demiurg i Wegner.

Concordia Design na Wypie Słodowej we Wrocławiu - Fot. M. Lulko

HUB Concordia Design

Ważną częścią społeczności, która stworzy atmosferę Concordii Design będą użytkownicy co-workingu i samodzielnych biur. Do ich dyspozycji będzie przestronna przestrzeń do wspólnej pracy, trzy sale na spotkania, miejsca sprzyjające integracji i relaksowi oraz zielony taras. Strefa ta została nazwana HUB Concordia Design. To miejsce do pracy, ale z założeniem, że praca jest tylko punktem wyjścia do współtworzenia, rozwoju i realizacji własnych pomysłów. Zasilą ją młode firmy związane z branżami kreatywnymi głównie IT, I-City, start-upy. Znajdzie tam miejsce około 400 osób. Przestrzeń HUB-u została zaprojektowana w oparciu o Activity Based Workplace czyli myśleniu o zmieniającej się specyfice pracy i potrzebach pracownika. W konsekwencji tych zmian przestrzenie do pracy coraz bardziej przypominają wnętrza domowe, podzielone są na różne strefy. Wzrost znaczenia grup projektowych, współtworzenie, komunikacja międzynarodowa, coraz częściej praktykowany home office i współpraca z zewnętrznymi ekspertami, sprawiają, że tradycyjnie rozumiane biura „starzeją się”. Faktem staje się natomiast większa otwartość na rozwijanie kompetencji i naturalnych predyspozycji pracowników, uważność na ich potrzeby, zrównoważony rozwój, dbanie o kondycję i zainteresowania.

HUB Concordia Design - Wiz. Q2Studio

Przystępując do projektu przestrzeni co-workingowej, architekci z MVRDV i Q2Studio przewidzieli powstanie miejsc pełniących różnorodne funkcje, w zależności od aktualnej aktywności. Jednak głównym zadaniem co-workingu będzie tworzenie tzw. community czyli warunków sprzyjających integracji, budowania społeczności. Służyć temu będą wszystkie przestrzenie wspólne,
duża kuchnia i otwarte wnętrze przeznaczona do spożywania posiłków z długim stołem ulokowanym w samym jego sercu. Ważnym punktem projektu będzie również strefa relaksu z zieloną ścianą, podestem do niezobowiązujących wystąpień i wysuwanym ekranem, a także przestrzeń do rozrywki, która będzie nawiązywała do klimatu Wyspy i miasta.

Projektując wnętrza przestrzeni co-workingowej architekci skupili się też na charakterystyce miejsca, w którym znajduje się kamienica. Widać liczne nawiązania do Wyspy Słodowej, jej bogatej historii i jej nieformalnego charakteru. Udało im się wyodrębnić kilka elementarnych kierunków w projektowaniu przestrzeni HUB-u takich jak uwzględnienie klimatu otaczającego parku poprzez włączenie dużej ilości zieleni jako integralnej części wnętrz, motywu aktywności, beztroski i zabawy dzięki wprowadzeniu huśtawek, karuzeli i gier ulicznych np. w klasy. W projekcie znaleźć można także elementy zaczerpnięte ze street artu - wprowadzenie wszelkiego rodzaju grafik i obrazów ściennych.

HUB Concordia Design będzie miejscem integrującym i aktywizującym lokalną społeczność oraz środowiska kreatywne Wrocławia. Będzie prowadzić autorski program wspierania rozwoju firm. Planowane są działania konsultingowe i edukacyjne z zakresu nowych technologii, nowoczesnego marketingu w postaci wykładów, warsztatów i konferencji tematycznych. Program HUB-u opiera się
na współpracy z partnerami merytorycznymi.

Czas wolny na Wyspie

Równolegle z pracami architektonicznymi intensywnie pracujemy nad przyszłorocznym programem wydarzeń w Concordii Design. Naszym celem jest utrzymanie dotychczasowego, otwartego dla mieszkańców, charakteru Wyspy Słodowej, dlatego naturalna będzie współpraca z działającymi w mieście festiwalami, stowarzyszeniami i wydarzeniami kulturalnymi. Prowadzimy obecnie rozmowy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty czy Przeglądem Sztuki Survival i z innymi organizatorami. W zakresie programu będziemy też współpracować z Departamentem Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia i Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego

mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, inwestorka Concordii Hub we Wrocławiu.

Trwają też prace nad koncepcją wnętrz strefy kulinarnej znajdującego się na parterze budynku Concordii Design. Będzie to ogólnodostępna  przestrzeń o powierzchni blisko 600m2 dająca nowe spojrzenie na możliwości spędzania czasu wolnego. Kilka różnych lokali będzie proponować różnorodną, prostą, niezobowiązującą kuchnię. W porze wiosenno-letniej strefa kulinarna będzie też działać w ogrodzie z widokiem na brzeg Odry. Otwarte wnętrza Concordii zapewnią mieszkańcom nie tylko przyjemności kulinarne, ale także dadzą ustronne miejsce do odpoczynku czy relaksu w centrum miasta z hamakami, miejscem do gier. Z kolei w galerii znajdującej się w sercu kamienicy, odbywać się będą wernisaże, spotkania autorskie, wykłady, zajęcia dla najmłodszych, pokazy i happeningi. Szczególnym miejscem będzie zlokalizowany na dachu częściowo oszklony taras z widokiem na panoramę miasta, gdzie będzie można spędzić czas na świeżym powietrzu uczestnicząc w pokazach filmowych czy innych projektach kulturalnych.

Projekt architektoniczny

Projekt przygotowany przez MVRDV we współpracy z Q2Studio obejmuje renowację istniejącej kamienicy, zachowując fasadę obiektu wraz z charakterystycznymi zdobieniami i gzymsami, która płynnie przechodzi w nową, współczesną i minimalistyczną część budynku. Zachowane i odrestaurowane zostaną także drzwi frontowe istniejącej kamienicy. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada otwiera się na otoczenie poprzez przeszkloną, wysoką na 3 kondygnacje przestrzeń. W tej części na parterze zlokalizowana będzie strefa kulinarna. Od strony wschodniej, w części istniejącej kamienicy, znajdować się będzie natomiast przestrzeń bardziej kameralna służąca swobodnym spotkaniom, wernisażom, wystawom. Umowne przenikanie się tego, co wewnątrz i na zewnątrz sprawia, że „życie budynku” zostanie zintegrowana z „życiem parku”. Na trzech kondygnacjach obiektu będą znajdować się co-workingowe powierzchnie biurowe. Dach kamienicy zostanie otwarty. Całe najwyższe piętro stanowił będzie zewnętrzny taras na świeżym powietrzu tworząc zielony ogród z widokiem na Wyspę. 

Inwestycję Concordia Design prowadzi spółka Pro Design właściciel Concordii Design – centrum designu w Poznaniu. Koncepcję architektoniczną budynku Concordii obejmującą rewitalizację zabytkowej kamienicy na Wyspie Słodowej 7 i jej rozbudowę o nową część przygotowało holenderskie biuro MVRDV. Projekt jest realizowany we współpracy z wrocławskim Q2Studio i z udziałem generalnego wykonawcy firmy Demiurg.

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec listopada 2019.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Crystal House w Amsterdamie od MVRDV. Nowe otwarcie budynku ze szklanych cegieł
Hotel The Bridge na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Bryłę zaprojektowali Forum Architekci. Wnętrza to dzieło Medusa…
Biurowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu od WXCA

Skomentuj:

Concordia Design na Wyspie Słodowej we Wrocławiu na ostatniej prostej. Mamy nowe wizualizacje wnętrz

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej