Co warto wiedzieć o budynkach z drewna?
Drewno było niegdyś najpopularniejszym materiałem budowlanym głównie dzięki jego ogólnej dostępności i łatwości w obróbce, dzięki czemu drewniane domy stawiało się szybko, łatwo i skutecznie. Mimo że razem z rozwojem budownictwa materiał ten został wyparty przez cegłę i kamień, tak teraz wydaje się powoli na nowo odzyskiwać znaczenie w architekturze, stanowiąc idealną, ekologiczną alternatywę dla popularnych budulców.
Na kilka pytań związanych z tym tematem zgodził się odpowiedzieć dyrektor Eko Architektury, Przemysław Balcewicz. Firma ta jest jednym z największych producentów drewnianych budowli na rynku polskim i właśnie z tego powodu uznaliśmy, że Pan Przemysław będzie w stanie rzucić trochę światła na sprawę budowli. Prosząc o możliwie wyczerpującą odpowiedź zadaliśmy dyrektorowi kilka pytań.
Czy możliwe jest skonstruowanie domu z drewna, w którym można mieszkać także w okresie zimowym?
Nie stanowi to w zasadzie żadnego problemu. Takie domy oczywiście mają inną konstrukcję niż domki letniskowe, w przypadku budynku ocieplanego ściany nie są pojedyncze, ale co najmniej dwuwarstwowe, umożliwiając zastosowanie materiału izolującego temperaturę. Reszta wygląda bardzo podobnie - zaczynamy od zapoznania się z projektem, następny jest fundament i montaż gotowych elementów zgodnie z instrukcją. Zaznaczę też, że domy zrobione z drewna często dają lepsze warunki termiczne niż te zrobione z innych materiałów.
Jeśli chodzi o nasze produkty, są one zaprojektowane tak, aby bez problemu cały dom mogły postawić nawet dwie osoby. Wszystkie elementy wraz ze swoim przeznaczeniem są odpowiednio opisane, dzięki czemu sama budowa jest dziecinnie prosta i w przypadku standardowych powierzchni budynku - do dziewięćdziesięciu metrów kwadratowych - trwa maksymalnie tydzień, a efekt wprost powalający. Podczas samej konstrukcji należy pamiętać o kilku kwestiach - określenie kierunków świata, odpowiednie przygotowanie podłoża i dbałość o odpowiednie warunki. Nie bierzmy się za budowę jeśli wieje silny wiatr lub zbiera się na deszcz. Zabezpieczmy materiały i czekajmy na odpowiedni moment - przy czym trzeba pamiętać, że powinno się dokonać montażu możliwie jak najszybciej.
Jak długo dom zrobiony z drewna będzie nam służył? Czy drewno nie spróchnieje po kilku bardziej obfitych opadach deszczu?
Jeśli będziemy trzymać się odpowiednich standardów jest to w zasadzie niemożliwe. Po pierwsze budowlę wznosimy z suchego drewna, którego wilgotność powinna wynosić od czternastu do osiemnastu procent. Dlatego ważne jest rozpoczęcie budowy zaraz po otrzymaniu materiałów. Natomiast po zakończeniu budowy drewno należy bezzwłocznie zaimpregnować i pomalować. Sam projekt też jest istotny - drewniane elementy potrzebują dojścia powietrza, muszą się odpowiednio wietrzyć, a w dodatku te wystające na zewnątrz muszą być stworzone tak, aby woda dobrze po nich ściekała i nie osadzała się.
Ponadto powinniśmy dążyć do tego, aby na drewnie nie powstawał kondensat, który ma na nie bardzo zły wpływ. Ostatnia kwestia to kwestia materiału - do budowy powinniśmy wykorzystywać wyłącznie drewno sosnowe i jodłowe z regionu północnego, ponieważ to właśnie ono posiada odpowiednie właściwości, które tworzą solidną i długotrwałą konstrukcję. Jeśli dopilnujemy wszystkich tych kwestii, możemy mieć pewni, że budynek będzie nam dobrze służył przez całe życie.
Jak zachęciłby Pan ludzi do budowy drewnianych domów?
Jest kilka rzeczy, które powinny przekonać każdego. Domy zrobione z drewna mają działanie prozdrowotne - żywica pozostała w drewnie iglastym zawiera olejki eteryczne, które mają pozytywny wpływ na drogi oddechowe i płuca. Drewno nie wywołuje żadnych alergii, a naukowo udowodniono, że otoczenie naturalnego drewna tworzy kojące otoczenie, które ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Dodatkowo drewniane domy utrzymują naturalny bilans wilgoci w pomieszczeniach. Po drugie drewniane budowle są ekologiczne, korzystając z odnawialnego surowca, który potrzebuje mniejszych ilości energii przy obróbce - a i same ocieplane, drewniane domy zużywają o wiele mniej energii niż standardowe budowle. Moim zdaniem powinno to w zupełności wystarczyć, aby przekonać sceptyków.
Zapraszamy do zapoznania się z projektami domów całorocznych → Eko Architektura
Skomentuj:
Co warto wiedzieć o budynkach z drewna?