Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Co to jest BIM? Na czym polega projektowanie w tej technologii?

WG
Co to jest BIM? Na czym polega projektowanie w tej technologii? - Fot. Engg317 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Co to jest BIM? W największym uproszczeniu to nowoczesne narzędzie do tworzenia inwestycji. Badania wykazały, że w przypadku 30% realizacji, ich końcowa cena była wyższa, niż planowana, a 37% materiałów budowlanych zostało zmarnowanych. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, powstała technologia BIM.

Dokumentacja projektowa w standardzie BIM jest już wymagana przy inwestycjach m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dzięki niej można przeanalizować dużo więcej informacji, niż w projekcie powstałym w 2D i nie dopuścić do strat.

Co to jest BIM?

Termin BIM (ang. Building Information Modeling) pojawił się na początku XXI wieku, wcześniej funkcjonował pod nazwą BPM (ang. Building Product Models). BIM, czyli modelowanie informacji o budynku, oznacza stworzenie cyfrowego modelu inwestycji oraz zarządzanie nim na każdym etapie, począwszy od koncepcji, przez budowę, aż do późniejszej obsługi gotowego obiektu.

Już w fazie projektu istnieje możliwość testowania rozmaitych wariantów i schematów, tak, aby wybrać najlepszy. Z kolei podczas realizacji, BIM umożliwia ciągły i błyskawiczny dostęp do informacji np. o kosztach inwestycji i harmonogramach. Docelowo BIM może służyć także do zarządzania obiektem.

Technologia BIM

Modelowanie i symulacja rzeczywistości w świecie cyfrowym dają nieskończone możliwości analityczne. Tworząc projekt w technologii BIM, poszczególnym elementom modelu przypisuje się ich parametry, np. koszt, gęstość właściwą, wytrzymałość, oporność cieplną, paroprzepuszczalność itp. Zmiana jednego, automatycznie powoduje zmiany kolejnych, dzięki czemu podczas realizacji obiektu nie ma żadnych niespodzianek. Koordynacja zgodności i dostosowania całości dokumentacji następuje błyskawicznie. Baza danych o projekcie pozwala na tworzenie zestawień, tabel, kalkulacji i analiz danych technicznych. Ułatwia to dostosowanie obiektu do wymagań planu zagospodarowania przestrzennego i warunków zabudowy.

Projektowanie BIM

System BIM jest ułatwieniem dla wszystkich uczestników tworzenia obiektu. Wprowadzając do bazy np. położenie geograficzne inwestycji, można z łatwością analizować jej nasłonecznienie w różnych porach roku i dnia, wybierając optymalną jej orientację. Możliwość błyskawicznej symulacji różnych wersji projektu, znacznie skraca czas samego projektowania i późniejszej budowy. Przyśpiesza interpretację i wymianę danych, przede wszystkim zaś eliminuje błędy. Pracując bowiem na modelu 3D wszyscy uczestnicy inwestycji są stanie szczegółowo sprawdzić techniczne aspekty planowanej realizacji.

Zobacz także: Szymon Wojciechowski z APA Wojciechowski o pracy w technologii BIM>>

Program BIM

Dla realizacji systemu BIM stworzono kilka aplikacji. Najpopularniejszą jest Autodesk Revit. Oprogramowanie Revit skupia się głownie na fazie projektowej. Umożliwia jednoczesny dostęp do danych w zintegrowanym środowisku cyfrowym architektom, konstruktorom, projektantom instalacji wewnętrznych i inwestorom. Płynna wymiana informacji przynosi wymierne korzyści, pozwala na wykrycie potencjalnych kolizji i ich uniknięcie. Zwiększa szansę na realizację inwestycji zgodnie z harmonogramem.

Innym znanym oprogramowaniem BIM jest ArchiCAD, opracowany przez węgierską firmę Graphisoft. Umożliwia on przygotowanie jednocześnie zarówno dwuwymiarowych rysunków (rzutów kondygnacji, przekrojów), jak i widoków perspektywicznych przy korzystaniu z jednego modelu. Opracowywaniu rzutów kolejnych kondygnacji, automatycznie tworzy trójwymiarowy model, a wszelkie zmiany na modelu i przenoszą się na rzut.

Inne przykładowe aplikacje do projektowania BIM:

Według danych, aż 92% Project Managerów twierdziło, że zwykła dokumentacja techniczna jest niewystarczająca dla procesu wykonawczego. Dzięki użyciu systemu BIM inwestycja powstaje szybko i niemal bez strat.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Nowy biurowiec LPP w Krakowie otwarty. Mieszczą się tu biura projektowe marek House i Mohito
Pierwszy w Polsce betonowy budynek z drukarki 3D. Stoi w Otrębusach
Mobilny szpital z kontenerów transportowych dla pacjentów z koronawirusem. Pierwszy już powstaje w Mediolanie

Skomentuj:

Co to jest BIM? Na czym polega projektowanie w tej technologii?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej