Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję

Mat. prasowe

W maju Piotr Wit Voelkel, właściciel Grupy Kapitałowej VOX, przedstawił projekt Skarbca - inwestycji obejmującej rewitalizację i rozbudowę kamienicy przy Placu Wolności 15. Zgodnie z ideą architektów pracowni Tekktura, we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, istniejący gmach zostanie w całości odrestaurowany i rozbudowany o nową część połączoną wewnętrznym zielonym patio. Budynek jest zachowany w doskonałym stanie, dlatego większość prac dotyczyć będzie właśnie jego odrestaurowania i dostosowania do nowej, mieszkalnej funkcji. Z okazji premiery Skarbca, inwestor przedstawił koncepcję nowego zegara, który pojawi się na otwarcie obiektu, za dwa lata.

Stary zegar na Skarbcu
Stary zegar na Skarbcu
Fot. mat. prasowe

Dawny czasomierz był przeskalowany, przez co zakrywał niektóre okna budynku, miał także dominujący, czerwony kolor i reklamowy charakter. Największym elementem jego konstrukcji było świecące logo rezydującego tu do niedawna banku. Zegar, choć nadal jest widoczny na elewacji budynku, nie wskazuje już godziny. Mechanizm zasilający neon został zdemontowany i przekazany muzeum neonów, do którego trafi również sam wyświetlacz. Zasilanie neonu, wiekowe i energochłonne, zajmowało jedno z pomieszczeń poddasza. Sam zegar z konstrukcją nośną był zbyt duży i zasłaniał okna przyszłego apartamentu, dlatego też zostanie zastąpiony nowocześniejszym, energooszczędnym czasomierzem, dopasowanym do rozmiaru płycin

Tak będzie wyglądał zegar na Skarbcu
Tak będzie wyglądał zegar na Skarbcu
Wiz. mat. prasowe
Nowy zegar na Skarbcu
Nowy zegar na Skarbcu
Wiz. mat. prasowe

Nasza propozycja jest lżejsza i subtelniejsza. Wybraliśmy naturalną barwę światła oraz zredukowaliśmy jego intensywność. Zadbaliśmy jednak, aby zegar nadal był w pełni czytelny i funkcjonalny. W zasadzie zegary będą dwa, a zawisną na narożniku południowo-wschodnim, czyli w miejscu, do którego poznaniacy przywykli przez lata.

mówią architekci Tekktura.
Skarbiec przy Placu Wolności w Poznaniu
Skarbiec przy Placu Wolności w Poznaniu
Wiz. mat. prasowe

Nowy zegar ma wymiary 164 cm x 86 cm na elewacji południowej (od strony Placu Wolności) oraz aż 317 cm na 86 cm na elewacji wschodniej (od strony ul. Nowowiejskiego). Zawiśnie on na fasadzie gmachu pod koniec procesu budowy, tj. w 2026 roku. W przeciwieństwie do swojego poprzednika nowy czasomierz będzie miał energooszczędny charakter.

W Skarbcu, od początku (od 1913 roku) pełniącym funkcję siedziby instytucji finansowej, z inicjatywy inwestora Grupy Kapitałowej VOX, powstaną wyjątkowe apartamenty z widokiem na historyczne centrum miasta. W zabytkowej części zaprojektowanych zostało 36 lokali o zróżnicowanej wielkości i wysokości. Będą to zarówno małe apartamenty typu studio, o średniej powierzchni ok 29 m2, jak i duże lokale 75 m2 - 110 m2. W sercu budynku, na pierwszym piętrze, znajduje się unikatowy apartament o powierzchni blisko 240 metrów z widokiem na Plac Wolności, obejmujący zabytkową salę kominkową. Ten lokal jako jedyny, będzie zachowany w niezmienionym stanie. Jego fascynujące wnętrze tworzą historyczne zabudowy meblowe, balkon z ozdobną balustradą nad głównym wejściem, ornamenty sufitowe, witraże okienne oraz centralne miejsce - kamienny, bogato zdobiony kominek. Z kolei w nowej części inwestycji Skarbca powstanie 20 apartamentów dwupokojowych z loggiami o powierzchniach od 30 m2 do 39 m2. Szczytowa kondygnacja nowo budowanej części mieścić będzie dwa nowoczesne penthousy z tarasami.

Więcej o Skarbcu przeczytacie tu>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję