Circle Line - nowoczesna, geometryczna bryła podporządkowana naturze
Circle Line to najnowszy projekt Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci. Geometryczna gra brył upodabnia dom do form spotykanych w naturze.

Circle Line - pochwała geometrii
W projekcie Circle Line prostopadłościenna bryła wsparta jest na walcowej bryle o podstawie okręgu. Przemek Olczyk z pracowni Mobius Architekci dostawił do niej drugą formę, przypominającą złamaną gałąź. Te formy geometryczne utworzyły główną strukturę domu. Wnętrza otwarto na będące centralnym punktem domu owalne atrium, w którym rosną wysokie sosny.
Motywem przewodnim projektu Circle Line jest okrąg. Koło jest tu dosłownie fundamentem, na którym opierają się dwie bryły piętra. Podobnie jak w innych projektach pracowni – nagradzanego Circle Wood House i będącego w budowie Tree House - okrąg jest tu elementem organicznym i funkcjonalnym.
Przechodząc wokół bryły, budynek wydaje się być płynnym kształtem, niekończącą się parabolą.


Wyoblony kształt i brak narożników sprawiają, że dom zanika w kontekście lasu


Circle Line - dialog z przyrodą
Piętro tworzą dwie oddzielne bryły. Przypominając gałęzie rozchodzą się w przeciwne strony, wymijając istniejące drzewa. Skomplikowana stalowa konstrukcja i schowane podpory były najtrudniejszym wyzwaniem projektowo - konstrukcyjnym.
Owalną strukturę parteru pokryje jasny tynk bezspoinowy, potęgując wrażenie jednolitości płaszczyzny ścian. Bryły na piętrze obłożone będą wykonane z lameli aluminiowych, odbijających światło. Dialog z przyrodą wzmocni zielony dach Circle Line.

- Więcej o:
Maison Louis Carré. Alvar Aalto zaprojektował dom dla sztuki? [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom wpisany w leśną wydmę na skraju Puszczy Kampinoskiej
Dom Uniesiony Ponad Drogą w Gdańsku. Nowy projekt Z3Z ARCHITEKCI
Dom rozcięty
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?