Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Campus Bemke w Kleczy Dolnej - przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna dla dzieci

mat. prasowe
Campus Bemke w Kleczy Dolnej - przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna dla dzieci - Medusa Group

Campus Bemke jest budowany obok klasztoru Pallotynów w Kleczy Dolnej i ma służyć jako miejsce edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży, a także dla mieszkańców lokalnej społeczności. Pracownia Medusa Group jest odpowiedzialna za projekt pierwszego z nowych budynków - szkoły podstawowej, która właśnie otrzymała zezwolenie na rozpoczęcie budowy.

To dla naszej pracowni nowa przygoda, po raz pierwszy mamy możliwość tworzyć ważną przestrzeń edukacyjną w historycznym otoczeniu, która ma służyć młodym ludziom przez kolejne dziesięciolecia.

mówi Przemo Łukasik, współtwórca pracowni architektonicznej Medusa Group.

Kampus będzie usytuowany w bliskim sąsiedztwie ponad stuletnich budynków klasztornych należących do zakonu Pallotynów. Dzięki projektowi architektonicznemu nowoczesne budynki zostaną harmonijnie wkomponowane nie tylko w urokliwy pejzaż Beskidu Małego, ale również w bogatą historię tego miejsca.

Projekt Campusu Bemke stanowi długoterminową inicjatywę, która zakłada stworzenie wielu edukacyjnych i sportowych obiektów, takich jak: sala wykładowa, boiska, miejsca na pikniki, kawiarnie i restauracje, a także obiekty kulturalne, takie jak scena teatralna i koncertowa. Najważniejszą częścią kompleksu pozostanie Collegium Marianum - od 2013 roku działają tam szkoła podstawowa i dom rekolekcyjny. Jednak sam budynek wymaga gruntownego remontu, który również jest zaplanowany. Architekci podkreślają, że cały projekt stanowi wyzwanie, ponieważ wiąże się z rozbudowanym programem funkcjonalnym, przy jednoczesnym zachowaniu ochrony konserwatora zabytków. Dodatkowo architekci muszą uwzględnić otoczenie miejsca i zrealizować ambitne plany w określonym budżecie.

W pierwszej kolejności powstanie nowy budynek szkoły podstawowej dla klas IV-VIII. 

 

Ten rozdział dopełnić ma opowieść o budowaniu wartości w zakresie kształcenia dzieci, ale i tworzeniu miejsca, które koncentrować będzie lokalną społeczność Wadowic i sąsiednich miasteczek.

zaznacza Przemo Łukasik.

Campus będzie otwartą, nieogrodzoną przestrzenią, z której funkcji i walorów krajobrazowych będzie mógł skorzystać każdy. Szkołę według koncepcji pracowni Medusa stworzy kilka budynków, połączonych w jeden organizm, niczym małe gospodarstwo.

Sięgamy tu do tradycji prostych, wiejskich chat, poukładanych w przestrzenną kompozycję, a także archetypu domu, który definiują bliskość i poczucie wspólnoty. Do tradycji odwołuje się też materiał budulcowy – kształtka ceramiczna. Wydzieliliśmy strefy nauki, pracy w laboratoriach, odpoczynku i komunikacji, po czym zespoliliśmy je przestrzennie płaszczyzną kameralnego dziedzińca ze schodami. Szkolne podwórko niczym koc łączy pozornie rozrzucona budynki budynki.

tłumaczy Przemo Łukasik, dziękując za zaufanie inwestorowi i Fundacji Bemke.

Ta nowoczesna forma ma pobudzać wyobraźnię uczniów i nauczycieli, mobilizować ich do kreatywnych działań. Otwarta przestrzeń między budynkami, pozbawiona murów i otulona wzdłuż granic działki naturalną roślinnością, będzie zapraszała do spotkania. 

To proste założenie, odbiegające jednak od standardowego pojęcia o budynku szkoły w Polsce. Cieszę się z zaufanie, jakim obdarza nas Fundacja Bemke.

podkreśla Przemo Łukasik.

Budynek przywita pierwszych uczniów podczas rozpoczęcia roku szkolnego, we wrześniu 2024 r.

                                                                            ***

Medusa Group w swoim portfolio ma już jedną nietypową szkołę. Charakterystycznym elementem prywatnego liceum Akademeia High School w Warszawie jest olbrzymia trybuna, będąca uniwersalnym miejscem spotkań, które inspirować ma uczniów i nauczycieli do ciekawych zajęć. To szkoła bez typowych ławek, gdzie pracuje się w systemie stołów owalnych, nauczyciele nie mają pokoju nauczycielskiego, pozostając stale częścią pewnego zwartego, edukacyjnego ekosystemu.

Architekci Medusa Group zaprojektowali też Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Ogród różańcowy przy kościele św. Jacka w Bytomiu, które powstało przede wszystkim dla lokalnej społeczności. Mieszkańcy bytomskiej dzielnicy Rozbark i okolicy zyskali miejsce do spotkań, wypoczynku, ale także organizowania imprez i koncertów. 

Campus Bemke w Kleczy Dolnej - przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna dla dzieci - Medusa Group
Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta

Skomentuj:

Campus Bemke w Kleczy Dolnej - przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna dla dzieci

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej