Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Building of the Year 2021: Concordia Design Wrocław najlepszym obiektem biurowym na świecie!

Mat prasowe / red. WG

Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji konkursu Building of the Year, organizowanego przez platformę ArchDaily. Najlepszym budynkiem na świecie w kategorii "biuro" została Concordia Design Wrocław, zaprojektowana przez pracownię MVRDV.

Concordia Design Wrocław
Concordia Design Wrocław z lotu ptaka
Fot. Juliusz Sokołowski

Concordia Design na Wyspie Słodowej we Wrocławiu, otrzymał tytuł najlepszego obiektu biurowego w konkursie Building of the Year 2021, organizowanego przez ArchDaily - największą na świecie platformę internetową poświęconą architekturze. Tym samym, otwarty w połowie lipca 2020 roku budynek, stał się jedną z 15 najciekawszych ubiegłorocznych realizacji na świecie. Przypomnijmy, w ścisłym finale znalazły się dwa budynki z Polski - Concordia Design Wrocław i przystań kajakowa Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Tychach>>

Concordia Design Wrocław: projekt

Koncepcję architektoniczną przygotowało holenderskie biuro MVRDV, którego pierwsza realizacja w Polsce - biurowiec Bałtyk w Poznaniu - została wyróżniona wieloma nagrodami m.in. Bryłą Roku, Nagrodą Architektoniczną Polityki, Architizer A+ Award. MVRDV realizuje swoje projekty na całym świecie. Zobaczcie wybrane projekty MVRDV>>

Prace nad Concordią Design były prowadzone w kooperacji z wrocławskim biurem architektonicznym Q2Studio. Generalnym wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Demiurg i Wegner. Projekt obejmował renowację istniejącej kamienicy na Wyspie Słodowej i rozbudowę o nową część budynku, przystosowując go do przyszłych funkcji. Powstały obiekt zyskał „dwie twarze” od strony Ostrowa Tumskiego bardziej dostojną – odrestaurowana część budynku z historycznymi elementami na fasadzie, z kolei od strony Wyspy Słodowej – mniej formalną - to nowoczesna bryła z przeszkleniami i podcięciami u podstawy.

Concordia Design Wrocław. Stara kamienica i...

Czteropiętrowa kamienica na Ostrowie Tumskim z XIX wieku stanowi dokument historyczny – to jedyny zachowany po II wojnie światowej budynek na Wyspie, który jednak nie jest wpisany do rejestru zabytków. Ostateczna bryła całego budynku określona została przez zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestor nie zdecydował się na wykorzystanie maksymalnej możliwej kubatury przez zabudowanie kolejnej kondygnacji. Zarówno renowacja starego budynku, jak i projekt nowego odbywały się w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków i architektem miejskim. Pracom rozbiórkowym i wykopom pod fundamenty towarzyszyły roboty archeologiczne. Przez cały czas prac ziemnych prowadzony był nadzór saperski.

Z historycznego wyglądu kamienicy zachowana została fasada wraz z charakterystycznymi zdobieniami i gzymsami, która płynnie przechodzi w nową, minimalistyczną część budynku. W części okien pozostawione zostały szprosy, odrestaurowano drzwi od oficyny, a drzwi frontowe zrekonstruowano. Wnętrze istniejącej kamienicy na parterze to duża, otwarta przestrzeń – galeria służąca swobodnym spotkaniom, wernisażom, wystawom. Jej ściany pokrywa odrestaurowana cegła z kamienicy (w sumie 700 m2, czyli około 43 750 sztuk cegieł poddanych renowacji).

Największe wyzwania tej inwestycji spotkały nas w pierwszym etapie. Wszystkie rozbiórki musiały być realizowane ręcznie bez użycia ciężkiego sprzętu, co było bardzo praco- i czasochłonne. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków zdecydowaliśmy się na zachowanie elewacji zabytkowej kamienicy i przylegającej do niej oficyny, co sprowadzało się do pozostawienia trzech wolnostojących ścian bez żadnych wzmocnień w postaci stropów. Musiała więc powstać tymczasowa, stalowa konstrukcja zabezpieczająca ściany elewacyjne. Wszyscy, którzy widzieli wysokie na przeszło 20 m wolnostojące ściany kamienicy wsparte wewnętrznymi tymczasowymi konstrukcjami stalowymi, byli pod wielkim wrażeniem. Na jej przygotowanie zużyliśmy 70 ton stali. Kolejne wyzwanie czekało nas podczas przygotowywania fundamentów. Okazało się, że teren Wyspy nie miał odpowiedniej nośności pod tak duży budynek, co wymusiło dodatkowe wzmocnienie w postaci 250 szt. pali (450 ton cementu) pod nowe fundamenty

mówił o szczegółach realizacji obiektu Artur Schacht odpowiedzialny za nadzór inwestycji i współpracę z generalnym wykonawcą.

... nowoczesna bryła

W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada nowej części budynku otwiera się na otoczenie poprzez wysokie na 3 kondygnacje przeszkenie. W tej części na parterze zlokalizowana jest strefa kulinarna Słodowa z różnymi propozycjami od street foodu hawajsko-azjatyckiego, piekarnię ze śniadaniami w stylu hiszpańskim oraz bistrem z kuchnią polską. Projekt wnętrz strefy kulinarnej i korespondującym z nią barem - Słodowa na Dachu przygotowała pracownia architektoniczna mode:lina. Zobacz>>

Concordia Design Wrocław: Alicja Biała

Za szklaną częścią uwagę przyciąga wielobarwne malowidło wypełniające większość przestrzeni ściennych w strefie kulinarnej. Stworzyła go artystka wizualna Alicja Biała, absolwentka Via University College i The Copenhagen School of Design and Technology, obecnie studentka prestiżowej The Royal College of Art w Londynie. Biała, to autorka głośnego cyklu kolaży „Polska” do wierszy Marcina Świetlickiego czy instalacji artystycznej w obronie klimatu „Totemy” w przestrzeni publicznej Poznania. Jej murale można oglądać m.in. w Niemczech, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i w Warszawie.

Obraz zaprojektowany dla Concordii Design we Wrocławiu ma powierzchnię ok. 500 m i w dużej części znajduje się na sufitach, co wymagało malowania na leżąco – tak, jak wykonuje się freski. Motywem przewodnim tego współczesnego fresku jest szacunek do codzienności, powolności. Alicja Biała stworzyła krajobraz przedstawiający sceny z życia codziennego, ale z udziałem postaci wyobrażonych. Dzieło powstało m.in. na kanwie zdjęć archiwalnych, często z okolic Wyspy Słodowej. Jak mówi artystka, nie zobaczymy tu jednej konkretnej opowieści. To raczej zachęta do tworzenia własnych historii. Znajdziemy w tym krajobrazie bawiące się dziewczynki, mężczyzn wędrujących z kwiatami, a także oko Matki Ziemi. Uważny obserwator dostrzeże na suficie postać w aureoli – to alegoria świętej Klary związanej z Wyspą. Historycznie, teren Słodowej należał bowiem do zakonu klarysek. Dzięki projektowi autorstwa Alicji Białej, fresk ma szansę stać się znakiem rozpoznawalnym Concordia Design Wrocław. Po podświetleniu będzie widoczny z daleka.

Concordia Design Wrocław - mural Alicji Białej
Concordia Design Wrocław - mural Alicji Białej
Fot. Juliusz Sokołowski

Artystka zaangażowała się także w inne elementy aranżacyjne i tworzące charakter budynku. W recepcji, przy głównym wejściu, odwiedzający zwrócą zapewne uwagę na kilkumetrową ladę, która powstała z zabytkowych 100-letnich kafli oryginalnie znajdujących się w kamienicy. Zostały one oczyszczone, odmalowane i ponownie wypalone przez Alicję we współpracy z ceramikiem, projektantem i wykładowcą School of Form Arkadiuszem Szwedem. Alicja Biała współtworzyła także z pracownią Dodoplan System Identyfikacji Wizualnej budynku projektując i malując charakterystyczne geometryczne bryły na ścianach biur i korytarzy.

Przenikanie

Dzięki kilku zabiegom architektonicznym nowa i historyczna część inwestycji zostały subtelnie zaznaczone, wyodrębnione. Wskazuje na to dylatacja pomiędzy budynkami, zróżnicowana wielkość okien (stopniowo rosnąca w nowej części) czy elewacja, choć w tym samym kolorze, różni się nieco strukturą – gładka na części historycznej i porowata na nowej części obiektu. Zarówno przeszklony void nowej części, jak i balustrada tarasu wybarwione są na jasno zielony kolor mający dodatkowo podkreślać kontakt z zielenią Wyspy. Umowne przenikanie się tego, co wewnątrz i na zewnątrz sprawia, że „życie budynku” zostanie zintegrowana z „życiem parku”.

Concordia Design Wrocław
Concordia Design Wrocław
Fot. Juliusz Sokołowski

Wyspa Słodowa jest wyjątkowym i fascynującym miejscem we Wrocławiu. Ma złożoną historię, a jednocześnie jest punktem spotkań dla młodych, aktywnych osób i miejscem kulturotwórczym wybiegającym w przyszłość. Naszym celem w przypadku Concordii Design było uwzględnienie tych wyjątkowych cech lokalizacji, ale także wykorzystanie ich, połączenie w nieoczekiwany sposób. Osiągnęliśmy to dzięki budynkowi, który „mówi” do wszystkich – nie ma frontu i tylnej ściany, jest otwarty z każdej strony. Połączenie historycznej tkanki i pulsującej energii firm kreatywnych oraz nowych wydarzeń planowanych w tym miejscu w harmonii z przestrzenią publiczną Wyspy, umocni wizerunek Wyspy Słodowej jako miejsca we Wrocławiu, w którym koniecznie trzeba być

wyjaśnia Fokke Moerel, architektka MVRDV.

Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej to nowoczesne centrum kreatywności i biznesu. Miejsce integrujące i aktywizujące lokalną społeczność oraz środowiska kreatywne Wrocławia. A to wszystko w najlepszym budynku biurowym na świecie!

    Więcej o:

Skomentuj:

Building of the Year 2021: Concordia Design Wrocław najlepszym obiektem biurowym na świecie!