Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budynek Sidera w Forlì. Nowa siedziba główna CIA Conad autorstwa polsko - włoskiej pracowni

Mat. architektów

Zaprojektowany przez polsko-włoską pracownię tissellistudioarchitetti budynek Sidera w Forli (północne włochy) to nowa siedziba główna CIA Conad - największej we Włoszech sieci handlowej skierowanej do masowego odbiorcy. Architekci zaprojektowali obiekt z myślą o zapewnieniu optymalnych warunków pracy, opierając się zasadach neuroarchitektury.

Sidera w Forli. Proj. tissellistudioarchitetti
Sidera w Forli. Proj. tissellistudioarchitetti
Fot. Marcin Dworzyński / dzięki uprzejmości tissellistudioarchitetti

Sidera (nowa siedziba główna CIA Conad) położony jest na obrzeżach Forlì (północne Włochy), w obszarze produkcyjnym na skraju starożytnej rzymskiej centurii. Teren inwestycji znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie  autostrady, a jednocześnie zaledwie kilka kilometrów od centrum historycznego - to niezwykle strategiczny punkt, pozbawiony jednak architektonicznego języka. Krajobraz zdominowany jest przez monotonny ciąg prefabrykowanych hal produkcyjnych.

Projekt stanął przed wyzwaniem stworzenia wyróżniającej się architektury w monotonnym krajobrazie hal produkcyjnych. Zastany kontekst nie oferował inspiracji ani ograniczeń poza programem funkcjonalnym przedstawionym przez inwestora, który można podsumować w trzech punktach: 

  1. Maksymalna elastyczność w konfiguracji biur, z naciskiem na małe przestrzenie robocze dla 1 lub 2 osób, unikając formuły open space;
  2. Umieszczenie każdego z sześciu działów firmy na osobnym piętrze;
  3. Audytorium na 200 osób oraz stołówka z możliwością przekształcenia w przestrzeń biurową.
Sidera w Forli. Proj. tissellistudioarchitetti
Sidera w Forli. Proj. tissellistudioarchitetti
Fot. Pietro Savorelli / dzięki uprzejmości tissellistudioarchitetti

Od samego początku proces projektowy nie koncentrował się na poszukiwaniach formalnych, ale na funkcjonalności i logistyce, odzwierciedlając racjonalność i pragmatyzm firmy. Ostateczna forma, jest rezultatem procesu twórczego, w którym charakteryzujące inwestora racjonalność i pragmatyzm, stały się integralną częścią projektu, Rezultatem jest 100-metrowy biurowiec o wysokości 33 metrów, wzniesiony na 3-metrowym podwyższonym ogrodzie. Fasadę wykonano z aluminium, czarnego pigmentowanego betonu i szkła.

Naturalne aluminium fasady dynamicznie odbija naturalne światło, przyjmując różne odcienie i kolory w zależności od pory dnia i od warunków atmosferycznych. Rytmiczne lamele przeciwsłoneczne tworzą iluzję monolityczności lub transparentności, zależnie od kąta patrzenia.

Sidera w Forli. Proj. tissellistudioarchitetti
Sidera w Forli. Proj. tissellistudioarchitetti
Fot. Marcin Dworzyński / dzięki uprzejmości tissellistudioarchitetti

Jako że współczesne narzędzia nawigacyjne, takie jak Google Earth, przyzwyczaiły nas do patrzenia i postrzegania przestrzeni z góry, dach, od początku został interpretowany jako piąta elewacja. Ta świadomość przekłada się na potrzebę nadania klucza architektonicznego również z tej perspektywy. 

Złożony z sześciu nachylonych połaci dach nawiązuje do wernakularnej architektury, kontrastując z przemysłowym otoczeniem i dialogując z linią horyzontu pobliskich Apeninów.

Sidera w Forli. Proj. tissellistudioarchitetti
Sidera w Forli. Proj. tissellistudioarchitetti
Fot. Marcin Dworzyński / dzięki uprzejmości tissellistudioarchitetti

Projekt wnętrz został potraktowany jako integralny komponent całości. Od samego początku jasne było bowiem zamierzenie, aby nie skupiać się jedynie na zewnętrznej powłoce, ale sprawić, by stała się ona częścią bardziej złożonego organizmu. 

Zgodnie z przekonaniem, że inteligencja i kreatywność pracowników, wspomagana jest ciekawością i ciągłą sekwencją bodźców, a nie banalnością aseptycznej i bezkształtnej architektury.

Kierując się zasadami neuroarchitektury skupiono się na optymalnym doświetleniu naturalnym, kontroli jakości powietrza i izolacji akustycznej. Sztuczne oświetlenie zsynchronizowano z rytmem dobowym, a zaawansowany system wentylacji i całkowity brak otwieranych okien sprawiają, zapewnia czyste powietrze mimo lokalizacji w jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów Europy.

Wszystkie te czynniki gwarantują warunki pracy o maksymalnym komforcie psychofizycznym, co nieuchronnie przekłada się na wyższą jakość pracy pracowników. 

Poza naturalną pigmentacją materiałów, nie dodano żadnych kolorów, aby podkreślić rangę i elegancję siedziby głównej. Drewno, aluminium oraz beton dumnie podkreślają swoją naturę. Powściągliwość budynku w tym sensie odzwierciedla powagę i pragmatyzm firmy.

Sidera jest żywym i kreatywnym organizmem, który odrzuca sztywną logikę kątów prostych, unika wszelkich statycznych ograniczeń zmuszających do monumentalnych i banalnych symetrii. 

Centralna klatka schodowa, jedyne miejsce ukazujące pełną wysokość budynku, wyróżnia się organicznymi kształtami balustrady. Kręte i obłe linie balustrady, jak żywy organizm, wznoszą się w kierunku światła słonecznego przenikającego przez duży świetlik. Przestronne podesty z wygodnymi siedziskami zachęcają do spontanicznych interakcji między pracownikami, promując współpracę i budowanie relacji,  zapewniającymi ogólne dobre samopoczucie, leżące u podstaw produktywności.

Projekt unika formalizmu i indywidualizmu, u jego podstaw leży chęć interpretacji potrzeb jego użytkowników, nie tracąc z oczu relacji międzyludzkich w rzeczywistości, która coraz bardziej oddala nas od innych i od otaczającego nas środowiska.

Sidera, otoczona 300 drzewami i 22 000 roślinami, jest symbolem innowacji i zrównoważonego rozwoju. Zasilana w całości energią słoneczną, ucieleśnia postępową etykę inwestora. Projekt unika formalizmu i indywidualizmu, koncentrując się na potrzebach użytkowników i promowaniu relacji międzyludzkich w coraz bardziej odizolowanym świecie.

W kontekście pozbawionym architektonicznej tożsamości, Sidera stanowi formę rekompensaty dla strefy przemysłowej i jej użytkowników, łącząc funkcjonalność z troską o środowisko i dobrostan pracowników.

---

Sidera

lokalizacja: Forlì, północne Włochy
klient: CIA Conad
przeznaczenie: biurowiec
rok: 2023
powierzchnia całkowita: 10 000 m²
wysokość: 33 m
długość: 100 m

projekt: tissellistudioarchitetti 

---

Studio architektoniczne tissellistudioarchitetti zostało założone w 1998 roku przez architekta Filippo Tisselli. W 2001 roku dołączyła do niego architekt Cinzia Mondello, a od 2011 roku ze studiem współpracuje architekt Marcin Dworzyński.

Na przestrzeni lat portfolio studia znacznie się rozszerzyło, obejmując projekty architektury mieszkaniowej, korporacyjnej, wnętrz oraz wzornictwa.

Pracownia łączy w sobie dojrzałe doświadczenie z ciągłym poszukiwaniem nowych rozwiązań formalnych, technologicznych i materiałowych, przykładając szczególną wagę do detali wykonawczych.

Tissellistudioarchitetti to niewielkie, ale wszechstronne studio, które dąży do wprowadzenia międzynarodowych trendów architektonicznych na grunt lokalny, jednocześnie zachowując swój unikalny charakter.

    Więcej o:

Skomentuj:

Budynek Sidera w Forlì. Nowa siedziba główna CIA Conad autorstwa polsko - włoskiej pracowni