Izolacje
Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?
To, jaki styropian zostanie wybrany na elewację budynku determinuje w przyszłości jego izolacyjność cieplną. Trzeba podkreślić, że to właśnie ten parametr zalicza się do najważniejszych. Dlatego warto zwracać uwagę na informacje, jakie producenci styropianu zamieszczają na opakowaniach. Dane techniczne i informacje o przeznaczeniu styropianu pozwalają dobrze ocieplić budynek i dają gwarancję bezbłędnie przeprowadzonej termomodernizacji.
Jak zminimalizować problem przegrzewania budynków?
Ostatnimi czasy niezwykle popularne są domy energooszczędne, czyli domy korzystające z energii słonecznej. Niestety, posiadają one dość często wiele przeszkleń zarówno na południowej jak i zachodniej elewacji, których obecność doprowadza do przegrzewania budynków w upalne dni. Oddawanie ciepła utrudniają szczelne otwory okienne jak i drzwiowe oraz dobrze zaizolowane przegrody wewnętrzne. Aby nie doprowadzać do przegrzewania budynków warto odpowiednie rozwiązania zastosować już na etapie budowania domu.
Jak usunąć zawilgocenia i grzyb?
Wilgoć do domu dociera z zewnątrz. Najczęstszym powodem jej docierania są przecieki z nieszczelnego dachu bądź też podciągania z gruntu, w przypadku złej izolacji fundamentów lub podłogi. Wilgoć może pojawić się również ze środka - wbrew pozorom każdy z nas wytwarza jej bardzo dużo. Aby uniknąć zawilgocenia w domu i utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie należy zadbać o sprawną wentylację. Każda wilgoć, nie ważne z jakiego źródła pochodząca prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu.
Metody stosowane w wykonywaniu izolacji akustycznych
Izolacja akustyczna najczęściej idzie w parze z izolacją termiczną. I chociaż częściej mówi się właśnie o drugim z rodzajów izolacji to warto też wiedzieć, jakich materiałów używa się do wykonywania izolacji akustycznych. Warto wiedzieć, że najlepszą izolację akustyczną zapewniają przegrody o dużej masie. Ograniczają one w znacznym stopniu drgania. Jednak ich ciężkość i masywność nie wystarczą do zapewnienia stuprocentowego komfortu akustycznego.
Skuteczny sposób na wilgoć. Czym jest elektroosmoza?
Elektroosmoza jest metodą osuszania ścian budynku bez ingerencji w jego konstrukcję bądź użycia środków chemicznych. Jak wiadomo, zawilgocone ściany są przyczyną wielu problemów z budynkiem. Wpływają również niekorzystnie na stan zdrowia mieszkańców. W związku z tym, warto dowiedzieć się na czym polega ta metoda i czy należy ją zastosować we własnym domu.
Metody osuszania ścian
Jeśli wilgoć dostanie się do muru to potrafi utrzymać się w nim długo. Naturalne osuszanie nie daje wówczas zbyt dobrych efektów. Trzeba skorzystać z wydajnych urządzeń wychwytujących wilgoć z powietrza. Są to urządzenia, jakie mogą okazać się niezbędne po powodzi, zalaniu albo uszkodzeniu izolacji wodochronnych.
Wyspecjalizowane prace ociepleniowe
Wyspecjalizowane prace ociepleniowe powinny być przeprowadzane już na etapie projektu budynku. Najczęściej uwzględnia on dwu - lub trzywarstwowe ściany zewnętrzne o izolacji ciągłej oraz wyeliminowanie mostków termicznych. W przypadku docieplania budynków już istniejących, zwłaszcza tych starszej daty należy liczyć się z trudnościami podczas wykonywania ocieplenia oraz z większymi kosztami.
Hydroizolacja domu. Budując dom musisz to wiedzieć
Bardzo ważnym elementem technicznym w każdym domu jest hydroizolacja. Jej prawidłowe wykonanie ochrania dom skutecznie przed wilgocią i wodą. Hydroizolacja wpływa także na prawidłową eksploatację domu, dając gwarancję jego trwałości.
Wełna czy styropian: na co się zdecydować?
Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych zaliczają się wełna mineralna oraz styropian. Mają one podobny współczynnik przenikania ciepła. Natomiast, różnią się innymi parametrami oraz ceną. Styropian jest tańszy od wełny. Dlatego należy zastanowić się, który materiał wybrać do ocieplenia domu.
Najlepsze metody na sprawdzenie szczelności budynku
Badanie szczelności budynku jest bardzo ważne, chociażby ze względu na to, że pomimo zastosowania najlepszych materiałów i użycia nowych technologii nie można mieć 100% pewności co do szczelności powietrznej budynku. Prawidłowe uszczelnienie zapewnia oszczędność energii w sezonie grzewczym oraz lepszą izolację i niższą temperaturę w upalne dni.
Aerożele: nowość na rynku ociepleń
W budownictwie wyraźnie utrzymuje się trend polegający na tym, że dąży się do maksymalnego ograniczania zużycia energii cieplnej. Poszukuje się najbardziej efektywnych materiałów izolacyjnych, jakie równocześnie minimalnie ograniczą powierzchnię użytkową lub wysokość pomieszczeń. Do tego typu nowoczesnych materiałów izolacyjnych zalicza się aerożele.
Jakie są formy wełny mineralnej?
Wełna mineralna produkowana jest w różnych postaciach. Są to przede wszystkim maty i płyty o różnej gęstości i grubości, ale także granulat i otuliny do rur.
Izolacja akustyczna dachu - jak wyciszyć pomieszczenia?
Wśród czynników składających się na komfort użytkowania domu coraz większe znaczenie ma zabezpieczenie wnętrz przed hałasem. Jest ono równie istotne jak zapewnienie ciepła. Jaki wpływ na wyciszenie pomieszczeń ma dach i co zrobić, aby na poddaszu było cicho?
Czym ocieplić dom? Biały i szary styropian
Podstawowym zadaniem systemu ociepleń jest zapewnienie budynkom ochrony przed stratami energii potrzebnej do ich ogrzewania i chłodzenia. Płyty styropianu są poniekąd kręgosłupem i integralnym elementem systemu ETICS - od ich parametrów w dużej mierze zależy efektywność ocieplenia.
Izolacja rur ciepłej i zimnej wody
Wykonanie izolacji na zamontowanej w domu instalacji ciepłej i zimnej wody bywa często bagatelizowane - nierzadko przez samych fachowców. A to oznacza niepotrzebne straty ciepła do otoczenia.
Izolacja akustyczna - jak wyciszyć dom?
Cichy dom, w którym można w spokoju zregenerować siły po dniu wypełnionym pracą to marzenie każdego inwestora. Niestety, kwestia wyboru właściwej izolacji akustycznej bywa często bagatelizowana, co w przyszłości może skutkować dotkliwym obniżeniem komfortu mieszkania.
Jak ocieplić poddasze z odsłoniętą więźbą dachową?
Dzięki dostępnym dziś materiałom izolacyjnym możemy wyeksponować drewnianą więźbę dachową oraz zwiększyć kubaturę pomieszczeń na poddaszu, nie rezygnując przy tym z solidnego ocieplenia połaci dachu.
Ocieplanie domu: styropian czy polistyren ekstrudowany - EPS czy XPS?
Dom można ocieplić styropianem od dołu do góry. Nie wszyscy jednak wiedzą, że czasem można też użyć polistyrenu ekstrudowanego.
Ocieplenie dachu: energooszczędny materiał izolacji dachu
Przy wyborze konkretnego materiału do izolacji dachu, warto sprawdzić jego wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Im będzie on mniejszy, tym korzystniej. Będziemy mogli znacznie lepiej ocieplić dach.
Izolacja termiczna balkonu: jak zapobiec ucieczce ciepła
Wspornikowa konstrukcja żelbetowego balkonu łatwo może stać się mostkiem termicznym. O to, aby nie wychładzała przylegających do niej pomieszczeń, należy zadbać już na etapie projektu i budowy. Później nie da się skutecznie tego naprawić.
System ociepleń: jak wybrać najlepszy? [KOSZTY]
Zaizolowanie ścian zewnętrznych to jeden z podstawowych sposobów na zmniejszenie ilości energii zużywanej do ogrzania domu. Aby najlepiej wykorzystać zalety systemów ociepleń, trzeba jednak najpierw dowiedzieć się, który z nich będzie optymalny dla naszego domu.
Nowe ocieplenie na starym domu
W Polsce już od dawna niemal powszechnie ociepla się domy metodą lekką mokrą, obecnie w skrócie nazywaną ETICS. Jednak wiele ociepleń układanych kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu dziś już nie zdaje egzaminu. Często dom trzeba zaizolować ponownie.
Basen przy domu: jak dobrze wykonać izolacje
Basen musi być szczelny. Wyciekająca z niego woda może zagrażać fundamentom domu i powodować ich niszczenie. Dlatego nieckę trzeba szczególnie dobrze zaizolować, stosując specjalne produkty odporne nie tylko na wodę, ale także na środki stosowane do jej dezynfekcji.
Ocieplanie ścian: przygotowanie podłoża, klejenie płyt, warstwa zbrojąca
Odpowiednie przygotowanie podłoża - oczyszczenie go z zabrudzeń i wyrównanie powierzchni tak, aby możliwe było klejenie równomierną i jednocześnie dopuszczalną przez producenta grubością kleju - przed ocieplaniem domu, czyli przed rozpoczęciem przyklejania płyt ocieplających jest czynnością równie ważną, co powszechnie lekceważoną. Często popełnianym błędem jest też zastosowanie niewłaściwej grubości warstwy zbrojącej.
Ocieplanie domu metodą BSO: projekt ocieplenia
Bezspoinowe systemy ociepleniowe z tynkiem cienkowarstwowym pojawiły się u nas na początku lat 90. To 25-letnie doświadczenie w ich stosowaniu z jednej strony skutkuje przekonaniem o prostocie i powszechnych umiejętnościach w wykonywaniu tego rodzaju prac, z drugiej jednak - jest wystarczająco długim okresem, by powtarzane z budowy na budowę błędy zaczęły być (niestety) postrzegane jako zasady.
Ocieplanie styropianem: prawidłowe układanie styropianu
Od poprawnego wykonania ocieplenia zależy jego efektywność oraz trwałość. Nawet najlepsze materiały nie spełnią bowiem oczekiwań inwestora, jeżeli prace budowlane zostaną wykonane w nieodpowiedni sposób.
Warstwy tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym nie wymaga izolacji termicznej. Bardzo ważne jest jednak szczelne ułożenie izolacji przeciwwilgociowej.
Skąd w domu wilgoć, szron i woda
W domu powinno być ciepło i sucho. Dlatego podczas jego budowy konieczne jest właściwie wykonanie w odpowiednich miejscach izolacji termicznych, przeciwwilgociowych i przeciwwodnych.
Wykończenie tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym
Do wykonania nawierzchni tarasu najczęściej stosuje się płytki ceramiczne lub kamienne albo deski. Wykończenie drewnem jest znacznie prostszym rozwiązaniem, pod warunkiem, że materiał ten zostanie dobrze zabezpieczony impregnatem.
Czy w parterowym domu jest ciszej niż w piętrowym?
Dźwięki powietrzne - na przykład rozmowy albo muzyka - są przekazywane przez drgania powietrza. Aby je wyciszyć, trzeba dobrze zaizolować akustycznie ściany. Dźwięki uderzeniowe natomiast są przenoszone przez materiał, na przykład przez przegrody budowlane - głównie stropy.