Budowa Roku: kompleks mieszkalny Portova w Gdyni
Portova jest kompleksem mieszkaniowo-usługowym, zrealizowanym w centrum Gdyni. Ten 17-piętrowy obiekt, inwestycja trójmiejskiego dewelopera - Invest Komfort, otrzymała nagrodę I stopnia i tytuł Budowy Roku 2020 r. w kategorii "Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 35 mln zł".

We wtorek, 28 września, w Warszawie odbyło się rozdanie nagród dla najlepszych projektów budowlanych w Polsce. Organizatorem konkursu jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, a w tym roku miała miejsce jego 31. edycja. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz p.o. Głównego Inspektora nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska. Nagrody przyznano w następujących kategoriach:
- Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 35 mln zł
- Obiekty biurowe
- Obiekty kultury, nauki i oświaty
- Obiekty drogowe i mostowe
- Obiekty przebudowane i rewitalizowane
- Obiekty przemysłowe
- Obiekty oceniane indywidualni.
Tegoroczną nagrodę I stopnia w kategorii "Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 35 mln zł" zdobył Zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej PORTOVA
w Gdyni przy ul. Węglowej 22, 24. Jury konkursowe doceniło wysoką jakość wykonania obiektu, a także wykorzystanie ogromnego potencjału lokalizacji i miastotwórczy charakter inwestycji. Zapomniane tereny, sąsiadujące z portem, odzyskały dzięki niemy dawny blask, a w ślad za nim zaczęły powstawać tu kolejne realizacje. Portova oferuje swoim mieszkańcom nie tylko rozpościerające się z okien widoki na morze, ale również zupełnie nową perspektywę na miasto. Ponadto zabudowę mieszkaniową dzieli od nadmorskiej plaży zaledwie kilkuminutowy spacer.

Śródmieście Gdyni do tej pory kończyło się na Placu Kaszubskim. Poczuliśmy, że możemy przesunąć tę granicę kawałek dalej. Architektura Portovej nie miała ulegać trendom, nie miał ulegać modom. To miał być budynek, który będzie starzał się godnie, z szacunkiem do tego, co było wcześniej.
Osiedle, mierzące w najwyższym punkcie ponad 50 metrów, składa się z brył inspirowanych modernistyczną tradycją miasta. W kompleks został też wkomponowany pięknie odrestaurowany, zabytkowy budynek. Projekt Portova został przygotowany w renomowanym studiu architektonicznym Kwadrat, które w portfolio posiada m.in. budynek Muzeum II Wojny Światowej.

Staraliśmy się nadać inwestycji charakter, który nawiązuje w sposób twórczy do modernizmu gdyńskiego. Chcieliśmy zrobić to w sposób nowoczesny, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki.

Ten kierunek projektowy jest wyraźnie widoczny również we wnętrzach, urządzonych przez Pote Architekci. Reprezentacyjna strefa wejściowa do Portovej zaprasza do przestrzeni, w których zastosowano jasną kolorystykę, kamień terrazzo, kompozycję wyrazistych brył oraz grę światła i cienia. Kompleks mieszkalny został wyposażony w rozwiązania, które podnoszą komfort życia mieszkańców, a należą do nich:
- sala do co-workingu, która służy osobom pracującym zdalnie,
- sala zabaw dla najmłodszych,
- strefa fitness z saunami,
- sala klubowa,
- zielony taras widokowy na dachu, wyposażony w profesjonalną lunetę, która umożliwia podziwianie panoramy miasta.
***
Zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej PORTOVA w Gdyni przy ul. Węglowej 22, 24
Inwestor: Invest Komfort S.A., Sp. K., Gdynia
Projekt: KWADRAT Jacek Droszcz, Gdynia
Główni projektanci: mgr inż. arch. Jacek Droszcz (architektura), mgr inż. Dawid Szpilewski (konstrukcja)
Kierownik budowy: mgr inż. Piotr Paszke
Inspektor nadzoru: mgr inż. Tomasz Komorowski



- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną