Planeta Lem na Warszawskich Targach Książki. Czemu służą domy dla literatury?
24 maja na Warszawskich Targach Książki odbędzie się prezentacja zwycięskiej koncepcji architektonicznej Planety Lem w Krakowie autorstwa studia JEMS Architekci. Spotkanie będzie okazją do debaty na temat roli zinstytucjonalizowanych centrów literackich.
Krakowskie Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, będzie pierwszym w Polsce wielofunkcyjnym centrum literackim poświęconym językowi. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci, stanie w latach 2021-2023 na poprzemysłowym Zabłociu, na terenie dawnego Składu Solnego. Koncepcja warszawskiego studia wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt Centrum, realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków. Projekt został wybrany spośród 44 opracowań studialnych złożonych w konkursie. Ten retro-futurystyczny „cyfrowy zamek” z charakterystycznymi wieżami nawiązywać będzie do historycznej architektury miejsca.
Połączy funkcje festiwalowe, edukacyjne, rekreacyjne i wystawiennicze, stanowiąc otwartą przestrzeń dla inicjatyw promujących czytanie. Wnętrze „Planety” pomieści multimedialną wystawę poświęconą myśli i twórczości Stanisława Lema, przygotowaną przez studio Tengent we współpracy z Jackiem Dukajem, wystawę o języku i komunikacji przygotowaną razem z Fundacją na Rzecz Muzeum Języka Polskiego, wielofunkcyjne sale, w których gościć będą wydarzenia i festiwale literackie, a także ogólnodostępną mediatekę, kawiarnio-księgarnię i ogród.
24 maja na Warszawskich Targach Książki odbędzie się prezentacja zwycięskiej koncepcji architektonicznej obiektu autorstwa studia JEMS Architekci, które stoi m.in. za projektami Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach czy rozbudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Po prezentacji Krakowskie Biuro Festiwalowe, przyszły operator Planety Lem zaprasza na dyskusję o funkcjach, jakie mogą pełnić zinstytucjonalizowane centra literackie w kontekście działalności takich ośrodków, jak domy literatury w Łodzi i Wrocławiu, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku czy Instytut Mikołowski. Czemu służą domy dla literatury? Jakie dają możliwości, jeśli chodzi o docieranie do nowych odbiorców i przekraczanie „bańki” kultury książki? Czy centrum literackie może stać się miejską atrakcją na miarę najciekawszych muzeów i zabytków?
Planeta Lem i domy (dla) literatury
Warszawskie Targi Książki
Stadion Narodowy
24 maja, 13:00-14:30, scena B, poziom +2
Skomentuj:
Planeta Lem na Warszawskich Targach Książki. Czemu służą domy dla literatury?