Maggie's Centre - architektura, która czyni dobro. Projektowanie z empatią na Łódź Design Festival 2019
Ośrodki Maggie's Centre projektują najwięksi architekci. Placówki tworzyli m.in. Zaha Hadid, Frank Gehry, Rem Koolhaas, Richard Rogers, Norman Foster czy studio Sn?hetta. Zapraszamy na wystawę "Projektowanie z empatią" na Łódź Design Festival.
W piątek, 17 maja startuje kolejna edycja Łódź Design Festiwal. To najstarsze i jedno z największych w Polsce wydarzeń poświęconych wzornictwu. To też okazja do dyskusji o projektowaniu, architekturze i kształtowaniu przestrzeni. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowana wystawa "Projektowanie z empatią", poświęcona Maggie's Centre - wyjątkowemu projektowi Maggie Keswick. Wierzyła ona, że dobra architektura może mieć uzdrawiający wpływ na chorych. W jej przedsięwzięcie zaangażowali się najwięksi architekci m.in.Zaha Hadid, Frank Gehry, Rem Koolhaas, Richard Rogers, Norman Foster czy studio OMA i Snøhetta.
Maggie Keswick była projektantką krajobrazku i pisarką. Zmagała się z nowotworem piersi. Tak opisywała miejsca, w których przyszło jej się leczyć : "Okropne światło jarzeniowe, pomieszczenia bez widoku na zewnątrz, niewygodne meble, puste i szare ściany - wszystko to przyczynia się do fizycznego i psychicznego osłabienia. Pacjenci, którzy przybywają relatywnie pełni nadziei, po przebywaniu w takim otoczeniu tracą siły".
Uważała, że dla osób chorych na raka jest potrzebne centrum na działania, dla których brakuje miejsca w zwykłych szpitalach, gdzie ludzie mogliby dzielić się swoimi obawami i nadzieją, gdzie otrzymaliby wsparcie i towarzystwo, gdzie mogliby miło spędzać czas. Chorzy na raka potrzebują często pomocy w sprawach codziennych, taki jak zakup peruki, gdy tracą włosy po ciężkiej chemoterapii czy zdobycie pożyczki na kosztowne leczenie.
Mąż Maggie Keswtic, Charles Jencks, słynny pisarz, architekt i krytyk architektury powołał fundację Maggie`s Center, która stworzyła formalną i nieformalną sieć pomocową. Jednym z podstawowych założeń fundacji, było zawsze tworzenie dobrze zaprojektowanych, przyjaznych miejsc, w których mogliby przebywać chorzy. Do współpracy przy projektowaniu ośrodków zaproszono najlepszych architektów. Maggie Keswtic przygotowała szczegółowe wytyczne z zaleceniami dla architektów, dotyczącymi projektowanych obiektów. Przegrała walkę z rakiem i nie doczekała się realizacji pierwszego ośrodka Zmarła w 1995 roku na rok przed otwarciem pilotażowego centrum w Edynburgu, zaprojektowanego przez Richarda Murphy'ego.
Na cały świecie funkcjonują 23 ośrodki Maggie`s Center. Kolejnych 8 czeka na realizację. Już na wejściu do któregokolwiek z centrów uderza siła idei Maggie Keswick. Są to zazwyczaj przestronne budynki wypełnione światłem, w których panuje domowa atmosfera, z eklektycznym i pstrokatym doborem mebli oraz dzieł sztuki, tak by jak najmniej kojarzyły się z powtarzalnym i sterylnym wyposażeniem szpitalnym.
Budynki często zatopione są w parkach, bądź ogrodach, w Dundee budynek ma nawet otwarcie na rzekę Tay. W Centrach Maggie nie ma nawet recepcji, za to jest duży salon z kuchnią. Nikt nie nosi tam uniformów, przez co trudno odróżnić, kto jest personelem, kto pacjentem, a kto tylko odwiedzającym. Jak mawia Jencks, który jest znany ze słowotwórczych skłonności, w ośrodku panuje "kuchennizm", a sam budynek jest "hybrydą". Bo jak mówi krytyk: "To dom, który nie jest domem, kolektywny szpital, który nie stanowi żadnej instytucji, kościół, ale bez religii i dogmatów, galeria sztuki, w której nie ma jednak atmosfery muzeum".
Wystawa "Projektowanie z empatią" na Łódź Design Festival
Kuratorka: Olga Strużyna-Mazurkiewicz
Projekt wystawy i opracowanie graficzne: Małgorzata Brecht
Kiedy: 17 - 26. 05. 2019 r.
Gdzie: Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, B0
Skomentuj:
Maggie's Centre - architektura, która czyni dobro. Projektowanie z empatią na Łódź Design Festival 2019