Nagroda Miesa van der Rohe 2019 - jest krótka lista, a na niej realizacja z Polski!
Konkurs o nagrodę im. Miesa van der Rohe 2019 wszedł w kolejny etap. Fundacja ogłosiła właśnie tzw. krótką listę obiektów, które powalczą o prestiżowe wyróżnienie. Jest na niej Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, czyli Bryła Roku Jury 2017.
European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych. Wśród 40 obiektów, na tzw. “krótkiej liście” znalazła się tylko jedna realizacja z Polski (przypomnijmy, nominowanych było aż 18 obiektów). To Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - projekt autorstwa pracowni Grupa 5 Architekci, Baas Arquitectes oraz Małeccy Biuro Projektowe. Ten wielokrotnie nagradzany obiekt został również Bryłą Roku Jury 2017 roku.
Na krótkiej liście obiektów ubiegających się o Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe znalazło się siedem realizacji z Francji, sześć z Hiszpanii i cztery z Belgii. Jury zakwalifikowało również po trzy obiekty z Austrii i Danii, po dwa z Włoch, Niemiec, Irlandii, Holandii i Rumunii. Po jednym kandydacie mają również Estonia, Finlandia, Albania, Serbia, Słowacja i Portugalia.
Budynek siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego został umiejętnie wkomponowany w gęstą zabudowę ulicy św. Pawła w centrum Katowic. Ażurową, ceglaną fasadę zintegrowano z budynkiem dawnej fabryki żarówek. Architekci z prawdziwą wirtuozerią posłużyli się cegłą. Ułożyli ją w gmachu na wiele sposobów, różnicując w ten sposób poszczególne przestrzenie. Jak zauważyli jurorzy konkursu Bryła Roku 2017, projektanci nie ograniczyli się do stworzenia tylko i wyłącznie "efektu", lecz opracowali gmach funkcjonalny, wygodny i spełniający oczekiwania współczesnych studentów.
Siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego to obiekt, który ma duże szanse zdobyć pierwszą nagrodę (przypomnijmy, otrzymał ją dotychczas tylko jeden obiekt z Polski - Filharmonia w Szczecinie im. Mieczysława Karłowicza). Trzymamy kciuki! W lutym poznamy finałową piątkę.
- Więcej o:
- architektura
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"