Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Startuje Brick Award 2019

Red.
Wienerberger Brick Award 2019 - Materiały prasowe

Wystartowała czwarta polska edycja konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2019. Po raz kolejny wyróżnione zostaną najlepsze obiekty autorstwa polskich architektów, do których powstania wykorzystano materiały ceramiczne. Najlepsze realizacje wyróżnione w konkursie trafią do światowej edycji Wienerberger Brick Award 2020, jako oficjalni kandydaci reprezentujący polską architekturę.

Od 14 lat

W tym roku mija dokładnie 14 lat, od kiedy po raz pierwszy przyznano międzynarodowe nagrody Wienerberger Brick Award. Konkurs, który powstał po to, aby nagradzać obiekty realizowane z ceramiki, na stałe wpisał się już do kalendarza ważnych wydarzeń w świecie architektury. Oprócz oczywistego wyróżniania najlepszych budynków wykonanych z ceramiki budowlanej, konkurs spełnia jeszcze jeden, nie mniej ważny cel. Pokazuje jak plastycznym, uniwersalnym i ponadczasowym materiałem jest cegła ceramiczna.

Domy, budynki użyteczności publicznej, miejsca kultury i inne obiekty nagradzane w poprzednich edycjach konkursu Brick Award są najlepszym dowodem na to, że pokłady twórczego wykorzystania ceramiki nie zostały wyczerpane. I systematycznie ich przybywa, bo cegła jest po prostu ponadczasowa

- mówi Monika Sikorska, PR Manager Wienerberger.

Kategorie konkursowe

Feeling at home: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej; małe założenia architektury mieszkalnej zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców.

Living together: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe.

Working together: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.

Sharing public spaces: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projkety infrastrukturalne.

Building outside the box: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiaów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na spechalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

Jury: Tomasz Konior, Zbigniew Maćków, Grzegorz Piątek, Małgorzata Pilinkiewicz, Jerzy Szczepanik – Dzikowski

Do konkursu zgłaszać można obiekty, których budowę zakończono po 1 stycznia 2016 roku, zrealizowane w Polsce lub poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta. Obiekty, które zwyciężą w edycji polskiej zostaną zgłoszone jako oficjalni kandydaci do Wienerberger Brick Award 2020. Ponadto zwycięzcy otrzymają narody pieniężne: 20 000 zł dla zdobywcy Grand Prix oraz tym samym nagrody w jednej z pięciu kategorii konkursowych i po 10 000 zł dla zwycięzców każdej z czterech pozostałych kategorii. Prace można nadsyłać poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu brickaward.pl/konkurs do 4 lutego 2019 r.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski.…

Skomentuj:

Startuje Brick Award 2019

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej