Wystawa "Manifesto of prefabrication - BBGK Architekci" - relacja fotograficzna
Zobaczcie zdjęcia z wystawy w Architektur Galerie Berlin SATELLIT, poświęconej architektom BBGK i ich nowoczesnemu prefabrykowanemu budynkowi - Sprzecznej 4 w Warszawie.
Wystawa poświęcona jest budynkowi wielorodzinnemu Sprzeczna 4 na warszawskiej Pradze. Projekt BBGK Architekci został okrzyknięty “manifestem prefabrykacji”, gdyż miał za zadanie odczarować prefabrykację – technologię skompromitowaną w Polsce w epoce komunizmu za sprawą osiedli z wielkiej płyty. Dlatego też wstępem do wystawy jest obszerny tekst na temat prefabrykacji, od momentu jej powstania do czasów współczesnych.
Marcin Szczelina, kurator wystawy, analizuje w nim zagadnienie postrzegania prefabrykacji, kreśląc szerszy kontekst państw Europy Środkowo-Wschodniej. “Odbiór prefabrykacji różni się w krajach Europy ze względu na ich historię. W krajach, które po wojnie musiały odbyć długą drogę do rządów demokratycznych, kojarzona jest nieodłącznie z systemem politycznym – komunizmem, kiedy to technologia ta miała największy rozkwit”.
Na ścianach galerii umieszczone zostały rysunki techniczne, które pozwalają lepiej zrozumieć zastosowanie prefabrykacji w budynku Sprzeczna 4. Mowa o wszelkich dostępnych technologiach prefabrykacji, takich jak: barwiony beton licowy, odciski i reliefy, instalacje elektryczne zintegrowane ze ścianami, stropy grzewcze i inne. Obiekt złożony z wielkogabarytowych elementów nie ma wykończenia, galanterii, ozdób. Jest szczerą opowieścią o tym, czym jest budynek, z czego jest zrobiony i jak pracuje. Każdy jego element stanowi integralną część logicznej opowieści.
W centralnej części galerii umieszczono stalowy element zaprojektowany przez Malwinę Witkowską i będący artystyczną wariacją na temat elewacji budynku Sprzeczna 4. Jego kolor nawiązuje do koloru stalowych elementów, wykorzystywanych w fabryce Budizol, w której powstały prefabrykaty.
Na oknach galerii umieszczono zaś grafikę Dawida Rylskiego – jest to odpowiedź na relief artysty, znajdujący się we wnętrzach budynku i przedstawiający Wisłę.
- Więcej o:
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym